Építő hírek

Az építőipari beruházások költségtervezését segítő rendszert dolgozott ki az ÉVOSZ

Kidolgozta az építési beruházások költségtervezési rendszerét (éktr) az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ). A cél az, hogy pontosan tervezhetők legyenek az építési költségek, elsősorban a nagyberuházásoknál. A szakszövetség elnöke, Koji László kifejtette: nehézkes, sokszor esetleges a költségtervezés, az árak meghatározása. Különösen igaz ez a nagyértékű állami és önkormányzati magasépítési beruházásoknál, mert ezeknél a legbonyolultabb a létesítmény. Több évtizedes probléma, hogy az építőipari beruházások ára rendszeresen magasabb a tervezettnél, és ez későn derül ki. Az ÉVOSZ tavaly kapott felkérést az Innovációs és Technológiai Minisztériumtól a kiszámítható költségtervezés átgondolására. A szövetség szakértői külföldi példák alapján dolgozták ki a hazai beruházási gyakorlatban működtethető költségtervezési rendszer alapjait. A munka során széleskörű szakmai egyeztetéseket folytattak, a konzultációkban részt vett többek közt a Magyar Mérnöki Kamara, a Magyar Építész Kamara és az ÉMI Nonprofit Kft. is. A költségtervezési rendszer szakmai segítséget nyújthat a közbeszerzések szereplőinek, de leegyszerűsített változata a lakosság számára is hasznos lehetne – mutatott rá az ÉVOSZ elnöke. Az Építésügyi Műszaki Szabályozási Bizottság idén ősszel elfogadta az ÉVOSZ által előterjesztett éktr-alapelveket, és ennek alapján történik a konkrét műszaki irányelv kidolgozása – tette hozzá. Spányi György vezető szakértő felhívta a figyelmet, hogy a rendszer működéséhez szükség van olyan adatbázisra, amely alapján a szakemberek a főbb paraméterek alapján gyorsan ki tudják számítani egy tervezett beruházás várható költségeit. Mint mondta, jelenleg nincs egységes gyakorlat az építési költségvetések tervezésénél, pedig a projektek összehasonlításánál különösen fontos lenne, hogy ugyanazokat a költségeket tartalmazzák.

Forrás: MTI

Szeptemberben is tovább bővült az építőipari termelés

Szeptemberben az építőipari termelés 14,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, az augusztusihoz képest pedig 4,2 százalékkal nőtt – közölte a KSH. Az épületek építése 21,2 százalékkal volt magasabb a tavaly szeptemberinél, az egyéb építményeké 6,7 százalékkal. Az év első kilenc hónapjában 10,5 százalékkal emelkedett az építőipari termelés az előző év azonos időszakához képest. 

Kevesebb új szerződés köttetett viszont, mint tavaly szeptemberben: 16,1 százalékkal. Ezt az egyéb építményekre vonatkozó szerződések 34,9 százalékos visszaesése magyarázza. Épületek építésére 28,4 százalékkal több új szerződés született. A szeptember végi szerződésállomány még így is 12,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. 

A harmadik negyedévben az építőipari termelői árak emelkedése 12,8 százalékosra gyorsult az előző negyedévi 9,3 százalékosról. Az előző negyedévhez képest 4,2 százalékkal emelkedtek az árak, a magasépítésben 5,2 százalékkal, a mélyépítésben 2,4 százalékkal. Egy év alatt pedig az épületek építése 14,8 százalékkal drágult, az egyéb építményé pedig 8,6 százalékkal.

Forrás: MTI

Tömegesek a cégalapítások az építőiparban

Továbbra is tömegesek a cégalapítások az építőiparban, és a cégtörlések, kényszertörlési eljárások is felfutóban – összegez az OPTEN szakértője. 2021 szeptemberében 701 építőipari cégalapítást tettek közzé, ami az elmúlt 5 év harmadik legmagasabb értéke. A havi 700 új társas vállalkozás még az ágazat saját átlagához képest is soknak számít, a legtöbb iparágban pedig közel sincs ennyi cégbejegyzés. Jelenleg mintegy 62 ezer társas vállalkozás működik a szektorban, és a számuk dinamikusan emelkedik.

Az egyéni vállalkozók száma még gyorsabban nő, hónapról hónapra 1000-1500 új építőipari egyéni vállalkozó lép be a piacra, és mára az egyéni vállalkozók száma meghaladja a 77 ezret. 

A magas cégalapítási adatok mellett viszonylag magas a cégtörlések száma is. Az ágazat nehézségeire utal az a tény is, hogy szeptember hónapban 1190 építőipari cég került végrehajtás alá, ami ugyan nem rekord, de rekordközeli havi értéknek számít. Összességében tehát kezd meglátszani az ágazat egyes szereplőin a covid okozta gazdasági hullámvölgy és az árak, árfolyamok ingadozása. 

Forrás: OPTEN Informatikai Kft.

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink