A katával fogynak az éveink

,,Valóban igaz, hogy a főállású kisadózóként fizetett havi 50.000 Ft csak fél nap szolgálati időt ér?” – kérdezte olvasónk.  

szerző: Kovács Nikoletta

A kisadózás több szempontból is kedvező adózási forma: egyszerű és olcsó, de a jövőbeli nyugdíjunkra sajnos mindenképpen negatív hatással van.

Főállású katásként választhatjuk a havi 50.000 Ft-ot, vagy a magasabb adó fizetését, ami 75.000 Ft. De nyugdíj szempontból a magasabb összegű tételes adó sem jó, csak kevésbé rossz.

Mit kapunk a katáért?

A havi 50.000 Ft-ért cserébe biztosítottá válunk. Ez azt jelenti, hogy jogosultak leszünk valamennyi társadalombiztosítási és álláskeresési ellátásra (például táppénz, nyugdíj, álláskeresési járadék stb.)

Ezeknek az ellátásoknak az alapja 50.000 Ft-os katásként 2022-ben 108.000 Ft. Ez, lássuk be, elég kevés, még a minimálbért sem éri el. A magasabb összegű, 75.000 Ft-os katánál az ellátási alap 179.000 Ft.

Azt nem érinti, hogy mikor mehetünk nyugdíjba

A nyugdíjkorhatár elérésekor minden magyar jogosult állami nyugdíjra. Amennyiben rendelkezünk 20 év elismert szolgálati idővel, úgy teljes, 15 év esetében résznyugdíjra leszünk jogosultak.

A nyugdíj kapcsán két fontos dolgot kell megkülönböztetni:

  • a figyelembe vehető szolgálati időt, ami azt határozza meg, hogy megvan-e az említett 15, 20 év és
  • a nyugdíj összegének kiszámításához figyelembe vehető szolgálati időt.

Az első esetben össze kell adni minden olyan napot, amikor biztosítottak voltunk. Magyarul ha mondjuk tizenöt évet dolgoztunk katásként, akkor az 15 év szolgálati időnek számít a nyugdíjhoz.

A második esetben viszont más a helyzet, és itt lesz jelentősége a választott 50.000 Ft-nak vagy a magasabb összegű 75.000 Ft-nak.

A nyugdíj összege függ:

  • a megszerzett szolgálati idő hosszától és
  • a havi átlagkeresettől, ami minden évben a fizetendő katához törvényileg megállapított összeg.

De ez nem ilyen egyszerű. A nyugdíj kiszámítása meghatározott képlet alapján történik. A pontos összeget a nyugdíjfolyósító fogja kiszámolni.

Az összeg meghatározásánál viszont mindenképpen számítanak a megszerzett évek, és ezen a téren sajnos katásként hátrányból indulunk.

Miért is bukunk a katával?

Minden évben megtudhatjuk, hogy a fizetett kata milyen bérnek felel meg. Ez az elmúlt években úgy nézett ki, hogy az 50.000 Ft a minimálbérnél alacsonyabb havi összeget jelentett, míg aki a magasabb összegű tételes adót választotta, ő minimálbér felett ,,keresett”. 2022-től ez már nem így van, egyik esetben sem érjük el a minimálbért. Márpedig amikor nem érjük el a minimálbért, akkor a nyugdíj összegének megállapítása szempontjából úgynevezett arányos szolgálati időt szerzünk.

Például, aki egész évben minimálbéren dolgozik, havi 200.000 Ft munkabérért, neki 365 napja lesz. Mi katázunk, és ha 50.000 Ft-ot fizetünk, az olyan, mintha havi 108.000 Ft-ra lennénk bejelentve, ami 54%-a a minimálbérnek. Tehát ebben a katás évben nekünk nem 365 napot vesznek figyelembe, hanem 365 *54% =197 napot. (75.000 Ft esetében ez 326 nap). Ha valamiért nem kellett katát fizetnünk, pl. tartós keresőképtelenség miatt, akkor a napok száma tovább csökken.

Miért is fontos, hogy az egy év csak 197 napot ér?

Ezeket a napokat fogják összeadni, és ezt veszik majd figyelembe. A nyugdíjunk a havi kiszámított átlagkeresetünk egy meghatározott százaléka lesz. Fontos, hogy itt a folyamat nem annyi, hogy összeadjuk a kereseteket, és elosztjuk a megfelelő időszakkal. Ez ennél összetettebb számítás. A megállapított átlagkereset bizonyos százaléka lesz a nyugdíjunk. A meghatározott százalék pedig a szolgálati időhöz igazodik. Ami, ahogy láttuk, a mi esetünkben egy év alatt kevesebb, mint a 365 nap.

Nézzünk meg néhány példát:

Szolgálati idő

(év)

Az öregségi nyugdíj alapját képező

havi átlagkereset százaléka

15

43,0

16

45,0

39

78,5

40

80,0

41

82,0 

 Az évekhez kapcsolódó pontos százalékokat megtaláljuk a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény 2. számú mellékletében. 

Ahogy látszik, nincs fix szabály, viszont a teljes listát áttekintve megállapítható, hogy mínusz 1 év az átlagkeresetünkhöz képest -0,5-2,0%-ot jelent. 2022-ben az 50.000 Ft-os katával elvesztünk 168 napot. Nem lehet egyszerűen felszorozni, mert a katához tartozó bérszintet évről évre határozzák meg, de azt megállapíthatjuk, hogy hasonló számok mellett két év alatt majdnem egy évet vesztünk, ami ahogy láttuk 0,5-2,0 % nyugdíjcsökkentést jelent.

A KATA választásánál ezt is mérlegre kell tennünk a sok kedvező feltétel mellett.

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink