Felelősségbiztosítást tesz kötelezővé a kormány egyes kiemelkedően nagy felelősséggel járó tevékenységet végző vállalkozások számára. Egyes villanyszerelési munkák is ebbe a csoportba kerültek.
Az alábbi tevékenységet végző vállalkozásoknak lesz kötelező a felelősségbiztosítás:
– kis- és nagyfeszültségű villamos hálózatok tartószerkezeteinek szerelése, kábelfektetés, kábelek szerelésre való előkészítése. Nagy-, közép- és kisfeszültségű távvezetékek szerelése (TEÁOR 42.22)
– szerszámgyártás (TEÁOR 25.73)
– vegyianyag gyártása (TEÁOR 20.11-17, 20.20, 20.30, 20.41-42, 20.51-53, 20.59-60)
– nyomástartó berendezés javítása, karbantartása (TEÁOR’08 33.11)
– veszélyes folyadékok és olvadékok tartályainak javítása és karbantartása (TEÁOR’08 33.11).
A felsorolt tevékenységeket végző vállalkozásoknak olyan biztosítással kell rendelkezniük, ami az egyes káreseményekre legalább 1 millió forintos kártérítést biztosít, az éves összes eseményre pedig legalább 5 millió forintot. Ez független attól, hogy a vállalkozásnál hányan foglalkoznak a kiemelt tevékenységekkel. A kisvállalkozásoknak és a nagyobb cégeknek is ugyanolyan összegű biztosítással kell rendelkezniük.
A rendelet szeptember 21-én lép hatályba, ettől a naptól lesz kötelező a vállalkozásoknak a biztosítási fedezet.
Jó tanácsunk ezzel kapcsolatban, hogy a felelősségbiztosításnál soha ne csak azt nézzük, hogy mennyi a jogszabályok által elvárt biztosítási összeg. Vegyük figyelembe a tipikusan végzett munkák körülményeit. Becsüljük meg, hogy ha minden balul üt ki, mekkora kárt tudunk okozni a megbízónak vagy egy harmadik személynek! Például a tartószerkezet szerelése közben darus autóval felhajtunk egy olyan területre, ami alatt pince is van. A pince boltozata beomlik, a helyreállítás hatmillió forintba kerül. Ha egymilliós keretre kötünk felelősségbiztosítást, akkor a biztosító ennyit fog ebből megtéríteni, a többit a vállalkozásnak kell majd kigazdálkodnia.
Nagy Csaba.