Megjelentek az új CSOK-szabályok

Jövő januártól megszűnik az eddig ismert Családi Otthonteremtési Kedvezmény. A CSOK és a korábbi falusi CSOK egy új támogatási formává alakul át, melyet csak a rendeletben megjelölt kistelepüléseken, az ország mintegy 3 ezer települése közül 2631 helyen és a külterületeken lehet majd igénybe venni. Megjelentek a részletes feltételek.

Az új jogszabály az eredeti és a falusi CSOK összegyúrásával készült, a legtöbb mégis a falusi CSOK-ból maradt a jogszabályban. Bár korábban arról volt szó, hogy a kistelepüléseken valamennyi eddigi támogatás igénybe vehető lesz majd, ez nem így lett. Használt lakás vásárlására például kistelepülésen sem kapható semmilyen támogatás. Ráadásul ami maradt, az is mind kizárólag a preferált kistelepüléseken vehető igénybe. A támogatás kérhető:

  • új egylakásos lakóépület építéséhez vagy vásárlásához
  • használt lakás vagy ház vásárlásához és a vásárlással együtt történő bővítéséhez, korszerűsítéséhez
  • meglévő használt lakás bővítéséhez és/ vagy korszerűsítéséhez. 

A korábbi lehetőségek közül tehát hiányzik a használt lakásnak egyszerűen csak a vásárlására nyújtott támogatás. Használt lakásra csak úgy kapható az új CSOK, ha a korábbi falusi CSOK-hoz hasonlóan a lakás bővítését vagy korszerűsítését is vállalják az új tulajdonosok. 

A támogatási formákat megtartották

A támogatási forma az eddigihez hasonlóan 3 féle lehet:

  • vissza nem térítendő támogatás (ez a hagyományos CSOK),
  • többgyermekes családok otthon­teremtési kamattámogatása és
  • adó-visszatérítési támogatás.  

Csak a kistelepüléseken érhető el

Vita nélkül a legnagyobb változás a támogatási rendszerben a nagyobb települések kizárása. A régi CSOK korlátozás nélkül elérhető volt minden településen, csak a később létrehozott falusi támogatási programot szabták a kisebb városokra és falvakra. Az új rendelet ezt viszi tovább. A CSOK januártól csak a preferált kistelepülésen érhető el. Ez nagyjából az 5 ezer lakos alatti településeket jelenti. A lakosságszámot nem kell egyenként keresgélni, a rendelet mellékletében felsorolták az elfogadható településeket. Ezen a listán ma 2631 település szerepel. Találunk közöttük városokat is, de azok közül sem mindegyik kapott helyet, amelyek 5 ezer fő alattiak (például hiányzik a 2 ezer fős fürdőváros, Zalakaros).

Támogatási összegek

Az előzetes bejelentésnek megfelelően emelkedtek a támogatási összegek is. A legmagasabb igényelhető összeg 10-ről 15 millió forintra nőtt, és hasonló arányban változtak a kevesebb gyermek után kapható összegek is. (Lásd táblázat.)

Támogatási cél 1 gyermek 2 gyermek 3 gyermek
Használt lakás vásárlása és bővítése, korszerűsítése 1.000.000, ebből vásárlásra 500.000 fordítható 4.000.000, ebből vásárlásra 2.000.000 fordítható 15.000.000, ebből vásárlásra 7.500.000 fordítható
Meglévő lakás bővítése, vagy bővítése és korszerűsítése 600.000 2.000.000 7.500.000
Meglévő lakás korszerűsítése, bővítés nélkül 500.000 2.000.000 7.500.000
Új lakás vásárlása vagy építése 600.000 2.600.000 10.000.000

Bár az új támogatási rendszerben magasabb összegeket látunk, ez azonban csalóka, hiszen szűkültek a hitelcélok. Új lakás építésére vagy vásárlására eddig is 10 millió forint lehetett a maximálisan igényelhető összeg, s ez most sem változott. A 15 milliós támogatás nem költhető el vásárlásra, ennek legalább a felét bővítésre, korszerűsítése kell fordítani. Három gyermek esetén az új lakás alapterületének legalább 90 négyzetméteresnek kell lennie, ami kistelepülésen is 40-60 millió forintos árat vagy építési költséget jelent.

Igénylési feltételek

A támogatás szabályait közös rendeletbe foglalják, ennek ellenére nem egységesítették az igénylési feltételeket. Eddig abban voltak jelentős eltérések az egyes konstrukciók között, hogy milyen „múltat“ követelnek meg a jelentkezőktől, milyen hosszúságú biztosított időszakot kell igazolniuk. Ez nem változott, az egyes támogatási formákra most is eltérő feltételeket alkottak.

Az általános feltétel, hogy legalább 1 éves tb-jogosultságot igazolni kell a támogatás felvételéhez. Ettől eltér a 3 gyermekes családok számára elérhető 10 vagy 15 millió forintos támogatás, melyek esetében legalább 2 éves folyamatos biztosítási jogviszonyt kell igazolni, és ehhez nem lehet figyelembe venni a közfoglalkoztatottként eltöltött időt.  

Gyermekek

A támogatás továbbra is elérhető meglévő és vállalt gyermekek után is. Ha a támogatás használt lakásra vonatkozik, akkor legfeljebb két gyermeket vállalhat a házaspár, új építés vagy vásárlás esetén pedig továbbra is három gyermek vállalható. 

Támogatás kapható a szerződéskötés időpontjában még meg nem született gyermekek után is. Itt nem a vállalt gyermekekről van szó. A házaspár például 2 gyermek után igényel támogatást vásárlásra és korszerűsítésre, ám később megszületik a harmadik gyermekük is. Ebben az esetben az utóbb született gyermekre tekintettel további 400 ezer forint támogatáshoz juthatnak. Ehhez nem kell új hitelcél, ez a meglévő szerződés keretében történik. A plusz támogatást a felvett bankhitel törlesztésére lehet fordítani, esetleg építés esetén az építési költségre, ha a kivitelezés még nem zárult le a gyermek születésének időpontjában. 

Többgyermekes családok kamattámogatása

Ha egy legalább 2 gyermeket nevelő család felveszi a CSOK-ot és mellette banki hitelt is igényel, akkor a banki kölcsönhöz kamattámogatást igényelhet. A támogatás azt jelenti, hogy az igénylő maximum 3 százalékos kamattal fizeti a hitelt, a kamat többi részét az állam állja. A futamidő maximum 25 év lehet. A támogatott hitel 

  • 2 gyermekes család esetén maximum 10 millió, 
  • 3 vagy több gyermekeseknél 15 millió forint lehet. 

Ha csak a lakás korszerűsítésére, vagy korszerűsítésére és bővítésére kötünk szerződést, akkor a kamattámogatott hitel 

  • kétgyermekes családnál 5 millió,
  • három vagy többgyermekes családnál 7,5 millió forint lehet. 

Áfa-visszatérítés felújításra is

Megmaradtak az adó-visszatérítési támogatásra vonatkozó lehetőségek is, sőt, bekerült a korszerűsítés is. Az áfa az alábbi esetekben igényelhető vissza:

  • új lakás vásárlása, 
  • új lakás építése
  • használt lakás vásárlása és bővítése, és/vagy korszerűsítése, 
  • valamint meglévő használt lakás bővítése és/vagy korszerűsítése.

A támogatás továbbra is a számlák áfatartalma, de legfeljebb 5 millió forint.

Újdonság, hogy az év végéig még érvényes régi rendelet szerint az áfa-visszatérítés legkésőbb 2024. december 31-ig igényelhető. Ez a határidő az új támogatási rendeletben már nem szerepel, tehát ezt véglegesítették.

Év végéig marad a régi CSOK

Az új támogatási rendelet 2024. január 1-jén lép hatályba. Egészen addig még érvényben marad a régi, tehát még az év végéig a mostani feltételek szerint lehet támogatást igényelni. Ezt valószínűleg leginkább a nagyobb településen élők, illetve a használt lakást vásárlók fogják kihasználni, mert az ő számukra nem lesz támogatási lehetőség az új előírások szerint.

Babaváró támogatás

Az előzetes híreknek megfelelően alakították át a babaváró támogatást is. A korábbi szabályok szerint ezt a támogatási formát a gyermeket vállaló nők vették igénybe. Az igénylő felvehetett 10 millió forint szabad felhasználású, ideiglenesen kamatmentes hitelt. Ha az első gyermek megszületett, akkor a hitel végig kamatmentessé vált. A második gyermek születésekor elengedték a még hátralévő tőketartozás 30%-át, a harmadik gyermeknél pedig elengedték a teljes hátralékot. A kölcsönt csak házaspár igényelhette és a feleség nem lehetett idősebb 41 évesnél.

Az új feltételek szerint az igénylés korhatára 41-ről 30 évre csökken. Ám ideiglenesen, 2024 végéig még igényelhetik a támogatást azok a nők, akik már elérték a 30 éves kort, de a 41-et még nem töltötték be, feltéve, hogy a kérelem benyújtásának időpontjában már legalább 12 hetes terhességet tudnak igazolni. A hitel felvehető összege pedig 10 millióról 11 millió forintra emelkedett.

A felvehető összeg növelésével nő a havi törlesztési kötelezettség is. Eddig a hitel-visszafizetéskor a havi törlesztés nem lehetett több 50 ezer forintnál, ez most 51 ezer forintra emelkedik.

Nagyobb érvágás lehet az érintettek számára, hogy a feltételek nem teljesítése esetén nő a visszafizetendő összeg. Ahogy írtuk, a Babaváró törlesztése kamatmentesen kezdődik, s ha az első gyerek megszületik, akkor a kölcsön végleg kamatmentessé válik. Ám ha 5 éven belül nem születik meg az első gyermek, akkor az addig esedékes kamatokat egy összegben kell az igénylőnek megfizetnie. Ez ma is így van, csakhogy ma az állam által nyújtott kamattámogatás összegét kell visszafizetni, az új rendszer szerint viszont a jegybanki alapkamat 3 százalékkal növelt értékét fogják felszámítani. Az alapkamat 2022 szeptembere óta 13%, így ma a feltételek nem teljesítése esetén 16%-os kamatot kellene a Babaváró után az államnak megfizetni.

Nagy Csaba

Forrás: 302/2023. és 303/2023. kormányrendelet

 

 

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink