Építő Élet hírek

Az otthonteremtési kedvezmények segíthetnek a lakáspiacnak

Az otthonteremtési kedvezmények új lendületet adhatnak a lakáspiacnak. Keresleti oldalról az otthonfelújítási program és az illetékmentes lakásvásárlás segítheti az építőipart 2021-től, a kínálati oldalról pedig az 5 százalékos áfa visszavezetése – mondta Nagy Tamás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) főosztályvezetője, a jegybank novemberi Lakáspiaci jelentését bemutató sajtótájékoztatón.

A munkaerőpiaci kilátások romlása és a jövedelmi helyzet bizonytalansága a második negyedévben visszafogta a lakások iránti keresletet. A kínálat is csökkent: egyre kevesebb az új építés. A harmadik negyedévben pedig csak fele annyi új engedélyt adtak ki, mint tavaly ugyanebben az időszakban.

A beruházások csökkenése mögött a koronavírus-járvány hatásai mellett a lakásáfa tavaly év végi visszaemelése és a rozsdaövezeti szabályozás miatti bizonytalanság áll. Az MNB szerint egyébként hosszabb távra kellene bevezetni az 5%-os áfát, mert annak átmeneti jellege minőségi és kapacitásbeli problémákat is okozhat.

Forrás: MTI

Jövőre már fellendülést várnak az ingatlanfejlesztők

Az idén várhatóan 35-40 százalékkal esnek vissza az ingatlanbefektetések a tavalyi számokhoz képest, de jövőre már fejlődést várnak a fejlesztők – derül ki Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) közleményéből.

Az irodapiacon kivárnak a fejlesztők. Az idén bérbeadott terület alig 250 000 négyzetméter, ami 43 százalékos csökkenés 2019 első háromnegyedévéhez képest. A legtöbb cég megpróbálja albérletbe adni a felesleges területeit, a bérlők a tavalyi 5 százalékos üres irodaterülettel szemben most 8 százalékból tudnak válogatni.

Az ipari ingatlanfejlesztések viszont nem torpantak meg, a fejlesztők optimisták. Budapest környékén a tavalyi 64 ezer négyzetméter új átadással szemben idén 124 ezer négyzetméter új csarnok épül. Jövőre pedig már 180 ezer négyzetméternyi új területtel számolnak. A legnagyobb problémát a hoteleknél tapasztalták, itt van, ahol átmenetileg leálltak a fejlesztések.

Forrás: MTI

Otthon Centrum: az építési telkek átlagára 23 millió forintra emelkedett

A harmadik negyedévben majdnem tíz százalékkal kevesebb építési telket adtak el az Otthon Centrum közreműködésével, mint egy évvel korábban. A kereslet visszaesése azonban nem csökkentette az árakat: míg 2019-ben a telkek átlagára 15 millió forint volt, ez az érték idén szep­temberre 23 millió forintra emelkedett.

A legdrágább telkek Budapesten, a XII. kerületben találtak gazdára, ahol tavaly még voltak 50-80 millió forintos telkek is, idén viszont az adásvételek átlagos értéke már meghaladta a 100 millió forintot. A III. kerületen belül jelentős különbségek vannak: voltak 30-50 millió forintért, és több mint 100 millió forintért értékesített telkek is. Belső-Óbudán a négyzetméter-ár elérte a 300 ezer forintot.  Ürömhegyen, Testvérhegyen és Táborhegyen a négyzetméterárak 35-60 ezer forintos sávban mozogtak, de a társasházak építésére alkalmas telkeknél a négyzetméterár meghaladta a 100 ezer forintot. A XIII. kerület évek óta a “lakásépítés sztárja”. Angyalföldön az átlagos telek négyzetméterára 150 ezer forint, a jobb részeken 250-400 ezer forint között mozog. Az Otthon Centrum az agglomerációban közvetítette a legtöbb telket, de az adásvételek száma itt is érezhetően visszaesett. A főváros vonzáskörzetében a telkek átlagára 14 millió forint, a négyzetméterár pedig 13 ezer forint körül alakult – olvasható az Otthon Centrum közleményében.

Forrás: MTI

Nőhet a kereslet a felújítandó lakások iránt

Nőhet a kereslet a felújítandó lakások iránt az ősszel bejelentett állami lakásfelújítási program hatására – állapította meg az ingatlan.com hirdetési portál elemzé­sében.

Az utóbbi években a felújítandó lakások kevésbé voltak kapósak, a vásárlók inkább korszerűsített lakást vettek drágábban. A több mint 200 ezer lakáshirdetés adatain alapuló elemzés szerint az eladó lakások és házak 39 százalékáról nyilatkoztak úgy a tulajdonosok, hogy azok felújítottak vagy újszerűek. A lakást keresők 32 százaléka ilyen ingatlant keres, 22 százalékuk felújítandót. A fővárosban 30 százalékos az árkülönbség a két kategória között, a megyeszékhelyen 42 százalék. Az ingatlan.com adatai szerint a fővárosi felújítandó lakások átlagos négyzetméterára novemberben 621 ezer forint volt, míg a normál állapotú lakások esetében 681 ezer, a felújítottaknál pedig 810 ezer forint. A megyeszékhelyeken a felújítandó lakóingatlanoknál a négyzetméterárak középértéke 299 ezer forint volt, szemben a felújítottakra jellemző 426 ezer forintos árral.

Forrás: MTI

Pályázat hátrányos helyzetű településeken működő vállalkozásoknak 

Hátrányos helyzetű településeken működő mikro- és kisvállalkozások pályázhatnak fejlesztésekre várhatóan 2021 januárjától – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).

A 1.2.9-20 kódszámú GINOP pályázat kifejezetten a gazdaságilag leszakadt területeken – jellemzően kistelepüléseken – működő vállalkozásoknak szól majd. A vállalkozások 70 százalékos vissza nem térítendő támogatásban részesülhetnek, amit elsősorban új eszközök, gépek beszerzésére, valamint ingatlanfejlesztésre, munkabérre, az alkalmazottaik képzésére és IT fejlesztésre fordíthatnak. A pályázat kifejezetten a mikro- és kisvállalkozásoknak szól. A támogatás 2-10 millió forint között alakul, 162 településen akár 60 millió forint is lehet. Ágazati korlátozás nem lesz, építőipari vállalkozások is jelentkezhetnek.

Forrás: MTI

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink