Fennmaradási kell egy fabódéra?

A tavalyi évben engedély nélkül építettek egy 20 m2-es fabódét, amit ezidáig tárolónak használtak. Akkor erre nem is kellett engedélyt kérni. Igen ám, de a tulajdonosok gondoltak egyet, és a fabódét büféként kezdték el használni. A büfé üzemeltetéséhez szükséges engedélyeket megkapták. Azonban valaki feljelentette őket az építési hatóságnál, akik most azzal fenyegetőznek, hogy fennmaradási engedély kell a bódéra. Jogosan kérheti ezt a hatóság? Az engedélyezés ugyanis elég költséges lenne.

Ha csak építésügyi oldalról nézzük a problémát, akkor azt kell mondanunk, hogy az építési hatóság jogosan kötelezi a tulajt a fabódé fennmaradási engedélyeztetésére. Ugyanis engedély nélkül csak nem emberi tartózkodásra szolgáló épület építhető, ha megfelel az alábbi feltételeknek:

  • az épület max. 100 m3 térfogatú,
  • 4,5 méter gerincmagasságú vagy
  • lapostető esetén 3,5 méter homlokzatmagasságú lehet.

Amíg a fabódét tárolásra használták, nem is volt gond, az épület tökéletesen megfelelt az összes követelménynek. Valóban nem kellett az építéséhez engedély. Viszont egy büfé már nagyon is emberi tartózkodásra szolgáló épület, hiszen napi több órát dolgoznak benne. Tehát egyértelmű, hogy engedélyköteles. Mivel meglévő épületről van szó, ami ráadásul csupán egy éves, nem jöhet szóba más megoldás, mint a fennmaradási engedélyezés.

Valóban ehhez tervezőt kell keresni, engedélyezési dokumentáció, településképi vélemény kell. Ezek költséges dolgok. Viszont ha ezt a herce-hurcát nem vállalja a tulaj, akkor a pénzbírság mellé még az épület elbontására is számíthat. Más kérdés, hogy az is előfordulhat, hogy a büfé épülete egyáltalán nem felel meg az építési szabályoknak és amúgy is bontani kéne.

Egy kiskapu viszont van a rendszerben. Vendéglátó, kereskedelmi építmény ideiglenesen , legfeljebb 180 napig üzemel, építési engedély nélkül építhető. Ha tehát a büfét nem egész évben, hanem például csak a tavaszi-nyári időszakban használják, akkor maradhat (312/2012. kr. 1. mell. 14. a) pont). Természetesen a fabódé ideiglenes jellegét bizonyítani is kell az építési hatóság felé, például a működési engedélyben foglaltakkal.  

Király Viktória

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink