Mai vállalkozás régi végzettséggel – Mikor burkolhatunk vagy hőszigetelhetünk kőműves végzettséggel?

Gyakran keresik fel szerkesztőségünket évekkel ezelőtt végzett, gyakorlott mesteremberek azzal, hogy miért nem jó meglévő szakmai végzettségük egy-egy olyan területhez, amivel korábban is foglalkoztak? A két legjobb példa erre a burkolás és a hőszigetelés. Régen mindkettőt kőművesek végezték, ma viszont szakirányú végzettség nélkül nem lehet ezen a két területen dolgozni. De mit kezdhetnek azok, akik nem most, hanem évekkel ezelőtt szerezték a végzettségüket?

A képzési jogosultságokat valóban sokat alakították az elmúlt években. A legtöbb esetben ezek a módosítások nem jelentettek valódi változásokat, csak átneveztek egyes szakterületeket, kicsit máshogyan hívták ugyanazt a szakmát. Van azonban néhány kivétel, ahol a módosítás valóban felbolygatta a képzési rendszert. Jó példa erre a szigetelési tevékenység.

Régen a kőműves is szigetelhetett

Évekkel ezelőtt a szigetelési jogosultságot a kőműves képesítés is tartalmazta. A foglalkozások ma is érvényes osztályozási rendszere, a FEOR-08 7511-es számon szerepelteti a kőműves foglalkozást. A kőműves, amellett, hogy épületek alapozási, falazási stb.  munkáit végzi, a leírás szerint hideg-meleg burkolási, víz-, hő-, és hangszigetelési feladatokat is elvégez. A feladatok részletesebb leírásában azonban az épületek és épületrészek nedvesség elleni szigetelése még szerepel, az utólagos hő- és hangszigetelés és a burkolás már nem.

Végeztek tehát ilyen munkákat a kőművesek is, de jegyezzük meg, burkoló és szigetelő is létezett már a korábbi besorolások alapján is. A mostani besorolás elődje, a FEOR-93 tartalmazza a burkoló szakmát, a szigetelőt pedig építmény- és épületszigetelő elnevezéssel tartalmazza. Korábban is volt tehát lehetőség arra, hogy valaki ezeket önálló képesítésként szerezhesse meg.

Ma már külön van a szigetelés és a burkolás

De a múlt helyett nézzük a mai előírásokat! A szakmai képesítési elvárásokat most a több korábbi rendeletet összegző új jogszabály, a tavaly szeptember elsejétől hatályos 34/2021-es kormányrendelet tartalmazza. Ma ez a jogszabály határozza meg, hogy az egyes szakmák műveléséhez milyen végzettségekre van szükség. Az épületek víz-, hő és hangszigeteléséhez az elvárás a szigetelő képesítés, esetleg részképesítésként lehet valaki vízszigetelő, vagy hő- és hangszigetelő is. A beltéri és kültéri burkolatok elkészítéséhez pedig burkoló képesítéssel kell rendelkezni. 

A jogszabály arról is rendelkezik, hogy milyen korábbi, a mostani rendelet megjelenése előtti képesítések fogadhatók el ugyanezekre a munkákra. Így a most kiadható szigetelő végzettség helyett elfogadható a korábbi épületszigetelő képesítés is, burkolóként pedig a korábbi épületburkoló megnevezés is érvényesnek tekinthető. 

Ezek tehát a mai elvárás szerint képesítési előírások. A nagy kérdés pedig az, hogy mit kezdhetnek azok a szakemberek, akik évekkel korábban, teljesen más rendszer szerint, más elnevezésű képzéseket végeztek el? A jogszabály ezzel kapcsolatban nem sok kiskaput hagy.

Folytatni lehet, újonnan kezdeni nem

Engedményt azok kapnak, aki a korábban megszerzett végzettség alapján változatlanul ugyanabban a munkakörben dolgoznak. Aki tehát kőműves végzettséget szerzett valamikor, akár még a kilencvenes években, de már vagy 10 éve szigetelőként dolgozik, annak nem kell változástól tartania. Folytathatja a munkáját, amíg munkakörében valamilyen változás nem következik be. Erre a rendelet 3.§ ad lehetőséget. A szövegben úgy fogalmaznak, hogy a rendelet rendelkezései nem érintik a hatálybalépését megelőzően elismert, megszerzett képesítések további alkalmazhatóságát. Aki tehát egy korábbi képesítés alapján dolgozik egy munkakörben, arra továbbra is lehetősége van.

Változás esetén azonban a korábbi képesítések alkalmazására már nincs többé lehetőség. Például az eddig kőművesként dolgozó munkatársat a munkáltató átsorolná burkoló munkakörbe, merthogy kőműves munkakörben nem végezhet burkolói munkát. Csakhogy nem teheti meg, mert a kőműves végzettséggel nem töltheti be a burkolói munkakört. 

Ugyanez a probléma jelentkezik, ha a kőműves végzettségű, munkakörében évtizede burkolói munkát végző mester burkolóként egyéni vállalkozást indítana. Nem teheti meg, mert nincs hozzá megfelelő végzettsége. Munkakörében dolgozhat, amíg nincs semmilyen átsorolás, változás, de új vállalkozásként nem tudja a képesítését elfogadtatni.

Vállalkozók egy része akkor szembesül a problémával, amikor bővíteni szeretné meglévő tevékenységeit. Hogy hivatalosan végezhesse a szigetelési munkákat, felvenné tevékenységi körei közé a szigetelést is. Csakhogy ezt elutasítja a kormányhivatal, ha nincs meg hozzá a rendelet által előírt végzettségek valamelyike. Új tevékenység bejegyzésekor tehát nem tudja elfogadtatni a régi végzettséget. Ilyen esetben kénytelen elvégezni egy mostani képzést, ha hivatalosan is bővíteni szeretné a vállalkozását.

Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink