Építő hírek

Tíz százalék felett növekedett tavaly az építőipari termelés

Tavaly év végén tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal, hogy tovább növekedett az építőipari termelés. Az októberi érték 14,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Az épületek építése 19,7 százalékkal nőtt, az egyéb építményeké 9,7 %-kal. Valamivel kevesebb új szerződés köttetett viszont, mint tavaly októberben: az épületek építésére 4,5 százalékkal, az egyéb építmények építésére 2,9 százalékkal, összességében pedig 3,7 százalékkal. Az október végi szerződésállomány így is 6,7 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Az év első tíz hónapjában 11 százalékkal emelkedett az építőipari termelés az előző év azonos időszakához képest.

Forrás: MTI

15 százalékkal nőhetnek a kis- és közepes vállalkozások költségei

Átlagosan a költségeik 15 százalékos emelkedésére számítanak 2022-től a kis- és közepes vállalkozások – közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt. A kkv-k visszajelzése alapján a költségnövekedésből 7 százalékot a minimálbér és a garantált bérminimum emelése tehet ki. A GKI emellett az energiahordozók drágulását emelte ki, ami – mint írták – valószínűleg az idei évben is folytatódik. A magasabb költségek várhatóan az inflációt is gyorsítani fogják – tették hozzá. A vállalkozások méretüktől függetlenül hasonlóan vélekedtek a kilátásaikról: a közepes méretűek 13 százalékos, a kisebbek valamivel nagyobb, 17 százalékos költségnövekedésre számítanak. A területi megoszlás nagyobb eltérést mutat, hiszen a Bács-Kiskun, Békés és Veszprém megyében működők 18-20 százalékos, míg a Fejér, Nógrád, Tolna, Pest megyeiek csak 10-12 százalékos emelkedést valószínűsítettek. Az építőiparban átlagos, 15 százalékos költségnövekedéssel számolnak a kkv-k.

Forrás: MTI

A legtöbb magyar saját tulajdonú ingatlanban él

Tízből kilenc magyar saját tulajdonú ingatlanban él, mindösszesen a lakosság 9 százaléka lakik bérlakásban. Az Eurostat szerint 2020-ban Romániában volt a legmagasabb a saját tulajdonú lakásban élők aránya (96 százalék). A másik véglet Németország, ahol csak a lakosság fele él saját tulajdonú lakásban. Vélhetően 10-ből 9 magyar úgy van vele, hogy bérleti díj helyett inkább fizeti a törlesztőrészletet a banknak, és akkor legalább saját ingatlanban lakik. Nem is csoda, hiszen egy friss elemzés szerint az átlagos budapesti bérleti díj 153 ezer forint havonta. A Pénzcentrum lakáshitel kalkulátora szerint havi 153 ezer forint körüli törlesztőrészletért akár 25 millió forintnyi lakáshitelt is fel lehet venni a bankoktól 20 évre.

Forrás: Pénzcentrum

A cégek 81 százaléka tervez béremelést az idén

18 százalékuk jelezte, hogy nem változtat a béreken, míg 1 százalékuk csökkenésre számít – közölte az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) elemzésében. A közleményben rámutatnak arra, hogy tavaly a hazai cégek kétharmada az üzleti stratégiája módosításával kezelte a minimálbér-emelést, elhalasztotta a korábban tervezett beruházásait, vagy a tervezett létszámfelvételt, esetleg emelte termékei árát. Az elbocsátás volt a legkevésbé használt eszköz, a cégek 8 százaléka hajtott végre csak leépítést. A vállalkozók ugyanakkor bizakodóan tekintenek 2022-re. A megkérdezettek 55 százaléka számít arra, hogy 2021-hez képest nőni fog az éves árbevétele, 34 százalékuk szerint nem fog változni, és 11 százalék jelezte a csökkenést. A válaszadók 74 százaléka gondolta úgy, hogy a következő fél évben növekedni fognak belföldi értékesítési áraik. 38 százalékuk számít arra, hogy az inflációval azonos mértékben fognak árat emelni, 22 százalékuk szerint ez az inflációnál nagyobb mértékű lesz.

Forrás: MTI

Tavaly több mint hétezer lakástűzhöz riasztották a tűzoltókat, kevés a füstjelző

Tavaly 7186 lakástűzhöz riasztották a tűzoltókat. A leggyakrabban nyílt láng, dohányzás, elektromos meghibásodás, illetve a fűtési rendszer hibája vezetett tűzhöz. Az érintett otthonok közül csak néhány helyen volt füstérzékelő, holott ezek a berendezések már a tűz kezdeti fázisában megbízhatóan jeleznek, így a riasztás után még van idő cselekedni, a kisebb tüzet eloltani és a tűzoltókat is hamarabb lehet értesíteni. Viszont évről évre több ingatlanban van szén-monoxid-érzékelő, ennek is betudható, hogy egyre több ilyen esethez riasztják a tűzoltókat: tavaly például több mint ezer alkalommal, hiszen az érzékelők a legkisebb koncentráció esetén is jeleztek. Ezzel a gyors reagálással 43 ember életét sikerült megmenteni. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) helyettes szóvivője, Dóka Imre megjegyezte: minden nyílt lánggal működő fűtőeszköz és vízmelegítő forrása lehet a mérgező gáznak. A tragédiák elkerülése érdekében megfelelő levegő-utánpótlást kell biztosítani a fűtőeszköz és vízmelegítő környezetében, és célszerű a készülékek közelében, fejmagasságban egy szén-monoxid-érzékelőt telepíteni.

Forrás: MTI

 

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink