Adott egy épület, amelynek egy része építési engedély alapján épült, majd bővítve lett, több, mint 10 éve. Szeretnének rá most fennmaradási engedélyt kérni. Ennyi év után jár bírság a fennmaradási mellé? Lebontathatják az épületet, ha az nem felel meg az építési szabályoknak? Egyáltalán mikori szabályokat kell nézni?
Fennmaradási engedélyezéskor a kérelem beadásakor érvényes szabályokat kell nézni. Ha az engedély nélkül épített épületrész megfelel minden építésügyi szabálynak, és megkapja a fennmaradásit, akkor 10 év után már nem jár mellé bírság. Viszont azt, hogy valóban több, mint 10 éve történt a bővítés, az építési hatóság szigorúan ellenőrzi az ÉMO programjával (Építésügyi Monitoring rendszer). Ha blöfföltünk, és a bővítmény csak 5 éve van ott, akkor bizony jár a bírság a fennmaradási mellé.
Ha az engedély nélkül felhúzott épületrész nem felel meg a szabályoknak, akkor nem kap fennmaradási engedélyt. Akkor sem, ha például az építéskor nem volt kötelező kocsibeállót építeni, viszont a mostani szabályok előírják ezt. Jó hír viszont, hogy a 10 évnél régebbi épületeknél akkor sem szab ki bírságot és nem rendel el bontást az építési hatóság, ha az épületnek nem adható fennmaradási engedély. A szabálytalan épület ugyan nem kap használatbavételit, és nem is tüntetik majd fel a hivatalos ingatlan nyilvántartásban, de a valóságban megmaradhat.
Király Viktória