Hány alvállalkozó lehet egy közbeszerzéses munkánál?

Közbeszerzéses munkák esetén a nyertes fővállalkozónak lehet közvetlen több alvállalkozója? Az alvállalkozóknak is lehet további alvállalkozójuk? Ha igen, akkor minden szinten e-naplózni kell a munkákat?

Kezdjük egy csúnya definícióval, tisztázzuk, hogy a közbeszerzési törvény szerint kit nevezünk alvállalkozónak! Alvállalkozó az, akit a közbeszerzési eljárást megnyerő ajánlattevő közvetlenül bevon a teljesítésbe (Kbt. 3 § 2. pont). Ezen felül azt mondja a jogszabály, hogy csak bizonyos kivételekkel korlátozható az, hogy a pályázat nyertese bevon-e alvállalkozókat a teljesítés során.

Pár éve létezett egy olyan korlátozás, ami meghatározta, hogy “építési beruházás esetén a teljesítésben részt vevő alvállalkozó nem vehet igénybe az alvállalkozói szerződés értékének 65%-át meghaladó mértékben további közreműködőt”. De 2018 szeptemberében törölték ezt az előírást. A jelenlegi szabályok szerint lehet akármennyi alvállalkozó, kivéve, ha a pályázati kiírásban van olyan feltétel, ami ezt nem engedi meg. Például a pályázatban azt kérik, hogy bizonyos feladatokat maga az ajánlattevők egyike végezzen el. Ha ilyen szerepel a kiírásban, akkor ezeket a feladatokat nem végezheti alvállalkozó.(Kbt. 65 § (10) bekezdése)

Önmagában az, hogy egy munka közbeszerzéses, még nem teszi kötelezővé az e-naplót. Az e-napló vezetését elsősorban az építésügyi jogszabályok írják elő. Persze ha az építési szabályok amúgy nem kérnek e-naplót, de a pályázati kiírás kötelezővé teszi, akkor is vezetni kell. Ha van e-naplózás, akkor minden munkát, a legalsó alvállalkozó munkáját is rendesen e-naplózni kell. Sőt! Az e-napló a legjobb felület, hogy ellenőrizni lehessen a bevont alvállalkozókat (minden tekintetben).

Király Viktória

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink