Erkélyre szerelhető napelem – ez lenne az olcsó megoldás?

Legalább 2-3 millió forintba kerül egy olyan napelemes rendszer felszerelése, ami az energiafogyasztásunkban már érezhető könnyebbséget hoz. Sok embernek nincs ennyi pénze, ám az energiaszámláját szeretné valamilyen módon csökkenteni. Nem csoda, hogy egyre többet olvashatunk az egyszerű, akár az erkélyre is felszerelhető olcsó napelemekről, amiket nem kell telepíteni, elég csak bedugni a konnektorba és működik. Valóban ez jelentené a kiutat a kispénzűek számára? Aligha.

A G7 gazdasági portál még májusban adott hírt egy németországi fejlesztésről. A német cég IKEA-egyszerűségű, azaz otthoni eszközökkel összerakható napelemes rendszert ígért. Az általuk tervezett berendezés 8 napelemből áll, ezeket úgy kell felakasztani az erkélykorlátra, mintha csak virágládákat helyeznénk ott el. Az összeállított rendszert közvetlenül egy sima konnektorba kell csatlakoztatni, és máris használható a helyben termelt áram.

Ehhez hasonló egyszerű megoldások régóta léteznek, jellemzően kis méretekben. Kínai webáruházakból is rendelhetünk napelemes telefontöltőt. Egy egész lakás árammal való ellátása azonban más nagyságrend.

Az erkélyes rendszert és hasonló társait azzal próbálják népszerűsíteni, hogy ez már elég nagy az energiaszámla csökkentéséhez, egyszerűsége miatt viszont nem kell profi szerelés hozzá. Ráadásul a reklámcikkek szerint ezt nem kell engedélyeztetni sem, mert nem csatlakozik a közműhálózathoz. Pedig dehogynem, és éppen ez teszi használhatatlanná az ötletet.

Első hallásra jónak tűnik a gondolat, hogy a helyben termelt áramot csak helyben használjuk fel és nem csatlakozunk a központi rendszerhez. Csak hát az áram nem áll meg a lakásajtónál. Persze, ha a lakáson belül van helyi fogyasztás, akkor a termelt áram elhasználódik. Abban a pillanatban azonban, ahogy a helyi fogyasztás csökken, a felesleges árammennyiség bekerül a hálózatba ellenőrizhetetlenül. A napelemes rendszerekhez használatos inverternek például éppen az az egyik funkciója, hogy áramszünet esetén ezt megakadályozza. Mert nagyon nem lenne jó, ha az oszlopon dolgozó villanyszerelő úgy tudná, hogy áramtalanította a rendszert, csakhogy a szemközti lakás szabálytalan napelemei miatt mégis áram alatt van a hálózat.

Magyarországon éppen ezért tilos a szolgáltató engedélyezése nélküli, konnektorba dugható áramtermelő eszközök használata. Ha egy ilyen berendezést a hálózathoz csatlakoztatunk, az az áramszolgáltatóval kötött szerződésünk megszegését jelenti. Következménye nagyon gyorsan a hálózatból kizárás lesz – azaz jön a szolgáltató és leszereli a villanyórát, levág minket a hálózatról szemrebbenés nélkül.

Egy ilyen rendszer ugyanakkor nem teljesen haszontalan – már ha műszakilag biztonságosan meg tudják oldani az inverter nélküli csatlakoztatást. Szigetüzemben, azaz az áramhálózatra nem csatlakozó helyiségek áramellátása esetén nagyon is hasznos lehet. Lakott területtől elzárt hétvégi házban, lakókocsiban, jó szolgálatot tehet, ha megéri valakinek a 700 ezer forint körüli vételár (Németországban 500 ezer forint körül van, erre jön még rá az áfa). Hátránya, hogy csak akkor van áram, ha éppen termelni tudunk, azaz esti világításra nem nagyon tervezhetünk ezzel a berendezéssel. Hacsak meg nem tudjuk oldani a tárolást is – ezzel viszont már minimum megduplázzuk a beruházás költségeit.

A termék állítólag Németországban kereskedelmi forgalomban van, bárki megvásárolhatja. Itthoni felhasználását azonban a fentiek miatt nagyon nem javasoljuk senkinek sem.

Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink