Építésvezető és felelős műszaki vezető – van-e közöttük különbség?

Az építésvezető és a felelős műszaki vezető feladatai között nagyon sok az összefonódás, így könnyű összekeverni ezeket a szerepköröket. Vannak, akik eleve a műszaki vezetőt hívják építésvezetőnek, pedig ez két külön foglalkozás. Nézzük a fontosabb különbségeket!

Minden építési vállalkozásnak szüksége van egy olyan emberre, aki a helyszínen irányítja a kivitelezés teljes folyamatát. A vállalkozás tulajdonosa már egészen kicsi cégeknél sem képes megfelelni ennek az elvárásnak. A vállalkozó-cégtulajdonosnak számos más tennivalója is van, miközben a kivitelezés irányítása teljes embert, osztatlan figyelmet követel. 

Az építésvezető, kisebb beruházásokon esetleg művezető az a személy, aki ezt a feladatot ellátja. Az ő dolga ennek az egy építkezésnek a felügyelete, neki teljes figyelmével ezen a beruházáson kell dolgoznia. 

A jogszabályokban nincs építésvezető

Az építésvezető nem tartozik a kivitelezés kötelező szereplői közé. Az építési folyamat résztvevőinek feladatát, az egyes posztok betöltésének a feltételeit jogszabályok rögzítik – például a sokszor idézett 191/2009-es kormányrendelet. A jogszabály viszont említést sem tesz az építésvezetőről. Ez a poszt a hivatalos szerepkörök között nem létezik.

Utoljára jó húsz évvel ezelőtt tartalmaztak a jogszabályok az építésvezetővel kapcsolatos előírásokat. Ez a kétezres évek elejéig volt így, amikor a felelős műszaki vezető szerepkörét a mai módon még nem pontosították. Amikor ez megtörtént, az építésvezető a hatóságok számára gyakorlatilag feleslegessé vált, s ki is kopott a jogszabályokból. Megmaradt azonban a szerepkör a vállalkozásoknál, olyannyira, hogy a mai építésvezetői álláshirdetésekben visszaköszönnek a húsz évvel ezelőtti jogszabályi elvárások.

A hatóság csak a felelős műszaki vezetővel foglalkozik

Az építőipari kivitelezés hatósági felügyelete számára a felelős műszaki vezető posztja a lényeges. Ő az, aki a munka szabályosságáért felel. A kivitelezési kormányrendelet szerint a felelős műszaki vezető az, aki a munkaterületen végzett építési munkát irányítja. Feladata többek közt a jogszabályok betartatása, a betartás ellenőrzése. Ez egy kettős szerepkör. A felelős műszaki vezető a kivitelező alkalmazottja vagy megbízottja, de adott esetben saját munkaadóját kell rákényszerítenie a jogszabályok és más építési előírások betartására. A felelős műszaki vezető tehát szervezi és irányítja a munkavégzést, miközben felügyeli is annak szabályosságát.

A jogszabály lehetővé teszi, hogy a kivitelező ne alkalmazottként foglalkoztassa a műszaki vezetőt, hanem megbízási szerződést kössön egy külsős szakemberrel. Ilyen esetben talán még jobban kidomborodik, hogy az ő feladata a munkavégzés szabályosságának a biztosítása és nem az, hogy a vállalkozás hogyan szervezi a munkáját és hogyan sikerül teljesíteni az építéssel kapcsolatos feladatokat. A felelős műszaki vezetőt a kivitelező foglalkoztatja, ám sokkal inkább az állami és szakmai előírásokat képviseli a helyszínen. 

Kisebb építkezéseken gyakran előfordul, hogy a vállalkozás nem is teljes munkaidőben foglalkoztatja a műszaki vezetőt. Csak kisebb óraszámra kötnek szerződést, ami még elfogadható a kötelező feladatok teljesítéséhez. A műszaki vezető ilyenkor nincs is jelen a munkavégzés teljes időtartama alatt. Ilyenkor átadja a jogosultságot, azaz valaki másra átruházza a tényleges irányítás feladatát. Sokszor ilyenkor jön képbe az építésvezető, esetleg művezető, aki szakmailag talán ugyanarra képes, mint a műszaki vezető, csak nincs ahhoz a munkához jogosultsága.   

A jobb kéz, az építésvezető 

Ahogy már írtuk, az építésvezetői munkakörre nincsenek jogszabályi előírások. Nincsenek kötelező képesítési elvárások, nem kell az építésvezetőként dolgozóknak hatósági névjegyzékben szerepelniük. Alkalmazásuknak feltételeit egyszerűen a munkaadó és az építésvezető közötti munkaszerződés határozza meg. Az lesz a feladata, amit a felek akarnak, nincsenek kötelező, jogszabályban rögzített elvárások. 

Az építésvezetői poszt tehát nem egy hivatalosan körülírt szakma, hanem egy beosztás a vállalkozáson belül. Nagyjából középvezetői szintnek felel meg. Egy olyan egységet vezet, mely formálisan nem önálló, hiszen csak időszakosan, az építés ideje alatt létezik. Ez idő alatt viszont a helyszínen ő az, aki irányítja az építési munkákat. Tárgyal, szerződést köt az alvállalkozókkal, gondoskodik az anyagok időben történő szállításáról. Ő ellenőrzi az elvégzett munkák minőségét. Fő feladatai között szerepel például a kivitelezési munkafolyamatok sorrendjének a meghatározása is.

Gyakorlatilag egy építésvezető a munkavégzés során a kivitelező vállalkozó jobbkezeként tevékenykedik, munkájában teljes egészében a vállalkozás érdekeit képviseli. Tevékenysége így az olyan részletekre is kiterjed, amivel a műszaki vezető nem mindig tud foglalkozni (pl. a késlekedő anyagbeszállítók sürgetése).

Azt azonban ismét hangsúlyoznunk kell, hogy erre a munkakörre egyáltalán nem terjed ki a jogszabályok hatóköre. Az építésvezetői munkakör betöltése nem kötelező. Csak akkor van rá szükség, ha ezt a vállalkozás vezetője indokoltnak látja.

Mi van akkor, ha mást mond az építésvezető, és mást a műszaki vezető?

Ha az építkezésen betöltött szakmai rangsort nézzük, akkor az építésvezetőt a felelős műszaki vezető szintje alá kell beillesztenünk. Hiszen a műszaki vezető az, akit a jogszabály a kivitelezés irányítójaként megnevez. Ha tehát bármi ellentét alakul ki a műszaki vezető és a kivitelező bármely más szakembere, akár az építésvezető között, akkor a műszaki vezető álláspontját kell erősebbnek tekintenünk. 

Lehet-e összeférhetetlenség e két munkakör között?

Valójában ez nem fordulhat elő, hiszen mindkét szereplő a kivitelező megbízásában áll, s nagyjából hasonló szerepet töltenek be. Az összeférhetetlenség kérdését a szakmagyakorlásról szóló 266/2013 kormányrendelet tárgyalja. Műszaki vezető az engedélyezésben és az ellenőrzésben részt vevő hatóság képviselője nem lehet. Nem végezhet műszaki ellenőri és szakértői tevékenységet azon az építkezésen, ahol egyébként műszaki vezetést vállal. Azt azonban nem korlátozza a rendelet, hogy a műszaki vezető jogosultsággal rendelkező szakember építésvezetői beosztásban dolgozzon, miközben akár a fővállalkozó, akár alvállalkozói műszaki vezetését is ellátja. 

Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink