Napló gondok

Az építési engedély alapján épülő, 6 lakásos társasház kivitelezését rendesen e-naplózták. Azonban az erkélyek üvegkorlátját beszerelő kivitelező nem hajlandó e-naplózni. Kell egyáltalán ezt a munkát is? Mit tehet az építtető, ha a kivitelező nem hajlandó vezetni az e-naplót?

Az egyik kivitelező nem hajlandó naplózni

E-naplós építésnél az építkezés megkezdésétől egészen a befejezésig minden kivitelezési tevékenységet naplózni kell. Az erkélyek üvegkorlátjának beépítését is. Az építtetőt az e-napló nem vezetéséért nem büntetik. A kivitelező viszont 80 ezer forintos építésfelügyeleti bírságra számíthat, ha nem vezeti a naplót. Ezt nyugodtan megemlíthetjük neki, hátha mégis hajlandó elvégezni a kötelező adminisztrációt.

Az e-napló vezetésén felül felelős műszaki vezetőre is szüksége lesz az üvegkorlátos kivitelezőnek. Ha nincs FMV-je, akkor a kivitelező is és az építtető is megbírságolható. Az építtető 80.000 – 250.000 forintos bírságra számíthat, míg a kivitelező magasabbra, 150.000 – 1.000.000 forintra.

Nemcsak a bírságtételek, hanem a használatbavétel miatt is fontos az üvegkorlátok beépítésének megfelelő dokumentálása. Korlátok nélkül nem kap az épület használatbavételt.

Hiányzik a naplóból az építtető munkája

Egy régi épületet lebontottak, és helyére egy nyaralót építettek építési engedély alapján. A kivitelezés során az e-naplót rendesen vezették, kivéve az ivóvíz bevezetését az épületbe. Ezt az építtető saját maga csinálta, mert végzett vízvezetékszerelő. Gond lehet ez? Hogyan lehet orvosolni a hibát, hogy e-naplózva legyen a saját részre történő munkavégzés is?

A kivitelezési szabályok szerint egyes munkákat megcsinálhat az építtető saját maga vagy a hozzátartozója is. (Hozzátartozónak számít a házastárs, szülő, gyermek, nagyszülő, unoka, testvér, az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, és a testvér házastársa. Az egyeneságbeli rokon azt jelenti, hogy egyik a másiknak leszármazottja.)

Ha az építtetőnek vagy a hozzátartozójának nincs szakirányú végzettsége, akkor engedélyes építésen csak úgy dolgozhat, ha a munkáját a kivitelező jóváhagyja és felügyeli. De ha van megfelelő szakirányú végzettsége, akkor elvégezheti azt a munkát, amire a szakképesítése kiterjed. Tehát nem gond, hogy a vízvezetékszerelő építtető bevezette a saját nyaralójába a vizet. Viszont a saját munkát is e-naplózni kell.

Mutatjuk, hogyan kell e-naplózni, ha az építtető vagy a hozzátartozója rendelkezik szakképesítéssel:

– az e-naplóban az e-főnapló létrehozásakor ki kell választani a „saját vagy hozzátartozó részére történő kivitelezés”-t.

– majd meg kell adni a kivitelezést végző építtető (vagy hozzátartozója) NÜJ számát,

– végül fel kell tölteni a szakképesítést igazoló dokumentumokat a „dokumentumok csatolása” gomb segítségével.

Ha az építtető az, aki a kivitelezést végzi, akkor  a „Mentés” gombra kattintva az e-főnaplóval együtt automatikusan létrejön a „Kivitelező – napi jelentésért felelős”szerepkör. Ha az építtető egyik hozzátartozója lesz a kivitelező, akkor a „Mentés” gombra kattintva létrejön az e-főnapló. A kivitelezést végző hozzátartozó meghívást kap a „Kivitelező – napi jelentésért felelős” szerepkörre, amit a „Visszaigazolások” fülön el kell fogadnia.

A „Munka megkezdése”gomb megnyomásával megkezdhető a kivitelezés.

A kivitelezői nyilatkozat megtétele után a „Munka befejezése” gombra kattintva zárható majd le az e-főnapló.

Hogyan lesz kivitelezői nyilatkozata az építtetőnek? Mivel engedélyes építkezésről van szó, ahol van kiviteli terv és e-napló is, az építtető vízvezeték-szerelési munkáit is femüzni kell. (Csak akkor nem kell a szakinak FMV, ha még kiviteli terv sincs az építésénél.) Ilyen esetben legegyszerűbben a magánszemély szakmunkáját egy gépész műszaki szakértővel lehet igazolni. Lehet trükközni, hogy keresünk egy bevállalós vízvezeték szerelő céget és velük lepapíroztatjuk a munkát, de ez nem túl jogszerű és valószínűleg bonyolultabb is, mint egy műszaki szakértőt keresni.

A használatbavétel megvan, a pénz meg sehol

Olvasónk felelős műszaki vezetőként dolgozott egy építkezésen. Az építkezés befejeződött, az épület megkapta a használatbavételt, azonban a kivitelezőket még nem fizették ki. Jól van ez így?

Régebben jó megoldás volt, hogy amíg az építtető nem fizetett, addig a kivitelező nem adta vissza neki a munkaterületet. Így az építtető nem tudta elindítani a használatbavételt. Hiszen a munkaterület visszaadása és az e-napló lezárása feltétele volt a használatbavételnek. Ez sajnos már nem működik.

A használatbavételhez ma már nem kell lezárni az e-naplót, és a kivitelezőnek sem kell visszaadnia a munkaterületet. Így az építtető akkor is simán el tudja intézni az épület használatbavételét, ha még nem fizetett a kivitelezőnek. Ez a szabály az építtetőknek és a hatóságoknak kedvez, a pénzük után futó kivitelezők nem jártak jól.

Jelenleg a nemfizetések elkerülése érdekében már szerződéskötéskor kell nagyon észnél lennünk. Érdemes már a kivitelezési szerződésben részletesen kitérni a pontos fizetési feltételekre. Ha pedig elszámolási vita van az építtetővel, akkor a Teljesítésigazolási Szakértői Szervhez fordulhatunk. Ha ez sem segít, akkor végső megoldásként marad a pereskedés.

Király Viktória

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink