Kémény ügyek: Mit mutat a kémény minősítése? 

A kémény minősítése mutatja meg, hogy mire használható az adott kémény, azaz milyen tüzelőberendezést köthetünk rá. Mutatjuk, mit jelentenek a jelölések.

A minősítést a teljesítménynyilatkozaton találjuk meg. Ez egy olyan jelölés, ami betűkből és számokból áll.  Például: T400 N1 W 3 G 50.  Lássuk, mit jelentenek a számok és betűk!

A T és a mögötte lévő szám a kémény hőálló képességét mutatja. Ez T80 és T600 között változhat. Gázkazán esetén körülbelül 200 fokot kell kibírni a kéménynek, fatüzelésű kazánnál többet, körülbelül 400 T értékű kéményt kell választani.

Az N, P és a H betű a nyomásosztályt jelölik. A nyomásosztály azt jelzi, hogy mennyire tud kiszivárogni a füstgáz a kéményből, például az illesztéseknél. Ennek nem kell 0-nak lennie, valamennyi szivárgás megengedett. Nem mindegy azonban, hogy mekkora nyomás van a kéményben.

  • N: huzat- vagy szívás hatása alatt álló kémény. Ezeket a kéményeket fatüzelésű kandallókhoz, nyílt égésterű kazánokhoz használják, ahol gravitációs úton távozik a füst.
  • P: túlnyomásos égéstermék elvezető. Zárt égésterű készülékekhez való. (Itt a ventilátor miatt már már a környezetinél nagyobb nyomás van a kéményben.)
  • H: nagynyomású égéstermékelvezető. Ez még nagyobb nyomásra van tervezve. (Főleg az ipari kémények ilyenek, de vannak olyan háztartási méretű kazánok is, amik ilyet igényelnek.)

Mindegyik csoporton belül 2 teljesítményfokozat van. Az 1-es az épületen belül futó kéményekhez kell, ezeknek szigorúbb követelményeknek kell megfelelniük. A 2-es épületen kívüli kéménynek jó.

W és D: vízgőzzel és a párakicsapódással szembeni ellenállás.

  • W: nedvességnek ellenálló kémény. (A gázkészülékekhez és a faelgázósító kazánokhoz ilyen kell.)
  • D: nedvességnek nem ellenálló kémény (Fa- és széntüzeléses berendezéshez.)

A W vagy D jelölés utáni szám: égéstermék- korrózióval szembeni ellenállás. Az égéstermékből kiváló anyagok károsítják a kéményt. Hogy milyen anyagok válnak ki, az a tüzelőanyagtól függ. Így ez a szám lényegében azt mutatja meg, hogy milyen tüzelőanyaghoz használható a kémény.

  • 3: gázzal, olajjal és szilárd tüzelőanyaggal (fa, szén, tőzeg) működő tüzelőberendezés ráköthető (Zárt égésterű kandallóhoz is használható.)
  • 2: gázzal, olajjal és fával működő tüzelőberendezéshez alkalmas. (Csak olyan cserépkályhához, kandallóhoz használható ami a szobából veszi az égéshez szükséges levegőt.)
  • 1: csak gázzal működő készülékekhez alkalmas.

O vagy G: koromégéssel szembeni ellenállás (A koromégésről bővebben lásd: Mivel szokott probléma lenni című írásunkat!):

  • G: koromégésnek ellenálló
  • O: koromégésnek nem ellenálló

A G vagy O mögött lévő szám: távolságtartás éghető anyagoktól: Milliméterben adja meg, hogy a kémény külső felületének az éghető anyagoktól milyen távolságra kell lennie.

Arany Edit

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink