Kávészünet a jogásszal: A félkész építkezést hogyan lehet folytatni?

Félbemaradt építkezés, rég lejárt építési engedély. Mi kell a folytatáshoz? Az építési engedély hosszabbítása? Új engedély? Egyszerű bejelentés? Vagy egyik sem? Többtényezős az egyenlet, mint sokszor az életben. A téma ellentmondásaira Dr. Jámbor Attila hívta fel a figyelmünket az Építem az otthonom konferencián elhangzott előadásában.

A megkezdett építkezésre volt építési engedély, de az időszámításunk előtti, magyarán lejárt a hatálya. Az épületünk szabályos. Ilyenkor ha nem engedélyhez kötött a munka, ami a nyakunkon van, akkor azt fütyörészve folytathatjuk, és a dal végén megkérhetjük a használatbavételit.

Ha viszont pl. csak a pinceszint készült el, de szeretnénk fölötte házat is látni, akkor ne ejtsünk örömtáncot! Egyszerű bejelentéssel nem folytathatjuk, mivel az vagy meglévő épület bővítésére vagy új építkezésre kérhető. Itt egyikről sincs szó: nem bővítünk és nem új, hiszen egy meglévő valamit folytatnánk. A Krisztus előtti építési engedély módosítása sem nyerő, mert egy lejárt hatályú dolgot nem lehet módosítani. Vajon akkor új építési engedélyt lehet kérni? Sajnos az sem játszik, mert van valamink, azt kell rendezni.

Egy, csak egy legény van talpon a vidéken: a fennmaradási és továbbépítési engedély. Ennek viszont az a buktatója, hogy az akkori szabályok vonatkoznak rá, amikor a kérelmet benyújtjuk. Nem az építés kezdete, nem a földhivatal vagy építéshatóság akármilyen határozata, hanem a mostani. Magyarul ha az ezeréves szabályok még nagyobb beépítést, magasabb épületet stb. engedtek, ez azonban módosult, akkor az új szabályoknak kell megfelelnünk, tehát a fennmaradási engedély kérelem benyújtásakor hatályos építésügyi előírásokat kell betartanunk. Megelőzni úgy tudjuk az ilyen kellemetlen helyzeteket, ha kikötjük, hogy az eladó már fennmaradási engedéllyel adja át az ingatlant.

Kis Zsuzsanna

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink