Építő hírek

ÉVOSZ: az építőipar idei teljesítménye elérheti a járvány előtti szintet

Az építőipar teljesítménye az idén elérheti a 4500 milliárd forintot, ami a járványhelyzet előtti, 2019. évi szintnek felel meg – mondta Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke. A szakszövetség MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a januárban indított otthonteremtési programok hatására növekedési pályára kerül a lakásépítés és felújítás. A jelenlegi folyamatokból kiindulva 2022 végére az új lakások száma elérheti a 25 ezret.

A felújítások száma is tartósan 220-250 ezer között lehet évente. Ez szakmailag is indokolt, ugyanis a 4,3 milliós magyarországi lakásállomány folyamatos karbantartásához évente több mint 200 ezer lakást kellene felújítani.

A szakszövetség szerint ugyanakkor a lakásvagyon megújulását visszafogja az utóbbi évek jelentős árnövekedése. Ezért azt javasolják, hogy a települési önkormányzatok (főként a kistelepülések) pályázhassanak állami támogatásra lakásépítésre alkalmas építési területek kialakításához. Ezeket a telkeket az önkormányzatok bérbe adhatnák az építkezőknek. A bérlet 20 évre szólna, s a 20 év alatt a lakás tulajdonosa bármikor megvásárolhatná a telket piaci áron (elővásárlási joga lenne). Így a telek vételára nem terhelné a lakásépítés költségeit. Ezen felül azt kérték a kormánytól, hogy a munkaadók adhassanak adó- és járulékmentesen lakáscélú munkáltatói támogatást a dolgozóiknak legfeljebb 6 millió forintig, új családi ház építésénél pedig maximum 15 millió forintig.

Forrás: MTI

Megugorhatnak az építési költségek az idén, 5 %-kal bővülhet az építőipar

Az építőipari termelés 5 százalékkal bővülhet, 2022-től pedig akár 9 százalékkal is emelkedhet – ismertette Varga Dénes közgazdász, kutatásvezető a független Építési Piaci Prognózis 2021-2024 című kutatás eredményeit.

A 2020-as gazdasági visszaesés a GDP 6,6 százaléka is lehet, de 2021-re már 3,1 százalékos növekedést várnak. 2022-ben 4,2 százalékos, ezt követően pedig évenként 3 százalék alatti növekedést jelez előre az Építési Piaci Prognózis. Az építőipari termelés 2020-ban mintegy 10 százalékkal csökkenhetett, főként a koronavírus-járvány, valamint a 2016-2019 közötti túlzott növekedés hatására. Varga Dénes elmondta, hogy a kormány által idén januárban elindított építési- és felújítási támogatások azt mutatják, hogy a cél 2016-hoz hasonlóan most is a lakásépítések rövid távú felpörgetése. Ennek hatására viszont ismét meg fog jelenni az előre hozott kereslet, ami miatt néhány éven belül számítani kell a lakásépítések visszaesésére.

Varga Dénes arra is rámutatott, hogy 2007 és 2012 között 85 600 ember hagyta el az ágazatot, majd 2016-tól 100 ezerrel nőtt az építőiparban foglalkoztatottak száma. Ezzel az a probléma, hogy a 2016 utáni bővülésnél nem azok a szakemberek tértek vissza, akik korábban elmentek, hanem főként segédmunkások. A közgazdász szerint ezért az építőipar újabb élénkítésénél nem lesz elegendő minőségi munkaerő egy időben a lakossági megrendelések (elsősorban felújítások) teljesítésére és a nagy projektek kivitelezésére. A szakember szerint a minőségi munkaerő hiánya miatt idén számítani lehet az építési költségek több mint 10 százalékos emelkedésére. Az Építési Piaci Prognózis független középtávú előrejelzés, amelyet a Build Communication Kft. megbízásából Varga Dénes közgazdász készít.

Forrás: MTI

Jelentős növekedésre számítanak a nyílászáró-gyártók

Évente 10-15 százalékos bevételnövekedésre számítanak a magyarországi nyílászáró-gyártók a következő években, köszönhetően a most már a felújításokra is kiterjedő új otthonteremtési támogatásoknak. A Top Türen cégcsoport alapítója és többségi tulajdonosa, Balogh Tamás szerint már januárban érzékelhető volt a beruházók érdeklődése, az elmúlt öt évben nem készítettek annyi árajánlatot, mint az idei év első hónapjában. A szakember úgy látja: a következő két-három évben 10-15 százalékkal növekedhet az ágazat bevétele évente.

Forrás: MTI

A Magyar Mérnöki Kamara elindította a harmadik beruházáslebonyolítói mesteriskoláját

A Magyar Mérnöki Kamara (MMK) online indította el a harmadik beruházáslebonyolítói mesteriskoláját. A mesteriskola célja, hogy gyakorlatközpontú képzést nyújtson beruházási, építőipari gyakorlattal rendelkezők számára, akik elhivatottságot éreznek a beruházás-lebonyolítás iránt. A mesteriskola előkészítésében részt vett, és előadókat is delegál a Magyar Építész Kamara, az ÉVOSZ, az ÉMI, a Magyar Tanácsadó Mérnökök és Építészek Szövetsége, valamint a Magyar Projektmenedzsment Szövetség is. A harmadik mesteriskola 96 órás képzésén több mint hatvan hallgató vesz részt.

Forrás: MTI

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink