Építő Élet hírek

Jelentős a bizonytalanság és a drágulás  az építőiparban

Az építőipar mérsékelt emelkedéssel indította az évet. A háború közvetett következményei, az alapanyagellátás akadályai és a munkaerőhiány miatt jelentős bizonytalanság övezi az ágazat kilátásait – állapították elemzők a KSH legfrissebb adatait kommentálva. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése szerint az építőipar termelése 3,3 százalékkal nőtt januárban az egy évvel korábbihoz képest, a decemberitől azonban 6,3 százalékkal elmarad a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított adatok szerint. Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője az MTI-nek küldött kommentárjában azt emelte ki, hogy azért az ágazat továbbra is növekszik. Várakozása szerint idén 10 százalékot némileg meghaladó növekedés lehet az iparágban, de jelentős a bizonytalanság és a drágulás. Összességében idén is erősebb éve lehet a hazai építőiparnak, a beszerzési problémák és az évek óta tartó erőteljes bérinfláció ellenére is, viszont az alapanyaghiány és a beruházási költségek továbbra is kiugró növekedése lassan fékezőerővel is bírhatnak – tette hozzá. 

Földi Tibor, a Cordia International Zrt. igazgatóságának elnöke szerint egyelőre az ukrajnai háború és az infláció hatására sem változott az erős újlakás-piaci kereslet. A hosszabb távú várakozásokat illetően viszont már óvatosabban nyilatkozott. A nyersanyagok hiánya és drágulása, valamint az energiaárak további jelentős emelkedése nagymértékben drágítja a kivitelezést, ráadásul ez a költségoldali nyomás várhatóan tovább erősödik. Mindez azt is jelenti, hogy elkerülhetetlen az új lakások árainak további növekedése. Azért, hogy ezek a nehézségek ne okozzák a lakásépítő szektor erőteljes lassulását, a zöldhitel-program folytatása mellett –  az új lakás-árak kordában tartásához – az alacsony áfakulcs megtartása is fontos – tette hozzá.

Forrás: MTI

A vártnál is nagyobb a drágulás az építőiparban

Máris 15-25 százalékkal, az eredetileg vártnál jóval intenzívebben drágultak az építőanyagok a háborús helyzet hatására. Az építkezés még tovább drágul, miután folyamatosan jelentik be a gyártók az egyre drasztikusabb áremeléseket – írta meg a Világgazdaság. Wiesinger Raimund, a Lambda Systeme Kft. ügyvezető igazgatója és a Magyar Építőanyag Kereskedelmi Egyesület elnöke a lapnak azt mondta, hogy a korábbiaknál eleve magasabb, átlagosan 10-15 százalékos áremelkedést jeleztek előre 2022-re, ehhez képest már március közepén 15-25 százalékkal kerültek többe az építőanyagok, mint tavaly. Szerinte számos gyártó vonja vissza korábban kiadott árajánlatait, és tér át rövid határidejű árképzésre, ennek ellenére a kereslet rendkívül erős, mindenki igyekszik a mostani árakon bevásárolni. Úgy gondolja, hogy az építési piacot „a tehetetlenségi nyomaték kellő fordulatszámon hajtja”, a kivitelezéseket nem állítják le a megrendelők. De szerinte a kivitelezési költségek ilyen iramú emelkedése esetén néhány hónap múlva a lassulás jelei is megmutatkozhatnak. Arról is beszélt, hogy szerinte a lakossági felújítási piacot az állami támogatások segítik, de a drasztikus építőanyag-drágulás, a 2020 óta megduplázódott vagy megháromszorozódott munkadíj és az öt éve átlagosan 13-14 százalékkal emelkedő rezsióradíj miatt csak kisebb munkálatokat lehet majd megvalósítani a megadott keretekből. Elmondta azt is, hogy szűkös a kínálat a főbb termékkategóriákban, így a szigetelőanyagok és a szerkezetépítés piacán, és a nemzetközi helyzet a szállítási határidőkre is negatív hatással van, a hőszigetelők és a gipszkarton termékek többsége nem egy-két hét, hanem több hónap alatt érkezik meg.

Forrás: Világgazdaság

Közbeszerzési kartell miatt büntetett a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal 42,8 millió forintos bírságot szabott ki három építőipari vállalkozásra – a Ponty-Poronty Kft.-re, az Operon Group Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-re és az Építő Szolgáltató Bt.-re – piacfelosztó és árrögzítő magatartásuk miatt. A cégek tavaly nyár végén összejátszottak egy bajai kormányhivatali épület energetikai felújítására kiírt közbeszerzésen. A tendert kiíró Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal szakembereinek szemet szúrt, hogy a dokumentációkon ugyanazon cég fejléce szerepel, emellett a véletlennel nem magyarázható azonosságokat találtak az ajánlatok tartalmában, ezért értesítették a hivatalt. A versenyhatóság rajtaütést tartott a vállalkozásoknál, ahol közvetlen bizonyítékokat szereztek az összejátszásra. A GVH különösen súlyos jogsértésként tekint a közbeszerzési eljárásokkal összefüggő versenykorlátozásra, ezen belül is a legsúlyosabb kategória a piacfelosztó és árrögzítő magatartás – hívták fel a figyelmet. A hatóság ugyanakkor tekintettel volt arra is, hogy a cégek kis-és középvállalkozások, továbbá az eljárás során mindhárman elismerték a jogsértést.

Forrás: MTI

Magyar épület nyerte el az ingatlanszakma Oscar-díját

A zsűri fődíját nyerte el a Liget Budapest Projekt keretében megvalósult Magyar Zene Háza Cannes-ban, a világ legnagyobb és legrangosabb ingatlanszakmai kiállításán, a MIPIM-en. A nemzetközi szakértőkből álló döntőbizottság az indoklásában fenntarthatósági, esztétikai és látogatói élmény szempontjából egyaránt a világ legjobbjának ítélte a japán sztárépítész, Sou Fujimoto által tervezett és a Magyar Építő Zrt. által kivitelezett különleges épületet. Korábban a neves londoni International Property Awards, illetve az amerikai Music Cities Awards díjátadóin hozhatta el a legjobbaknak járó elismerést, míg a CNN, a World Architecture vagy a vezető nemzetközi programajánló, a TimeOut magazin pedig a világ legjobban várt épületei között tartotta számon. 

Forrás: Magyar Építők

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink