Alaposan megcsúszott a munkájával a társasházat felújító csapat. Már rég végezniük kellett volna, de még több lépcsőház hőszigetelése és festése várat magára, miközben közeledik az év vége, a munka szerződés szerinti határideje. Látszik a sietség: a fiúk egész héten dolgoznak, szombaton sem áll le a munka. Meddig folytathatják ezt a tempót szombati munkanapokkal, heti egy pihenőnappal?
A főfoglalkozásban dolgozó munkavállalók számára a munkaidőt általában heti 5 napra, napi 8 órára szokás beosztani. Ettől persze el lehet térni: az említett munkások az elmúlt hónapokban általában napkelte körül, reggel 7-re érkeztek és sötétedésig, délután 5-ig dolgoztak 1-1 óra ebédszünettel. Ez napi 9 óra munkaidőt jelent, ha korrektül el is számolták nekik az állványokon töltött időt.
Elvárás, hogy a dolgozónak heti két pihenőnapot kell biztosítani. Normál munkarendnél ez ugye a szombat és a vasárnap. Ha minden szombaton dolgoznak az emberek, akkor ez nem kivitelezhető.
Lehet szabályosan
Más megoldás kell, és ez a munkaidőkeret lehet. A munkaidőkeret azt jelenti, hogy nem egységesen napi 8 órát, heti 5 napot dolgozunk, hanem ezt egy nagyobb keretben teljesítjük. Havi keret esetén például egy hónap alatt kell 176 órát ledolgozni. Ezt úgy is lehet, hogy 3 héten át 54-54 órát számolunk el, a negyedik héten pedig már csak 14-et kell ledolgozni.
Munkaidőkeret alkalmazása esetén be lehet osztani egyenlőtlenül is a szabadnapokat. Ez azt jelenti, hogy nem mindig a szombat és vasárnap lesz a pihenő, hanem ez más napokra is eshet. A lényeg, hogy a heti két napnak meg kell lennie, de csak a munkaidőkeret egészében, tehát nem minden héten kell két napnak lennie. Ha ilyen rendszertelen beosztással működünk, akkor annak a szabálynak kell megfelelni, hogy minden 6 munkanap után jönnie kell legalább egy pihenőnek, és havonta egyszer ennek vasárnapra kell esnie. Ez rendben is van, a hétfőtől szombatig tartó munka után szabad lesz a vasárnap.
Az egyenlőtlen beosztás arra is lehetőséget ad, hogy a 8 órás munkarendben dolgozó munkás se napi 8 órát, hanem alkalmanként 9-et dolgozzon. Így kihasználhatók a napok, amikor nem esik az eső és lehet haladni. Akár 12 órásra is növelhető így egy munkanap hossza.
Hogy lehet váltani?
A munkaidőkeret nem egyezség kérdése, ezt a munkáltató egyoldalúan is elrendelheti. Ez a legjobb elszámolási mód olyan munkakörökben, ahol esetenként több lesz a munka, máskor meg például az időjárás miatt eleve kevesebbet lehet dolgozni. Így akár a szombatok is felhasználhatók, csak ügyeljünk arra, hogy még a keret vége előtt adjuk vissza a munkásoknak a ledolgozott pihenőnapokat.
Nagy Csaba