Kóklerek az építőiparban: mindenkinek fáj

A beruházások számának növekedésével megvirradt a kóklerek hajnala az építőiparban. Ők nemcsak a megrendelőknek okoznak nagy károkat, de a szakemberek életét is megnehezítik. Honnan ismerjük fel őket? Mit tudunk tenni ellenük? 

Kóklerek mindig is voltak és lesznek is

Kóklerek mindig voltak a szakmában. Ők azok, akik szaktudás hiányában esztétikailag és/vagy minőségileg elfogadhatatlan munkákat adnak ki a kezükből. A gond az, hogy ők egyre többen vannak.

Néhány évtizeddel ezelőtt, ha valaki azt mondta magáról, hogy szakember, akkor azt minden kétkedés nélkül elhihettük, nem volt szükség referenciára. Mára ez nem így van. Az elmúlt időszakban megnövekedett beruházási hajlandóság nagyon felerősítette a jelenséget. Nagy hiány van a képzett szakemberekből, sokan külföldre vándoroltak, sokan elhagyták a szakmát. A szakemberhiány miatt megemelkedtek a munkadíjak, ebben pedig sokan meglátták a nagyszerű lehetőséget. Elővették porosodó bizonyítványaikat, és újra munkába álltak. (Sőt, sokan bizonyítvány nélkül is belevetették magukat a lehetőségek tengerébe.) De a jó szakembert nem a bizonyítvány teszi naggyá. Lehet valaki bizonyítvánnyal is hozzá nem értő, és papír nélkül, sok éves tapasztalattal is kiváló szakember.  A megfelelő tudás, a gyakorlottság a fontos, márpedig az új munkaerő sokszor enélkül vágott bele az építőipari munkákba. Az eredmény: elégedetlenség, rossz szájíz, és egy jól elvégzettnek igencsak nem mondható munka.

A hozzá nem értők súlyos károkat okoznak. Amikor a költségkeret ki van centizve, sokszor döntenek a megrendelők az olcsóbb megoldás mellett, aminek az eredménye néhol az, hogy drágább lesz a leves, mint a hús. Egy felmérés szerint a kontármunka átlagos kárösszege 753.320 Ft. Ez nem kevés.

A szakembereknek is rossz

De a kontárok nagy gondot jelentenek az igazi szakembereknek is. Nagyban rontják a szakma általános megítélését, növelik a bizalmatlanságot, így a tisztességesen dolgozók is hátrányba kerülnek. Arról nem is beszélve, hogy ha a szakemberhiány miatti kínunkban mi alkalmazunk egy kóklert, az ő munkája alapján fognak minket is megítélni. 

És tegyünk ehhez még hozzá egy magáért beszélő példát:

  • Egy vakoló kőműves szakember úgy vakol, már ha a függőleges és sík felületet követelményként feltételezzük, hogy arra öröm például burkolni, a burkolónak nincs szüksége arra, hogy falkiegyenlítéssel burkolásra alkalmassá tegye a falat.
  • A vakoló kőműves kókler pedig abban a szellemben teszi ugyanezt, hogy „majd a burkoló megoldja”.

Ugye, hogy ez mindent elmond?

Jóindulatú vagy hiéna?

Sok eseten nehéz elsőre megmondani, hogy ki a kókler és ki nem. Sőt, a kóklereknek külön típusai is vannak: a jóindulatú és a hiéna kókler. Nekik vannak eltérő és közös vonásaik is: lásd a táblázatban.

JÓINDULATÚ KÓKLER

HIÉNA KÓKLER

  • az anyagvásárlást számlával, nyugtával pontosan elszámolja a megrendelővel
  • trükközik, prémium anyagot áraz, de közel sem ilyet vesz
  • számla, nyugta elveszik, autóban marad, majd szépen elfelejtődik

A szakembereknél olcsóbb ajánlatot adnak, gyors kezdési lehetőséggel.

A munka megkezdése után nem sokkal már kezdődnek is az „ez meg az nem volt az ajánlatban” kezdetű mondatok, és máris további költségek elé állítják a gyanútlan megrendelőt

Nincs tudatában annak, hogy rosszat tesz, egyszerűen csak nem ismeri egy adott munkához a szükséges technológiákat.

Ők egész biztosan tisztában vannak vele, mit tesznek.

 

Sosem tanulta, vagy ha igen, akkor az alapok iskolában való elsajátítása után sosem képezte magát tovább az új anyagok, technológiák tükrében. Sok esetben tudása csak látottakra épül, esetleg munkák során közvetett módon érintett volt egy-egy kivitelezésben, jobb esetben hosszabb időt töltve el például segédmunkásként egy szakember mellett.

Képzettségük tekintetében hasonlóak a jóindulatú kóklerekhez, de többségük „külsős”, más ágazatból sodródott az építőiparba.

 

Nem biztos, hogy egy adott munkához a szükséges szaktudás teljes birtokában van, de legalább tisztában van saját korlátaival, ennek okán csak egy adott szegmensen belül tevékenykednek.

Az érintett ágazat teljes skáláján mozog, lecsap bármilyen munkára annak jellegétől és földrajzi helyétől függetlenül.

 

Szánt szándékkal kihasználja a laikus megrendelők tudatlanságát.

 

Roppant meggyőző erővel rendelkezik, a magáról alkotott képet lehengerlő módon közvetíti leendő „áldozatai” felé.

 

Ez a típus az, amelyik a modernkori építészet megjelenése óta kisebb-nagyobb számban mindig is volt, van, lesz. A jóindulatú kóklerek még úgy-ahogy elfogadják a kritikát, a munkájukkal szemben tett észrevételeket, és tanulhatnak is az észrevételekből. Így ők idővel, megfelelő motivációval szakemberekké is válhatnak.

Az éppen aktuálisan fellendülő iparág termeli ki, a piac átrendeződésével, a kereslet megszűnésével számuk is arányosan csökkenni kezd.

 

A hiéna kókler a szaktudáson kívül esztétikai érzékkel sem rendelkezik, ez munkája során mindvégig nyilvánvaló. Meggyőző erejét azonban ügyesen felhasználva hiteget, ígér, hogy „az még nincs készen”, „természetesen minden javítva lesz”, s így hosszú ideig tudja anyagilag csapolni gyanútlan áldozatait. Előbb-utóbb azonban elérkezik az a pont, amikor már nem tudja tovább leplezni hozzá nem értését. Ekkor csúnya viták keretében, sértődött mestert színlelve hagyja félben az erősen kifogásolható munkát.

Mit tudunk tenni szakemberként a kóklerek ellen?

A legjobb, ha már az ajánlatadáskor versenyre kelünk a kóklerekkel:

  • Biztassuk az ajánlat kérőjét, hogy ellenőrizze vissza a referenciákat, ajánlásokat!
  • Az ajánlatunk legyen könnyen érthető, részletes, magyarázó. Ne csak azt lássa a megrendelő, hogy a mi árunk jóval magasabb, hanem lássa a miérteket is! Jelezzük, hogy milyen előre nem látható munkálatok merülhetnek fel például jellemzően bontással járó munkálatoknál. Ezek alapján elgondolkodik a jövőbeli megrendelő, és felmerül benne a kérdés, lehet, hogy az olcsóbb ajánlatból ez kimaradt?
  • Csak olyat vállaljunk, amit maradéktalanul tudunk is teljesíteni. Ne vállaljuk túl magunkat! Csak mindig annyit, amit becsülettel el tudunk végezni. Gondoljunk bele, hogy mennyivel korrektebb azt mondani, hogy nem tudjuk megoldani az általa kért határidőre, feltételekkel, mint az, ha a végén rossz szájízű elválás lesz, mert úgy érzi, csak hitegettük. 

A kóklerek ellen egyre nagyobb erővel küzd a szakma. Láthatók kezdeményezések, ajánlások, támogató anyagok. A MAPEI Kft. részletes segédletet készített a megbízók és szakemberek részére, ami a fentieken túl számos hasznos tanácsot tartalmaz. Az e-book elérhető ezen a linken keresztül: bit.ly/koklerekepitoipar.

Kovács Nikoletta

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink