Még egy fél évet kaptak az egyszerű bejelentés átmeneti intézkedései

Még fél évet kaptak az átmeneti intézkedések az építőiparban is. A korábbi, a veszélyhelyzet végéhez kötött időpont helyett 2022. június 30-ig alkalmazhatók a veszélyhelyzetre tekintettel bevezetett különböző könnyítő intézkedések. Addig még ezer négyzetméteres, hatlakásos társasház építése is elindítható egyszerű bejelentéssel. 

A koronavírussal kapcsolatos veszélyhelyzetre hivatkozva számos területen vezetett be különböző könnyítéseket, átmeneti szabályokat a kormány. Ezek kivétel nélkül a veszélyhelyzettel kapcsolatos kormányrendeletbe kerültek bele, s érvénységük is azoktól függött. Bármennyire is kedvezőnek tűnt egy intézkedés, tudhattuk, hogy átmeneti változtatásról van szó, amit a veszélyhelyzet végéig, vagy azt követően még többnyire 60 napig alkalmazhatunk. Ez a bizonytalan határidő bizonytalanná tette a jogi környezetet is, hiszen kiszámíthatatlan volt, hogy egy intézkedés vajon meddig lesz alkalmazható. A legtöbb területen ez most megváltozott: a veszélyhelyzet végéhez kötött, mozgó időpontok helyett az ideiglenes szabályok többségét 2022. június 30-ig tette alkalmazhatóvá a kormány.  

Több ilyen intézkedés az egyszerű bejelentés ideiglenes kibővítéséhez kapcsolódik. A veszélyhelyzet alatt, azaz most már tudjuk, hogy 2022. június 30-ig egyszerű bejelentés alapján építhető a legfeljebb 6 lakásos, maximum ezer négyzetméter alapterületű lakóépület. Továbbá négyzetméter-korlátozás nélkül építhető egylakásos lakóépület, ha az építtető magánszemély és a lakást saját lakhatása céljára hozza létre. Az átmeneti intézkedések az ilyen típusú építésekre állapítanak meg átmeneti szabályokat a következők szerint.

Kitűzés

A kitűzéssel kapcsolatos előírás nem is könnyítés, inkább szigorítás. A lényege, hogy az épület határainak a kitűzését az ilyen nagyobb építéseknél az építéshatóság jelenlétéhez kötik. Nyilvánvalóan az a cél, hogy a tévedések esélyét csökkentsék, hiszen egy hatlakásos társasház visszabontása lényegesen nagyobb kárt okoz, mint egy családi házé. Az ilyen esetekben az épület kitűzéséről az ÉTDR-en keresztül értesíteni kell az építésfelügyeletet, legalább 5 nappal az épület kitűzése előtt. (Hogy hogyan, lásd a keretben.) Az intézkedés erősségét csökkenti, hogy ha a hatóság az értesítés ellenére nem vesz részt a kitűzésen, akkor azt szakszerűnek kell tekinteni. Az már más kérdés, hogy ha jelen is vannak, vajon mit fognak ellenőrizni? Földmérői képesítés nélküli hatósági ügyintézőknek kellene ugyanis egy társasház pontos elhelyezkedését felülvizsgálniuk.

Harmadik alkalommal már bontatnak…

Az építési törvény lehetővé teszi, hogy ha az épület kivitelezése az állékonyságot, az életet, egészséget vagy a közbiztonságot közvetlenül veszélyezteti, akkor különböző szankciókat, például pénzbírságot vessenek ki az érintettekre. Pénzbírság mellett általában a szabálytalan állapot megszüntetésére kötelezik az építtetőt. Június 30-ig az említett építések esetén erre legfeljebb 2 esetben kerülhet sor – a harmadik esetben már mindenképpen az épület bontását kell elrendelni. A szigorúnak tűnő szabály alkalmazhatóságát enyhíti, hogy a bontási kötelezettség csak az ugyanolyan tényállás mellett elkövetett hibákra vonatkozik. Azaz, ha első alkalommal a födémmel volt probléma, a második alkalommal egy másik hibát találnak, akkor ez nem két esetnek számít, hanem mindkét tényállásban egynek-egynek. Csak akkor kellene bontani, ha mindhárom esetben a födém ugyanazon hibája miatt indulna eljárás. 

Rendes kiviteli terv kell

Az egyszerű bejelentéses építésekhez elvileg az egyszerű bejelentéshez előírt tervdokumentáció kell. De a 300 és 1000 négyzetméter közötti lakóház építésekhez megkövetelik a “rendes” kiviteli terveket. A dokumentáció részleteit a 191/2009 kormányrendelet 22. § 2. és 3. bekezdése részletezi. 

Egyéb eltérések

Az ilyen méretű társasházakra vonatkozó általános szabályoktól eltérően június 30-ig még a következő engedményeket tették erre a kategóriára (ha az építés egyszerű bejelentésre indul):

– nem kötelező a tervezői művezetés

– ha el akarunk térni az eredeti bejelentéstől, akkor ezt az eltérő megvalósítás kezdete előtt 15 nappal be kell jelenteni (építési engedélynél ehhez engedélymódosítás kéne)

– nem kell külön engedélyt kérni, ha egy lakóépületet 300 négyzetméternél nagyobbra akarunk bővíteni (normál esetben többlakásos házaknál a jogszabály erre építési engedélyt ír elő, most viszont a bejelentés is elegendő)

– nincs szükség fennmaradási engedélyre, ha az épület 300 négyzetméternél nagyobb lesz. 

Ez utóbbi két pont azért lényeges, mert a normál szabályok szerint, ha egy építés egyszerű bejelentéssel indul, és az épület mégis 300 négyzetméter feletti lesz, akkor az szabálytalan építésnek minősül. (Kivéve ugye a magánszemélyek családi házait, amik normál esetben is mehetnek 300 négyzetméter fölé.) Mivel most akár ezer négyzetméterig is lehetővé tették az egyszerű bejelentéses építést, ezért ezeket a pontokat ideiglenesen fel kellett függeszteni. 

Sajnos azt is le kell írnunk, hogy a kormányrendelet semmilyen előírást nem tartalmaz a rendelkezések hatályba lépésével kapcsolatban. Ez azt jelenti, hogy nem alkalmazhatjuk őket a rendelkezés hatályba lépése előtt kezdődött beruházásokra. A rendelet 2021. december elsejétől hatályos, tehát csak az ezt követően indult beruházásokra alkalmazható. Ez például abban az esetben lesz nagyon problémás, ha egy egyszerű bejelentéses, céges építés elkezdődött 2021 nyarán, majd egy módosítással átlépték a 300 négyzetméteres alapterületet. Ezt a mostani szabályok megengedik, de csak a december után indult építéseknél. A korábbi bejelentés alapján indított beruházásnál ez viszont szabálytalan építési tevékenységnek minősül. 

648/2021 kormányrendelet 1. §

Nagy Csaba

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Kitűzés bejelentése az ÉTDR-ben

Az egyszerű bejelentéses társasházak kitűzését be kell jelenteni az ÉTDR-ben. Ezt a “Kitűzés bejelentése” gombbal lehet megtenni. Ez a gomb viszont csak akkor fog megjelenni, ha az egyszerű bejelentéskor a piszkozat létrehozásakor bepipáljuk azt a jelölőnégyzetet, amelynek neve: „Ezen kérelem 300 m2 feletti és legfeljebb 1000 m2 hasznos alapterületű, nem saját lakhatás céljára szolgáló lakóépület építésére vonatkozik”.

Ha ez elmaradt, a kérelem benyújtásáig még van lehetőség javítani: a „Piszkozat szerkesztése” oldalon az „Általános adatok” lapon lehet bepipálni ugyanezt a jelölőnégyzetet, a “Szerkesztés” gomb megnyomásával. Az egyszerű bejelentés benyújtása után ezt már csak a hatósági ügyintéző tudja megtenni.

Miután a kérelmet benyújtottuk, a „Beadott kérelmek” oldalon találjuk a kérelmeinket. Ha belépünk az aktuális társasház építés kérelmébe, látni fogjuk a „Kitűzés bejelentése” nevű, zöld színű cselekménygombot. Ezt megnyomva létrejön a „Kitűzés bejelentése” cselekmény, amit a szokásos módon tudunk benyújtani az eljáró hatósághoz. Ezután pedig letölthető a „Kitűzés bejelentése” nevű Ügyféli beadvány kivonat is. Ezzel tudjuk igazolni, hogy bejelentettük a kitűzést.

K. V.

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink