Most már nyugodtan burkolhatunk a hőszigetelésre nagyméretű lapokkal is!

Egyre elterjedtebb megrendelői elvárás, hogy a nemesvakolat helyett inkább valami újat, valami mást, valami divatosat szeretnének a házuk falára. Például menő porcelánlapokat. Csakhogy ezeket nem lehet csak úgy felrakni a hőszigetelésre, mert nehezek. A Construmán, a Mapei standjánál bukkantunk rá a megoldásra.

Aki szigeteléssel foglalkozik, pontosan tudja, hogy a polisztirolra vagy a kőzetgyapotra “csak úgy” ráburkolni orosz rulett. Egy hagyományos, rendszerben kapható hőszigetelés terhelhetősége a vékonyvakolat súlyához igazodik. Márpedig a burkolólapok ennél akár 10x nehezebbek is lehetnek. Gondoljunk csak bele: egy vékonyvakolat kb. 2,5 kg négyzetméterenként. Még a legdurvább struktúra sem több 4 kg-nál. A burkolólap meg 30-40 kg, de találkozni akár 70-80 kilóssal is. Így aztán a dübel szépen meghajlik, majd akár össze is roppanthatja a szigetelőlemezt. Arról nem is beszélve, hogy a manapság divatos szeletelt tégla jól meg is tud ázni, még 15%-ot felvesz, így a súlya egy kiadós eső után már rögtön a vékonyvakolat tizenegyszeresére ugrik. Ezt pedig semmiképpen nem tanácsos figyelmen kívül hagyni, hiszen nagyon komoly következményekkel járhat, ha valakinek a nyakába pottyan egy burkolólap a magasból. Gulyás Gergellyel, a Mapei védő és dekorációs termékvonalának felelősével arról beszélgettünk, hogy milyen újdonsággal rukkoltak elő ennek a problémának a megoldására.

Három típusú rendszer is létezik

– Három rendszert fejlesztettünk ki, az egyik a Tile System, a másik Slim Ceramic System, a harmadik pedig a Klinker System. Mindegyik esetében a megszokott, ragasztott módon szigetelhetünk, maga a munkafolyamat, a rétegrend kialakítása kisebb eltérésekkel, de a hagyományos módon történik, nem is igényel másfajta tudást vagy ismeretet – kezdte a magyarázatot a szakember. Nagyon fontos a súly miatt, hogy ugyanazon gyártó, rendszerben értékesített anyagaival dolgozzunk, semmiképp nem szabad aszerint összeválogatni a “hozzávalókat”, hogy a dübel itt olcsóbb, azt innen veszem meg, a ragasztó meg ott épp akciós, azt onnan szerzem be.

A lapoknál a méret is lényeg, és más is

Az első két rendszer esetében szigorú előírások vonatkoznak a porcelánlapok méretére: ez ugyanis az Achilles-sarka a történetünknek, ezeknek a súlya tudja lemezestől lehúzni a falról a komplett szigetelést. A Mapetherm Tile esetében 3 mm x 1.500 mm x 500 mm-es, a Mapetherm Slim Ceramic-nál pedig 3,5 mm x 1.000 mm x 500 mm-es lapokkal lehet burkolni.

A lapok kiválasztása során a szigorú méretbeli megkötések mellett az is meghatározó kérdés, hogy azok milyen színűek. Itt az ún. világossági értéket kell figyelembe venni: ez azt jelenti, hogy a lap a rá eső fény hány százalékát nyeli el vagy veri vissza. Nem javasolt, ha ez a szám 25 vagy ez alatt van, tehát 25%-ot ver vissza és 75% nyel el. 

– Láttunk olyat, hogy nagy, fekete antracit lapokat tettek fel, hagyományos szigetelőrendszert használva. A napfény miatt a lapok alatt hólyagos lett a polisztirol, tehát legalább 70-80 fok lehetett. De ez még semmi, a dübel körül meg is olvadt, mivel a hőhídmentesítő kupakon keresztül a fém beütőszeg kb. 100 fokot is elérhetett. Ennyire fel tud melegedni egy sötét színű lap – mesélte tapasztalatait.

Hogyan kell ezzel a rendszerrel dolgoznunk?

– Nagyon fontos a rétegrend betartása, kezdjük a kicsit bonyolultabb Tile-lal! 

Itt a rendszerben kapható ragasztóval kell a szigetelőlemezeket felragasztani a falra. Ez a hagyományosnál jobban ragad, mivel nagyon magas a cement- és polimertartalma – magyarázta Gulyás Gergely. Lemeznek fehér vagy grafitos polisztirolt használhatunk. Nagyon fontos, hogy legfeljebb 20 méter magasságig és 20 cm vastagságig tesztelték és vizsgálták a rendszert, így ennél nagyobb magasságban és vastagabb lemezekkel nem szabad dolgozni.

Következik egy kétkomponensű, ún. kéregképző anyag, amelynek segítségével 1-1,5 cm-es, nagyon erős kérget képezünk a lemezen. Ezzel egyébként hasonló dolgozni, mint a hagyományos vakolattal.

Erre kerül egy speciális, 125 gramm lúgálló üvegszövet, amelynek 30KN/m a szakítószilárdsága: hasonlóan a hagyományos rendszerekhez, a dilatáció elvezetése miatt. A rétegrendben itt van különbség, hiszen a dübel ezután következik. Ez is speciális, mert acélcsavaros behajtó dübel, ebből 6-8 darabot használjunk négyzetméterenként. – A legjobb, ha a kéreg-szövet-dübel egy munkafázisban készül el, magyarul rögtön dübelezzünk “friss a frissben eljárással”. Ilyenkor az egész egyben köt össze és egy nagyon erős rétegrendet alakít ki – tanácsolta szakemberünk.

A lapok ragasztása során S2-es ragasztóval kell dolgoznunk, figyelve a megfelelő fugavastagságra, hiszen ez is a rendszer egy gyenge pontja lehet. – Nagyon fontos, hogy a lapok között 5 mm fugatávolság legyen. Ez azért lényeges, mert a lapok a napsütésre tágulnak, majd ha túl keskeny a fuga , egyszer csak összeérnek. Ilyenkor pedig a lap elkezd púposodni, kettétörik, végül elengedi a felületet. 5 mm-es fugával biztonsággal el tudjuk vezetni a feszültséget – magyarázta szakértőnk.

A fugázóanyag és a szilikon használata a hagyományos módon történik.

A másik két rendszer miben más?

A Mapetherm Slim Ceramic rendszernél vastagabb, de kisebb lapokkal tudunk dolgozni. A különbség abban áll, hogy itt nem történik ún. kéregképzés, emiatt az üvegszövet erősebb, 160 grammos. A dübelezés ugyanúgy a szöveten keresztül történjen, a fugázás szintén 5 mm-rel, a munkafolyamat többi része viszont ugyanaz, mint a hagyományos rendszereknél. Ez a rendszer egyszerűbb, költséghatékonyabb.

A Mapetherm Klinker rendszert kifejezetten klinker lapokra, terrakotta téglákra alakították ki, itt annyi a különbség, hogy S1-es ragasztó is elegendő a homlokzati klinker lapkák rögzítéséhez.

Mennyi az annyi?

– Vegyünk egy hagyományos, egy Mapei-es és egy szerelt falas rendszert! (Szerelt falas rendszer: a teherhordó falazatra szerelt hátszerkezet és a homlokzatburkolat közé helyezik a hőszigetelést és itt képeznek egy légrést is.) A hagyományos a legolcsóbb, de erre ugyebár csak vékonyvakolat kerülhet, kb. 4.000 Ft négyzetméterenként. A mi rendszerünk mindent összevetve kb. 20 ezer Ft-ba kerül egy négyzetméterre, a szerelt falas megoldásoknál pedig 45-50 ezer Ft-tal kalkulálhatunk – ismertette az árakat. 

További információ:

Mapetherm Tile: bit.ly/mapetile

Mapetherm Slim Ceramic: bit.ly/mapeslim

Mapetherm Klinker: bit.ly/mapeklinker

Kis Zsuzsanna

 

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink