Egy kattintás, és megtudja, mire van szükség az építéshez!

Építésbe fogna, de elveszik az engedélyek, előírások és szabályok útvesztőjében? Legyen szó lakóház építéséről, garázs bővítéséről vagy műemléki épület felújításáról, a jogszabályok gyakran bonyolultak. Ezért készítettünk egy kalkulátort, amely megmutatja, hogy pontosan milyen engedélyekre, dokumentációra vagy bejelentésre lesz szüksége. Akár időt spórolna, akár a jogszabályoknak való megfelelés miatt aggódik, a kalkulátor kapaszkodót nyújt.

Hogyan működik a kalkulátor?

A weboldalunkon elérhető kalkulátor egy egyszerű, felhasználóbarát eszköz. Csak néhány alapinformációt kell megadni, például:

  • az épület vagy építmény típusa (lakóház, melléképület, ipari létesítmény stb.);
  • az alapterület nagysága;
  • a tető típusa és magassága;
  • az építési helyszín speciális jellemzői.

Ezek alapján a kalkulátor azonnal megmutatja, hogy:

  • szükséges-e építési engedély vagy egyszerű bejelentés;
  • kell-e kiviteli tervet készíteni;
  • kötelező-e az e-építési napló vezetése;
  • milyen további szabályokat kell figyelembe venni, például helyi építési szabályzatokat vagy településképi előírásokat.

Milyen jellegű építési tevékenységeknél használható?

A kalkulátor lefedi a legtöbb általános építési tevékenységet, például:

  • új építések: családi házak, ipari vagy kereskedelmi épületek;
  • bővítések: melléképületek, garázsok, nyaralók vagy lakóházak bővítése;
  • felújítások, átalakítások és olyan munkák, amelyek megváltoztatják az épület rendeltetését;
  • bontási munkák.

A kalkulátor eredményei tájékoztató jellegűek, mégis nagy segítséget jelenthetnek a tervezés első lépéseiben. 

Milyen előírásokra épül a kalkulátor?

A kalkulátor a magyar építési jogszabályok legfontosabb előírásaira épül, hogy egyszerűen és érthetően segítse a felhasználókat. 

A 191/2009. (IX. 15.) Kormányrendelet meghatározza, mikor kell kivitelezési dokumentációt készíteni és e-építési naplót vezetni. A 281/2024. (IX. 30.) Kormányrendelet az építésügyi hatósági eljárások és ellenőrzések részleteit szabályozza, míg a 419/2021. (VII. 15.) Kormányrendelet és a 2023. évi C. törvény a településképi bejelentés és véleményezés szabályait tartalmazza. 

A 21/2016. (VI. 9.) BM rendelet a kéményseprő-ipari közszolgáltatással kapcsolatos bejelentési kötelezettségeket írja elő. A 68/2018. (IV. 9.) Kormányrendelet a műemlékek felújításának és örökségvédelmi engedélyeinek követelményeit határozza meg. 

A kalkulátor ezeket az összetett szabályokat egyértelmű formában teszi érthetővé.

Segít tisztázni a fogalmakat

Az építési tevékenységek megkezdéséhez elengedhetetlen a jogszabályok fogalmainak és előírásainak ismerete. Ezeket az Országos Településrendezési és Építési Követelmények (OTÉK) és a 2025. január 1-jétől hatályos Településrendezési és Építési Követelmények Alapszabályzata (TÉKA) tartalmazza.

Kalkulátorunk a kérdések során a fogalmak magyarázatával segít, hogy könnyebb legyen eldönteni, a válaszok melyik ágán kell továbbhaladni.

Miért volt szükség a kalkulátorra?

A jogszabályi háttér folyamatosan módosul: 2024. október 1-jén lépett hatályba a 281/2024. Kormányrendelet, s küszöbön van a TÉKA bevezetése. Ezek az aktuális változások még inkább indokolttá tették egy olyan kalkulátor kifejlesztését, amely naprakész iránymutatást nyújt.

Példa az egyszerű használatra

Képzeljük el, hogy valaki egy 150 négyzetméteres lakóházat szeretne építeni egy üres telken. A kalkulátor megadja, hogy egyszerű bejelentéssel kezdheti meg az építkezést, nem szükséges építési engedély. Egy másik esetben, ha egy 40 négyzetméteres melléképületet szeretne bővíteni, a kalkulátor azt is megmutatja, hogy milyen magassági korlátozások vonatkoznak rá, és hogy szükség van-e bármilyen további dokumentációra.

Milyen előnyökkel jár a kalkulátor használata?

  • Időmegtakarítás: Nem kell átböngészni a jogszabályokat, hiszen a kalkulátor minden szükséges információt megad.
  • Felhasználóbarát működés: Nem szükséges jogi vagy építészeti előképzettség az eszköz használatához.
  • Megóv a stressztől: Megkönnyíti az indulást és minimalizálja a hibalehetőségeket.

Visszajelzéseket várunk

Jelenleg a kalkulátor tesztüzemben működik, és folyamatosan fejlesztjük a felhasználók visszajelzései és a jogszabályváltozások alapján. Reméljük, hogy sokak számára hasznosnak bizonyul majd. Ha kipróbálta, kérjük, ossza meg velünk a tapasztalatait a következő e-mail címen: epitoelet@ujmedia.eu
Várjuk ötleteit, észrevételeit, hogy még hatékonyabbá tehessük ezt az eszközt!

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink