Kötelező-e szakmai végzettség a napelem-szereléshez?

A napelem-szereléssel foglalkozó cégek egyre nehezebben tudják kielégíteni a tömeges igényt. A szűk keresztmetszet egyik oldalról az áramszolgáltató engedélyezési folyamata, másik oldalról viszont a szerelők hiánya. Ma a piac gyakorlatilag bármennyi napelemszerelőt képes lenne fogadni, ha lenne elegendő képzett szakember a munkaerő-piacon. 

Három évvel ezelőtt a kormány teljesen átalakította a szakképzés rendszerét. A hivatalosan elismert szakmákat régóta egy hosszú lista, az Országos Képzési Jegyzék tartalmazza. Ebben találhatók meg mindazok a szakmák, amikre államilag elismert szakmai képzést lehet szervezni. Ezek voltak az OKJ-s képzések, amik szakmát is adtak. Az új rendszerben már nem OKJ-képzésnek hívják, hanem szakképzésnek.

Ezeknek a hivatalosan létező szakmáknak a számát 2019-ben alaposan lecsökkentették. Korábban több mint 700 különböző szakma volt ezen a listán, ma viszont már csak 177. Ezek az úgynevezett alapszakmák. Léteznek még ezekre épülő rész-szakképesítések is, ám ezekkel együtt is csak 253 hivatalosan elismert állami szakképesítés van ma

A képzések másik fele valamilyen szakmai tanfolyam. Ezekből elvégezhetünk bármennyit, nem szerzünk velük hivatalos szakképesítést. A hirdetésekben ezeknél is azt látjuk, hogy hivatalosan, államilag elismert képzésekről van szó. Ez így is van. Ugyanis minden felnőttképzési tevékenységet kötelezően be kell jelenteni, a hallgatókkal szerződést kell kötni, le kell írni a képzés tematikáját, a vizsgakövetelményeket stb. Tehát ezek a képzések is állami ellenőrzés alatt állnak, csak éppen szakmát nem adnak.

A napelem-telepítésnek nincs „szakmája”

A problémát az jelenti, hogy napelemek szerelésével kapcsolatos elnevezés nincs a 253 hivatalosan létező szakma között. Ahol napelemes képzéssel találkozunk, az minden esetben valamilyen szakmai képzés, de nem OKJ-s, nem szakképzés. A napelemszerelő hivatalosan ma nem létező szakma. Jól mutatja ezt az is, hogy a témával kapcsolatban különböző képzőintézmények különböző elnevezésű szakmai kurzusokat hirdetnek, mint például „kis teljesítményű szolár villamos erőművek telepítője, karbantartója“ (EU-Solar) vagy egyszerűen „napelem telepítő“ (NVSolar).

Ezek a képzések valós szakmai ismereteket jelentenek, s nagyon jól felhasználhatók az elhelyezkedés során. Hivatalos végzettséget azonban ne várjunk tőlük, ilyent kiadni nincs joga egyik képzőnek sem.

Változó megfogalmazásokkal találkozunk az álláshirdetésekben is. Általában a cégek egyszerűen villanyszerelőt keresnek napelem-szerelési feladatokra. Elvárás a villanyszerelői végzettség, előnyt jelent a napelemes tapasztalat. Más társaság nem szerelőt, hanem ácsot keres a csapatba. Érthető, hiszen a telepítési feladatok közé tartozik a tetőre kerülő tartószerkezet szerelése, a napelem-táblák rögzítése is. Igaz, a társaság a vezetékezést is felsorolja a feladatok között, és előnyként értékeli a szerelői végzettséget, valamint szintén a napelemes tapasztalatot.

A vállalkozás indításához sem kell szakképzettség

Ha vállalkozóként szeretnénk napelemmel foglalkozni, akkor sem kell a kifejezetten ide tartozó szakmai végzettséget keresnünk. Napelemes vállalkozás alapításához nem kell szakmai végzettséget felmutatnunk. Magához a vállalkozás létrehozásához még villanyszerelői végzettség sem kell – majd az elektromos eszközök bekötéséhez kell a regisztrált villanyszerelő. Aki ács vagy tetőfedő, az is elindíthatja a napelemes cégét, aztán majd a szakmunkához igénybe veszi villanyszerelő közreműködését. A vállalkozásokhoz kötelező szakképesítéseket összegyűjtő kamarai rendszer, a KAVIR sem jelez elvárt szakképesítést. (kamarai bejelentésre viszont szükség van, mert ez is építőipari tevékenységnek minősül). Az egyéni vállalkozáshoz szükséges szakmakód (ÖVTJ)  432104 – megnevezése napelem szerelése, ami a 4321-es kódszámú villanyszerelés alá tartozik. 

Ez azt is jelenti, hogy a szereléshez nincs szükség a piacon elérhető szakmai tanfolyamokra sem. A napelemekkel foglalkozó szakembernek és ügyfelének is érdeke persze a minél mélyebb szakmai tudás megszerzése. Arra azonban senki nem kötelezi a vállalkozókat, hogy beiratkozzanak egy ilyen tanfolyamra. A vállalkozás tulajdonosára van bízva, hogy milyen úton szerzi meg a szükséges szakmai ismereteket.

Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink