Egyre jobb az építőipar teljesítménye

Az építőanyag-áremelkedés okozta nehéz helyzet ellenére egyre jobban teljesít a hazai építőipar. A KSH friss jelentése felfelé ívelő időszakot mutat. Növekedett a termelés is, az pedig még biztatóbb, hogy alaposan megnőttek a rendelések is. Úgy tűnik, lesz munka bőven jövőre is.

A KSH rendszeresen készít gyorstájékoztatókat az egyes szektorokról, például az építőiparról. Ezek a jelentések két adatsort mutatnak meg: hogyan állunk az előző hónaphoz és hogyan a múlt év azonos hónapjához viszonyítva. A legújabban megjelent adatsor az építőipar júliusi teljesítményét mutatja. Forró nyár volt, abszolút csúcsidő az építkezések szempontjából. Ennek ellenére az elvégzett építési munka valamivel kevesebb volt, mint egy hónappal korábban. A csökkenés mindössze 0,4 százalék, nem jelentős. Sokkal fontosabb adat, hogy a júliusi építőipari termelés 22,5 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőttit. Igaz, hogy 2020-ban az építőipart teljes korlátozás nem érintette, nem állt le a munka, ennek ellenére a járvány miatt akkor nagyon visszaesett a termelés. Ehhez az eléggé alacsony értékhez képest nőtt 21,1 százalékkal az épületek építése és 25,4 százalékkal az egyéb építményeké. 

Még fontosabb ez az adat, ha a számokat nem 2020-hoz, hanem 2019-hez viszonyítjuk. A KSH ezeket a havi jelentéseket a 2015-ös évhez viszonyítva közli. Ha 2015 a 100%, akkor ehhez képest 2019 júliusa jelentette a legjobb nyári hónapot. Két évvel ezelőtt a termelés a 2015-ös érték 165,5 százalékát érte el, idén 158,5 százalékát. Ez alacsonyabb ugyan, de ne feledjük el, hogy most a járvány előtti legjobb évhez hasonlítjuk az adatokat. Válasszuk külön az épületek és az egyéb építmények építését! Azt látjuk, hogy a 2021-es 179,1% meghaladja a 2019-es 178,2 százalékot is. Az egyéb építmények építése gyengébben szerepel ugyan (152,4% a 153,9%-kal szemben) – ezt be kell tudnunk a kevesebb állami, önkormányzati megrendelésnek.

Jelenleg tehát az építőipar majdnem ugyanazt a teljesítményt mutatja fel, mint amit a vírus előtti legjobb évben láthattunk. A számok messze meghaladják a néhány évvel ezelőtti adatokat – a 158,5% a 2015-ös teljesítmény másfélszeresét jelenti.

Szépen nőtt a szerződésállomány

Még biztatóbb az az adat, ami a vállalkozások élő megrendeléseit mutatja. Az új szerződések értéke 2020-hoz képest 47,3 százalékkal nőtt. Ezen belül már nagyobbak az eltérések: 38,3% az épületekre vonatkozó szerződések növekedése és 56,5% az egyéb építményeké. Ez azt mutatja, hogy a tavalyi leállás után kezdenek visszatérni az állami-önkormányzati megrendelések is (útépítések, csatornázások stb.). 

A szerződésállomány értékének a növekedésében azonban látnunk kell az emelkedő építési árakat is. Az épületek építésére vonatkozó meglévő szerződések teljes értéke 2019-ben még 641 milliárd forint volt, idén viszont 1.097 milliárd forint. Az építési kedv viszont biztosan nem nőtt a másfélszeresére ennyi idő alatt – az építőanyagok ára és a munkadíjak viszont jócskán megemelkedtek. Ma az építőipari vállalkozások mindent beleértve 300 milliárd forintnyival több szerződéssel rendelkeznek, mint 2019-ben: ez egyértelműen az árak emelkedésének a bizonyítéka. 

Az építőipari számok megfelelő értékeléséhez azt is érdemes megnéznünk, hogyan alakultak más iparágak számai. Itt azt látjuk hogy a teljes ipari termelés növekedése meg sem közelíti az építőiparét, mindössze 8 százalékkal volt magasabb az egy évvel ezelőttinél. A 2020-as visszaesés azonban kisebb volt, mint az építőiparban. Áprilisban volt a mélypont, ősz elejére pedig a termelés már visszakapaszkodott a 2019-es szintre. Az ipar egésze is tehát nagyjából ugyanazokat a számokat hozza, mint 2019-ben, így ez a kedvező eredmény nem csak az építőipar sajátossága. 

Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink