Nagyon elhúzódnak az egyszerű bejelentések

Az egyszerű bejelentés gyors, nem macerás, haladhatunk vele. Elvileg. Eddig valahogy így ment. Eddig, és csak elvileg. Most már ott tartunk, hogy ha egyszerű bejelentésről van szó, akkor nem tudhatjuk, hogy mikor lesz vége.

Mindig van valami, ami nem stimmel

Több tervező is panaszkodott arra, hogy az egyszerű bejelentéssel tavaly október 1. óta valami nincsen rendben. Akárhányszor adják be a kész tervdokumentációt, valami mindig hiányzik. Vagy egy meghatalmazás olyasvalakitől, akit egyébként a téma nem érint, vagy egy számítási érték nem stimmel, de csak azért nem, mert még a hivatalban sem bírják lekövetni melyik is az érvényben lévő törvény, vagy valami más vizsgálat hibádzik. A lényeg, hogy a makulátlan beadványok is úgy térnek vissza kis gazdáikhoz, mint a hűséges labradorok egy kiadós labdázás után.

Van olyan tetőtér-beépítési terv, ami már négyszer futott a hivatalnál. Miután az első kör sikertelenül zárult, és a terveket visszadobták, elhangzott, hogy az eredeti aláírólapot nem kell másodjára beadni, hiszen elsőre is megvolt. Igen ám, de aztán a jó szándékot felváltotta a felejtés, így aztán elsikkadt, hogy az aláírólap megvan csak ki kéne kotorni a fiókból. Így aztán aláírólap hiányában a második kör is buktával zárult. Legutoljára azért dobták vissza a terveket, mert a tetőtér beépítéséhez a statikus nem tüntette fel, hogy milyen ásványi anyagokat bányásznak ki hozzá. Próbáljuk meg elképzelni annak a meglévő családi háznak a tetőtér-beépítését, amihez még ásványi anyagokat is ki kell bányászni. A megrendelő egyre türelmetlenebb, és meglehet, egyszer egy szép napon arra a következtetésre jut, hogy a megbízott tervező nem is érti a dolgát, ha egyszer folyton visszautasítják.

Ez csak egy példa, de számtalan tervező számolt be arról, hogy az egyszerű bejelentésekkel mostanában rengeteg probléma van. És akkor még ott van a településképi, amire sokszor szinte a végtelenségig kell várni. Bizony előfordult, hogy egyetlen egy településképi kérdés megválaszolása uszkve nyolc hónapot vett igénybe. Ami, ha figyelembe vesszük, hogy van olyan főépítész is, aki ezt a tevékenységét nagyjából ötven településen végzi, nem is olyan meglepő.

Az ügyintézők is áldozatok

Mondhatnánk, hogy az ügyintézők hibája ez az egész, mert nem értenek hozzá, lassúak, és különben is valakit muszáj lenne hibáztatni. Ám látnunk kell azt is, hogy a hivatalokban hónapról-hónapra kevesebben dolgoznak. Nincsenek megfizetve, és mivel egy-egy ember kénytelen másik három munkáját is végezni, elképesztően leterheltek. Így aztán ha nem jut idejük valamivel foglalkozni, és elfogy a határidejük, akkor valamilyen mondvacsinált indokkal inkább visszadobják a bejelentést, hiszen felelősséget nem vállalhatnak látatlanul a tervekért. A hab a tortán, hogy a TÉKA időszak még be sem köszöntött, de már most hatalmas keveredések vannak. Tegyük hozzá, hogy ha közben a TÉKA is betoppan, de a terv 2025. elején készült, akkor előfordulhat, hogy az egész műleírást újra kell írni.

Egyszerű bejelentés helyett építési engedély

A megoldás az, ha az egyszerű bejelentést egyszerűen elfelejtjük, és helyette az építési engedélyt választjuk. Az építési engedély olyan erővel rendelkező irat, amire mindenkor hivatkozhatunk. Másrészt nem megyénként egy ember foglalkozik a kiadásukkal, mint azt az egyszerű bejelentések kapcsán egyes helyekről csiripelik a madarak. Az egyszerű bejelentés jelenleg egyenlő a görcsöléssel, idegeskedéssel, a fogyó, tétlen idővel, míg az építési engedély olyan, mint a snapszerben az adu ász: mindent visz.

Horváth Nikoletta

Hirdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink