Építő Élet hírek

Dobogós a magyar lakásépítési kedv növekedése az EU-ban

A lakásépítési engedélyek, bejelentések száma alapján Magyarország a harmadik helyen áll az uniós rangsorban. Az Eurostat adatai szerint idén a második negyedévben 68,3 százalékkal több lakásépítési engedély adtak ki, mint 2020 azonos időszakában. A listát Görögország vezeti 100 százalékos növekedéssel, a második helyet pedig Franciaország szerezte meg, ahol 77 százalékkal nőtt a lakásépítési engedélyek száma éves összevetésben. Az ingatlan.com elemzése szerint a lakásépítési kedv felfutásával össz­hangban vannak a kínálati adatok: október elején az egy évvel korábbihoz képest országosan 49 százalékkal több új lakóingatlant kínáltak eladásra. Az ingatlanhirdetési portálon 8153 új építésű lakóingatlan-hirdetésből válogathatnak az új lakások vagy házak vevői.

Forrás: MTI

Az új lakások kevesebb, mint 5 százaléka közel nullás

Az energetikai tanúsítványok adatbázisát az Országos Építésügyi Nyilvántartás (OÉNY) részeként a Lechner Tudásközpont üzemelteti. Az innen szerzett adatokból látható, hogy bár növekszik a BB-s, vagyis közel nulla energiafelhasználású új ingatlanok aránya, még az 5%-ot sem éri el: a 2016-os 0,37 százalékról, 2021-re 4,68 százalékra nőtt..

Az új építésű lakásoknál 2022. június 30-tól már ez lesz a minimális szint, amivel használatbavételi engedélyt kapnak. Eredetileg 2021. január 1. lett volna a bevezetés napja, de ezt meghosszabbították, ezért a következő 1-2 évben várható a BB energetikai besorolású ingatlanok számának jelentős bővülése. Kricsfalussy Tamás, a Metrodom Csoport értékesítési igazgatója úgy véli, a BB-s besorolások várhatóan a CC-s besorolású (korszerű) lakások rovására fognak növekedni, mindez pedig már idén is látszik: míg tavaly a CC besorolású lakások aránya 27,36 százalék volt, ez idénre 20,22 százalékra esett vissza. Közölte: a szabályozással 2022. július 1-től az újonnan épülő lakások közül eltűnnek a CC-sek, innentől valamennyi újonnan megépülő lakás energetikai szempontból zöldnek lesz tekinthető.

Forrás: MTI

A faanyagok piacát is vizsgálja a versenyhatóság

A fa építőanyagok hazai piacán is vizsgálódik a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A cél, hogy feltárják a drasztikus építőipari drágulás mögött húzódó piaci folyamatokat. A közlemény szerint építési fából a hazai építőipar jelentős mértékű importra szorul. Az építkezők összetett, sok szereplős értékesítési láncon keresztül juthatnak hozzá a szükséges alapanyaghoz. Az áremelkedés és a termékhiány a kereskedelmi lánc minden szintjén tapasztalható volt 2021-ben. A jelentés tervezetének elkészítésére a GVH-nak egy hónap áll rendelkezésére, ami indokolt esetben meghosszabbítható.

Forrás: MTI

Hazacsábítaná a külföldön dolgozókat az ÉVOSZ

A ÉVOSZ ismét elindította Építőipari Haza-hívó Programját. A cél a külföldön dolgozó szakmunkások és mérnökök hazacsábítása. Az ÉVOSZ szerint a munkalehetőségek beszűkülésekor mintegy 35 ezer építőipari dolgozó talált magának munkát Nyugat-Európában. Azóta azonban a hazai helyzet gyökeresen megváltozott. A járvány kezdeté-
ig a megrendelések száma évente mintegy 20%-kal növekedett, és még a pandémia dacára is a bővülés jellemző az iparágra. Az érdekvédelmi szervezet úgy véli, a hazai építőipar lehetőségei már a külföldön dolgozók számára is alternatívát jelenthetnek. A

Hazahívó program célja, hogy tájékoztatást nyújtsanak az építőipar hazai helyzetéről, az elérhető támogatásokról és konkrét munkaajánlatokat is adnak. A Hazahívó Programról itt lehet olvasni: bit.ly/HazahívóEsemények.
(Forrás: ÉVOSZ)

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink