Napelem – menekülés a magas rezsi elől

A fűtési költségek várható brutális emelkedése elől két irányba menekülnek a magyarok. Sokszorosára nőtt a kereslet a kandallók és fatüzelésű kályhák iránt, és ugyancsak megtöbbszöröződött a napelemek iránti érdeklődés. Beválhatnak-e a napelemesek számításai, valóban kiskaput jelenthet-e a napelemek telepítése a magas energiaárakkal szemben?

Hatalmas a kereslet mindenre, ami csökkentheti a rezsit

A Klubrádió műsora szerint valóságos az a levél, melyben a minisztérium az iskolai fatüzelésű kályhák visszaállításának lehetőségeiről kérdezi a tankerületeket. Ha ez így van, akkor drámaibb a helyzet, mint gondoljuk: az előttünk álló télen már a közintézmények számára is létkérdés lesz a fűtési költségek csökkentése. 

Hasonló kapkodást láthatunk a lakosság körében. A kereskedők arról számolnak be, hogy sokszorosára ugrott fel a kereslet a fa- és széntüzelésű kályhák, kandallók, cserépkályhák iránt. A tüzépek szerint a szokott forgalom tízszerese a kereslet a fa és a szén iránt, gyakorlatilag elhordták a vevők a nyáron rendelkezésre álló készletet. 

De keresik a klímákat is a boltokban, főleg mióta kiderült, hogy a gáz ára a hétszeresére emelkedik, az áramé pedig “csak” a duplájára.

Napelem – nyolcszoros a kereslet

A napelemek iráni kereslet is alaposan megnövekedett – egy július végi ATV-hír szerint körülbelül a nyolcszorosára nőtt az új telepítések iránti igény. Ma úgy tűnik, hogy aki hozzá tud férni, annak a napelemek telepítése valóban érezhetően enyhítheti az energiaárak emelkedése okozta sokkot.

A jó hír, hogy a napelemek éves szaldó elszámolása megmaradt. Ez azt jelenti, hogy továbbra is csak éves leolvasás alapján számolja ki a szolgáltató, hogy mennyi elektromos energiát használtunk fel a saját termelésen kívül a rendszerből (és nem külön vesszük és eladjuk az áramot). A többletfogyasztás pedig nagyon valószínű, hogy továbbra is belefér a kedvezményes keretbe. 

Az áremelkedéseknek köszönhetően erőteljesen lecsökkent a rendszerek várható megtérülési ideje. Drágulnak ugyan a napelemes eszközök is, ám ez az áremelkedés meg sem közelíti az energiahordozókét. Az energiaárak mostani emelkedése előtt a napelemes rendszerek telepítői átlag 10 éves megtérülési idővel számolhattak. A korábbi tervekben azonban többnyire évi átlagos 7%-os energiaár-emelkedéssel számoltak, miközben az elmúlt évben 4-500%-os emelkedésnél tartunk. A további ármozgás is megjósolhatatlan, így ma egyszerűen nincs elegendő adat ahhoz, hogy a napelemes rendszer megtérülési idejét ki lehessen számolni. Egy biztos: ha az áram ára többszörösére nő, akkor jócskán felértékelődik a saját áramtermelés értéke.

Problémák az áramszolgáltatókkal

Problémát jelent azonban, hogy nehezebb a hozzáférés az új telepítésekhez. A szűk keresztmetszetet nem is a napelemes cégek adják, mert a híradások szerint ők ki tudják elégíteni a vásárlók rohamát. A sokszorosára növekvő kereslethez az áramszolgáltatók nem tudnak felnőni. A telepítéssel foglalkozó cégek már most jelzik, hogy jócskán megnőtt az engedélyezési folyamat ideje, egyre többen várnak az elkészült rendszerek üzembe állítására.

Sajnos az is egyre inkább valószínű, hogy az áramszolgáltatók nem tudnak mindenkit rákapcsolni a rendszerre, főleg, ha tömeges lesz az érdeklődés egy-egy körzetben. A napelemes engedélyeket eddig is annak függvényében adták ki, hogy az adott telepítési helyen a hálózat mit bír el. Vannak olyan családi házas övezetek, ahol ez a kapacitás már korábban is a lehetőségei határához közelített, s nem tudtak új csatlakozókat fogadni. Ha tömeges lesz az igény a napelemes telepítésekre, akkor ez a probléma országosan jelentkezni fog. Minél később szeretné valaki elindítani a beruházást, annál kisebb az esélye arra, hogy a szolgáltató fogadni tudja.

A támogatás bizonytalan

Az elmúlt év a napelemes telepítések aranykora volt, két támogatást is igénybe lehetett venni napelemes projektre.

A felújítási támogatás azonban már csak ez év végéig érhető el. Aki most vágna bele a beruházásba, valószínű, hogy már el is késett. Az 50%-os, maximum 3 millió forintos támogatás feltétele az elvégzett munka és kifizetett számla. A kivitelezőknél jelentkező megnövekedett igények és a szolgáltatóknál az engedélyezési folyamat lassulása miatt nagyon szoros már a határidő. A felújítási pályázat ráadásul úgy létezik ez év végéig, hogy nemcsak a beruházásnak kell december 31-ig befejeződnie, hanem a pénz visszatérítésére vonatkozó kérelmet is be kell nyújtani eddig a határidőig. A korábbi felmérések szerint a napelemes rendszer telepítése a felújítási támogatás iránt érdeklődők mintegy negyedét érdekelte.

A másik lehetséges finanszírozási forma a lakossági napelemes telepítések 100%-os vissza nem térítendő állami támogatása. Ennek valamikor még egy fordulója lesz. Az eredeti beadási határidő szeptember 12. és október 3. között lett volna, ám a kormány indoklás nélkül jövő tavaszra tolta el a pályázat indítását. Ez a támogatás lenne a legjobb lehetőség, de így nem tudjuk, mikor lehet még hozzáférni. Arra azonban számítani kell, hogy telepítési lehetőségeket meglehetősen szűkre szabták, így a 100%-os állami támogatás biztosan nem érhető el. A támogatási összeg csak napelem esetén nem lehet több bruttó 2,9 millió forintnál, ezen belül az 1 kWp napelemre eső költség nem lehet magasabb 485.645 forintnál. A mostani áremelkedések miatt viszont szinte biztos, hogy a kivitelezők ajánlata meghaladja ezt a mértéket, így önrészt is hozzá kell tenni a támogatáshoz. 

Meg kell említenünk azt is, hogy a tavaly óta futó napelemes pályázat lebonyolítása eddig sem volt zökkenőmentes. A már lezárt első forduló pályázói legalább fél éve várnak a pénzükre. Eddig nem hogy pénzt nem kaptak, de még csak az értesítést sem, hogy nyert-e a pályázatuk. A 2021 decemberében megnyílt első forduló pályázói közül az első 500 nyertes csak július legvégén kapott információt az elbírálásról. A többiek még mindig várnak. Csakhogy mellettük még körülbelül 43 ezer pályázat sorsa ismeretlen, semmiféle visszajelzést nem kaptak sem a pályázók, sem a kivitelezők. A bizonytalan helyzet miatt több kivitelező már egyáltalán nem vállal pályázatos munkát. A most értesített nyertesek sem lesznek jobb helyzetben: egyáltalán nem biztos ugyanis, hogy az eddigi áremelkedések után a kivitelezők vállalni fogják a telepítéseket a fél évvel ezelőtt adott árajánlatok alapján.

Összességében tehát azt látjuk, hogy a vissza nem térítendő támogatások néhány hónapon belül elérhetetlenné válnak. Sőt, már ma is kell némi szerencse, hogy valaki beleférjen még a rendelkezésre álló időkeretbe. Az emelkedő energiaárak mellett viszont a napelem akkor is jó üzlet marad, ha nem lesz rá támogatás és saját zsebből kell az egész beruházást kifizetni. Bizonytalanságot legfeljebb az állam hozzáállása okozhat. A szaldó elszámolás megtartása kulcsfontosságú, nélküle az összes megtérülési számítást kidobhatjuk. A kormányzati működés viszont azt mutatja, hogy akár egyetlen nap alatt is elfogadhatnak egy olyan törvénymódosítást, ami megszünteti ezt az elszámolási módszert. Ma a napelemes fejlesztéseket illetően ez a legnagyobb beruházási kockázat.

Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink