Magyar vállalkozások helyzetbe hozását ígéri a kormány

Koji László, Csepreghy Nándor, Latorcai János (Forrás MTI)

2022 sem volt könnyű év az építőiparban, de 2023-ban komoly visszaesés jöhet. Így értékelte a helyzetet Koji László elnök az ÉVOSZ évzáró ünnepi közgyűlésén. A szaktárca képviseletében Csepreghy Nándor beszélt a közeljövőben kiadandó két új építőipari jogszabálycsomagról. A szakma megkérdezését, a bürokrácia csökkentését és az állami beruházásoknál a magyar vállalkozások helyzetbe hozását ígérik.

Nem csak nálunk lesz rossz éve az építőiparnak

A nemzetközi helyzetet Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke értékelte. Elmondta, hogy Európában a folyamatban lévő beruházások még hajtják ugyan az építőipart, de ezek kifutása után nem igazán látszik a hasonló szintű folytatás. Az infláció következtében beszűkültek a lakossági lehetőségek, és állami források is gyérebben állnak rendelkezésre. Így a következő két évben az építőiparban szinte mindenütt 10-20%-os visszaesés várható. Az egyedüli kivétel Franciaország, ahol elsősorban a közelgő párizsi olimpia beruházásai miatt még egy csekély növekedés sem lesz elképzelhetetlen. Latorcai szerint ott van esély tompítani a visszaesés mértékét, ahol az állam képes lesz beruházásokat indítani. Ez egyrészt biztosíthatja a vállalkozások túlélését, másrészt sok foglakoztatásból kiesőnek is munkát, megélhetést nyújthat.

Ha minden így marad, 20-25 százalékos visszaesés is jöhet 

Koji László, az ÉVOSZ elnöke szerint az építőiparban 2022 volt az utóbbi öt év legnehezebb éve. Az egy-két éves átfutási idő miatt teljesen más piaci környezetben köttettek ugyanis azok a szerződések, amelyek végül a növekvő árak, a forintgyengülés, illetve a beszerzés nehézségei mellett valósultak meg. Mindezek dacára az építőipar 2022-es teljesítménye reálértéken (vagyis az infláció hatását kompenzálva) mintegy 3-4%-kal haladta meg a tavalyi szintet. (Folyó áron ez a növekedés akár 20 %-os is lehet.) Ugyanakkor az elnök arra hívta fel a figyelmet, hogy egyre kevesebb az új megrendelés. Ha minden így marad, akkor szerinte jövőre az építőiparban 20-25%-os visszaesés várható. Azt viszont külön kihangsúlyozta Koji, hogy ez nem egyformán fogja érinteni a cégeket, nagy különbségek is lehetnek.

Készülőben az új szabályok

Lázár János miniszter betegsége miatt a tárcát Csepreghy Nándor államtitkár képviselte. Bevezetőjében kiemelte, hogy két fontos új jogszabály van készülőben. Az egyik az állami beruházásokat szabályozó törvény, a másik a magyar építésgazdaság kerettörvénye.

Ezek a jogszabályok a magyar építésgazdaság és a közlekedés területén a hazai vállalkozásokat kívánják előnyös helyzetbe hozni. Ez felvállaltan patrióta, protekcionista politikát jelent, ami az államtitkár szerint az Unión belül is lehetséges. Példaként említette, hogy a német, osztrák vagy francia infrastruktúrát sem külföldi, hanem elsősorban ottani vállalkozások építik. Nálunk viszont ma még az ilyen beruházások 80%-át külföldi cégek valósítják meg. – Ami az állam pénzéből épül Magyarországon, annak ezentúl meghatározó mértékben a magyar munkaerőre és mérnöki tudásra alapozva, magyar alapanyagból és technológiával, a magyar gazdaságot gyarapítva kell készülnie – jelentette ki Csepreghy. 

Azt ígérte, hogy jelentősen csökkentik a bürokráciát, elhagyják mindazokat a szabályokat, amik feleslegesen megnehezítik a szakma gyakorlóinak az életét. Az új jogszabályoktól azt remélik, hogy képesek lesznek gyorsítani is a beruházásokat. 

Két alapelv betartását ígérik: az egyik, hogy semmit a szakmáról a szakma nélkül, a másik pedig a helyi közösségek véleményének prioritása.


Az évzáró közgyűlésen hirdették ki a 2022. évi Építőipari Nívódíjakat is. 

Az idei díjazottak:

Középület/irodaház kategória: 

  • Szervita Square Building – Budapest, 
  • Irányi Palota – Sasok Háza – Budapest

Középület/kereskedelmi kategória: 

  • Matild Palace (Déli Klotild Palota) – Budapest

Középület/sport és szabadidős kategória: 

  • Multifunkcionális Kézilabdacsarnok (PICK Aréna) – Szeged,  
  • MVM Dome – Budapest

Középület/oktatás kategória: 

  • PTE Általános Orvosi Kar Új elméleti tömb – Pécs

Középület/kulturális kategória: 

  • Magyar Zene Háza – Budapest

Középület/szakrális kategória: 

  • Pasaréti Közösségi Ház – Budapest, 
  • Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia Templom rekonstrukciója

Műemlék-helyreállítás és rehabilitáció: 

  • Magyar Művészeti Akadémia Irodaházának épülete, 
  • MNB Felügyeleti Központ és Pénzmúzeum, Nádasdy- kastély

Közlekedési létesítmény kategória: 

  • M44 gyorsforgalmi út – Tisza-híd

Komplex Infrastrukturális létesítmény kategória: 

  • Bástya u. 1-11. közpark kialakítása és a Veres Pálné utca megújítása – Budapest

A díjazott projektek tervezőinek, építtetőinek, lebonyolítóinak, generálkivitelezőinek és alvállalkozóinak listája, valamint az értékelés itt olvasható: bit.ly/ÉpítőipariNívódíj2022.


Őri András

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink