Kémény ügyek: Hogyan válthatunk tüzelőanyagot?

Előfordulhat, hogy valakinek elege lesz a fahordásból, és bevezetné inkább a gázt. Vagy pont fordítva: inkább egy hangulatos kandallóval fűtene, mint gázzal. Mi a teendő ilyenkor?

A legtöbb kémény vagy gázhoz jó, vagy szilárd tüzeléshez. Vagyis általában a tüzelőanyag váltáshoz át kell alakítani a meglévő kéményt. Már ha át lehet, előfordulhat ugyanis, hogy az átalakítás nem megoldható, például azért, mert a kéményt nem lehet utólag bélelni. Ilyenkor új kéményt kell építeni.

Mindenes kémények

Léteznek már „mindenes” kémények is, amelyekre bármilyen kazán ráköthető. Ezeknek a kéményeknek a teljesítménynyilatkozatán a W vagy D betű után 3-as szám van. (Bővebben lásd: Mit mutat a kémény minősítése? című cikkünkben). Azonban „mindenes” kéménybe is csak egyfajta tüzelőanyaggal működő berendezést köthetünk be. Tehát nem köthetünk rá egyszerre egy fatüzelésű kandallót és egy gázkazánt is. Az ilyen kéményeknek inkább az az előnyük, hogy ha tüzelőanyagot váltanánk, akkor nagy valószínűséggel nem lesz szükség a kémény átalakítására.

A kéményseprők megmondják, mit kell változtatni

Bármilyen kéményünk is van, tüzelőanyag-váltás esetén javasolt (nem kötelező) már a tervezéskor felkeresni a kéményseprőket. Ők meg tudják mondani, hogy át kell-e majd alakítani a kéményt. 

Ha át kell alakítani, akkor a munka megkezdése előtt a kéményseprőktől helyszíni műszaki vizsgálatot kell kérni. Ez már egy kötelező vizsgálat, melynek során megvizsgálják a meglévő kéményt. A műszaki vizsgálatról egy nyilatkozatot állítanak ki. Ez tartalmazza a kémény pontos leírását, az ellenőrzés során feltárt hibákat, valamint a tetőrajzot. (Formátumát a 21/2016. BM rendelet 4. melléklete szabályozza.) Azért van erre szükség, mert a tervező sem lát bele a kéménybe, nem tudhatja például, hogy elég tömör-e, nincs-e megvésve stb.

A kéményseprők tehát megállapítják, hogy mit kell a kéményen változtatni. Pl. lehet, hogy béléscsövet kell cserélni, de elképzelhető, hogy változtatni kell a kémény magasságán is. Ezután indulhat a kémény átépítése, felújítása és az új tüzelőberendezés kéményre kötése. A berendezés üzembe helyezése előtt meg kell rendelni a kéményseprőipari műszaki felülvizsgálatot.

A műszaki felülvizsgálatkor a következő iratokat kéri a kéményseprő:

  • építészeti, gépészeti terveket, 
  • a kémény nyomvonaltervét, 
  • a kémény valamint a tüzelőberendezés hő és áramlástechnikai méretezését (Bővebben lásd: Mikor kérnek a kéményseprők hő és áramlástechnikai méretezést?),
  • a kéménybe beépített építési termék  teljesítménynyilatkozatát (pl.: a huzatfokozóét); 
  • a kivitelezői nyilatkozatot a tüzelőberendezés építéséről, telepítéséről; 
  • 5 m feletti kémények esetén a villámvédelmi jegyzőkönyvet (Minden olyan kéménynek villámhárítóval kell rendelkeznie, amelynek magassága meghaladja az öt métert. Ha nem az épületen van, hanem önálló kémény, akkor a 20 méter felett kell villámhárító. A villámvédelmi jegyzőkönyv a villámhárító rendszeres felülvizsgálatát igazolja.) 

  Arany Edit
 

 

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink