Indul-e október 1-én az „építészeti reformkor”?

Lánszki Regő, ÉKM építészeti államtitkár (Forrás: Kormány)

Október 1-én lép hatályba a magyar építészetről szóló új törvény előírásainak zöme. Ám még nagyon sok végrehajtási rendelet hiányzik ahhoz, hogy a szakma tudja, mire számítson ősztől. Az ÉKM építészeti államtitkárától, Lánszki Regőtől kértünk tájékoztatást arról, hogy mikor várható az új előírások megjelenése.

Az Országgyűlés 2023. december 12-én fogadta el a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvényt (Méptv.). Ennek egy kisebb része még decemberben hatályba is lépett, a nagyobbik, döntő része viszont csak 2024. október 1-jétől fog. Még ez sem a finish, vannak olyan részei a törvénynek, amelyek majd csak ezután lépnek életbe: 2026. január 1-től a Nemzeti Építésgazdasági Nyilvántartással (NÉNY) kapcsolatos előírások, 2027. július 1-től pedig a vármegyei területrendezési tervekre vonatkozók.

A törvény működéséhez azonban még számos kapcsolódó rendelet megalkotására van szükség. A szakmát érintő, gyakorlati dolgok ezekben lesznek. (Például az, hogy mely kivitelezések lesznek naplókötelesek, fel kell-e venni alkalmazottnak a műszaki vezetőt vagy milyen dokumentáció kell az egyes eljárásokhoz.) Egyelőre tehát nagy a bizonytalanság, hogy milyen előírásoknak kell októbertől megfelelnünk. Lánszki Regő építészeti államtitkárnál érdeklődtünk.

Milyen rendeletek megjelenése várható az építési törvény nagy részének október 1-i hatályba lépése előtt? Mi lesz ezek tartalma?

Lánszki Regő államtitkár: A következő rendeletekre van még szükség:

1. Az általános településrendezési és építési követelményekről szóló kormányrendelet (TÉKA)

A TÉKA a 27 éve hatályba lépett, nagyon sokszor módosított OTÉK-ot váltja fel, helyezi azt hatályon kívül. Az új kormányrendelet felépítésében nem fog különbözni az OTÉK-tól, de az egyes témakörökben lényeges, a jövőbeni építészeti tervezési és településtervezési kultúrát alapjaiban befolyásoló újításokat vezet be.

A TÉKA kapcsán több mint 120 szereplőtől 2000-en felüli észrevétel érkezett. Kikértük mások mellett, a Kormányhivatalok, a Magyar Építész Kamara, Magyar Mérnöki Kamara és a területi kamarák, főépítészek, építésztervezők és számos szakmai, civil és érdekképviseleti szervezet véleményét is.

2. A magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény hatálybalépésével összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról szóló kormányrendelet

A kormányrendelet nagyságrendileg 90 db kormányrendelet módosítására tesz javaslatot. Ezek többsége a magyar építészetről szóló törvény (Méptv.) hatálybalépésével hatályon kívülivé váló törvényekre történő hivatkozásokat kezeli, főképp szövegcserésen. Az érdemben módosuló jogszabályok a Méptv. újításait ültetik át a meglévő jogszabályi keretbe, ahhoz igazítva őket. Így nem szükséges teljesen új jogszabály megalkotása.

 3. A Balaton vízparti területeinek területfelhasználási követelményeiről szóló kormányrendelet

Az új balatoni kormányrendelet a 44 TNM rendelet helyébe lép, s a Balaton vízparti terület felhasználóinak ad keretet. Nagyjából 100 db térképmellékletet tartalmaz, és egyben sajátos településrendezési és építési követelményeket állapít meg.

4. Az építésügyi hatóságok kijelöléséről és működési feltételeiről szóló kormányrendelet

Az építésügyi és az építésfelügyeleti hatóságok kijelöléséről és működési feltételeiről szóló 343/2008. Korm. rendelet helyébe lép.  Az építésügyi és építésfelügyeleti hatóságok összevonásával új építésügyi hatóságot jelöl ki. Meghatározza a hatósági feladat ellátásához szükséges minimális személyi és tárgyi feltételeket, az összeférhetetlenségi szabályokat és kijelöli a szakmai irányító szervet.

 5. Az építésügyi hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről szóló kormányrendelet

Az építésügyi és építésfelügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről, valamint az építésügyi hatósági szolgáltatásról szóló 312/2012. Korm. rendelet helyébe lép. A hatósági feladatok összevonása következtében új eljárási szabályokat határoz meg. Csökkenti 

  • az eljárások típusainak számát, 
  • az állampolgárok és hatóságok adminisztrációs terheit, 
  • az engedélyhez vagy bejelentéshez kötött tevékenységek körét.
  1. Az építésügyi és az örökségvédelmi hatóságnál foglalkoztatott kormánytisztviselők építésügyi vizsgájára és szakmai továbbképzésére vonatkozó részletes szabályokról szóló kormányrendelet

Az erről szóló 487/2013. Korm. rendelet helyébe lép. Meghatározza 

  • az építésügyi vizsgára, a szakmai továbbképzésre kötelezettek körét, 
  • a vizsgára és továbbképzésre vonatkozó szabályokat, valamint 
  • a vizsga témaköreit. 

Ezek az egyes hatósági feladatokhoz kapcsolódóan lesznek meghatározva.

 7. Az építésügyi ágazat körében megállapítható igazgatási szolgáltatási díjakról szóló miniszteri rendelet

Ebben határozzák meg a hatóságok és a szakmai kamarák által megállapítható különböző díjakat, illetve az igazgatási szolgáltatási díjakat.

Most, július elején hogyan áll ez a jogalkotói munka? Tervezik-e a törvényhez kapcsolódó rendeletek vitára bocsátását?

LR: Az egyes szakterületeken aktív jogalkotási munka zajlik, szűkebb körű szakmai egyeztetésekkel. A Méptv. korábban soha nem látott széleskörű egyeztetés eredményeként jött létre. A kormányrendeletek csak olyan jogszabályi előírásokat tartalmazhatnak, amelyek összhangban vannak a törvénnyel, megfelelnek az ott előírtaknak. Így a legapróbb részletekig menő szakmai kérdésekben kevésbé indokolt az olyan széleskörű társadalmi egyeztetés, mint a több ízben véleményezésre bocsátott Méptv. esetén volt. Mindettől függetlenül a kormányrendeletekkel kapcsolatban is lehetőség nyílik majd társadalmi és szakmai egyeztetésre. 

Van-e már elfogadott vagy vitára bocsátott rendelet, rendelettervezet?

LR: A kormánytisztviselők építésügyi vizsgájára és szakmai továbbképzésére vonatkozó kormányrendelet közigazgatási egyeztetése lezajlott, rövid időn belül elindulhat a társadalmi egyeztetése, amely során bárki kifejtheti véleményét a kormányrendelettel kapcsolatban. (A társadalmi egyeztetésre bocsátott kormányrendeletek a minisztérium hivatalos honlapján, a társadalmi egyeztetés „fül” alatt érhetők el. )

Az építésügyi hatóságok kijelöléséről és működési feltételeiről szóló kormányrendelet az államigazgatási fórum jóváhagyása előtt áll. Néhány héten belül ennek is elindulhat a szélesebb körű véleményezhetősége.

A többi kormányrendelet társadalmi egyeztetésére is sor fog kerülni az elkövetkező hónapokban.

Mikor tervezik kiadni a törvényhez szükséges rendeleteket?

LR: A készülő kormányrendeletek nagy számára tekintettel legfeljebb néhány hetes eltéréssel kerülhetnek közzétételre, s a hatálybalépésük várhatóan a Méptv. október 1-jei hatálybalépéséhez fog igazodni.

Figyelembe veszik-e, hogy érintetteknek esetleg felkészülési időre lesz szükségük (pl. alkalmazott FMV, kamarai tagság stb.)?

LR: Az Országgyűlés 2023. december 12-én fogadta el a Méptv.-t, így a csaknem 100 módosuló vagy új kormányrendelet elkészítésére kevesebb, mint egy év áll rendelkezésre, ami nyilvánvalóan hatással van a felkészülési időkre is.

Fontos megjegyezni, hogy a most készülő kormányrendeletek sok esetben olyan újításokat tartalmaznak, amelyeket már a törvény szakmai és társadalmi egyeztetése kapcsán megfogalmaztak az egyeztetésben résztvevők. Folyamatos szakmai kapcsolatban vagyunk az érintett szervezetekkel. A szakmai szereplőket a várható változásokról szóló tájékoztatókkal segítjük.

 Őri András

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink