Olcsóbbak lettek az építőanyagok és a munkadíjak?

Idén lelassult az építőipar – ezt rengeteg statisztika alapján állíthatjuk. Igen ám, de a lassulásnak lehet egy, a megbízóknak és nekünk, építőiparosoknak nem olyan rossz mellékhatása is: elképzelhető, hogy az építőanyagok árai is visszatérnek lassan a földre. Nemrég hallottam kőműves ismerőstől, hogy január óta 20 százalékkal lett olcsóbb egy adott gyár adott eps hőszigetelése, mert nem viszik már annyira. Más termékek iránt is visszaesett a kereslet. Vajon ezek ára is csökkent? Ha igen, mennyit?

Kivitelezőként pedig legyünk őszinték, kíváncsiak lehetünk nemcsak az építőanyagok, de a munkadíjak alakulására is. Mit csinálnak a versenytársaink? Vannak már olyan kivitelezők, akik csökkentettek a vállalási áraikon, mert már nincsenek tele “melóval”, vagy ez még nem annyira jellemző? 

Csináltunk egy gyors közvélemény kutatást, nézzük, mit mondott a témáról egy csomó szaki és beruházó!   

Építőanyag-árak: bizony, csökkennek, de mi mennyivel?

A tégla ára sok helyen csökkent 

Építkezés előtt állunk, a hét elején kaptam egy tüzéptől Porotherm 30-as N+F-es téglára nettó 543 Ft-os árat. Másnap hívott a tüzép, hogy már nem aktuális a tegnapi ár, reggel kaptak egy emailt a gyártótól, és most már 485+áfa díjon tudják adni a téglát. Azt mondta a tüzépes hölgy, hogy gyakorlatilag napi árak vannak most is az építőanyagoknál, de most a csökkenések miatt..”

Fa, cserép: sokkal olcsóbb, a mixerbeton és a festék még mindig nagyon drága

“ Az építőanyag-árak érezhetően csökkennek. Két éve még 220 ezerért vettük köbméterét a fűrészárunak, ma már 150-160 ezer körül mozog. Ez csak a faanyag, aminek a legdurvább volt az áremelkedése. A cserepek ára is csökkent valamennyit, tavaly ugyanazért a betoncserépért 390-430-at kértek, amit idén 330-ért rendeltünk.

A mixer beton ára viszont a többi építőanyag árcsökkenése ellenére emelkedett, jelenleg van olyan betonüzem, ahol a C20/25 minőségű beton 42 ezer/m³. Tavaly 30-35 ezer volt. Ez azért elég húzós! Ami még most is az egekben van, az a festő anyagok – vagy lehet, hogy a csökkentett árat még nem akarják a vásárlóknak adni.“

“A fűrészáru visszatért egy tűrhető szintre, igaz, aki tudta, eddig is Szlovákiából hozatta 30%-kal olcsóbban. A vasanyagok továbbra is magasan vannak a magas energiaárak miatt, és igaz ez a többi sok energiát igénylő termékre is, mint pl. mixerbeton, égetett termékek.”

A betonvas olcsóbb lett 

Ezt többen is alátámasztották. Itt van egy jellemző adatpár: “Tavaly 410 Ft+áfa volt kilója, tegnap 282 Ft+áfáért rendeltem.” 

Sokak szerint szeptembertől indul el az igazi árcsökkenés. Miért pont szeptembertől? Rejtély. De van, aki szerint nem is kell szeptemberig várni, hiszen: “nincs kereslet, a tüzépesek nyakán maradt a cucc.“

…és a hőszigetelés? 

Legnagyobb meglepetésünkre annak is csökkent az ára – pedig az olcsó energiának vége. Az lenne a logikus, hogy az egész ország szigetelési lázban égjen. “Tavaly nyáron-ősszel a 10 cm-es homlokzati EPS négyzetmétere 3500-4000 Ft volt, most 2000-2500, szóval nem csak 20%-ot csökkent. Általában nyár végén, ősszel kezd el mindenki hirtelen szigetelni, és az emelkedéshez vezethet.” Egy másik, rövid, tömör vélemény: “A Nikecell ára több mint 20%-ot csökkent.”

És hogy miért? Erre egy megrendelői vélemény: “Szerintem a magas villany- és gázszámlák elvitték a szigetelésre félretett tartalékokat. Pedig még mindig érdemes lenne hőszigetelni, ha van miből. Nálunk a tetőre még futotta, szigetelésre már nem. Most a májusi diktálásnál meg is haladtuk a gáz esetében a kedvezményes keretet. Ledobtam a hajam, mikor a napokban megkaptam a gázszámlát. És most már hiába nem fűtünk, innentől júli végéig ezt a magas árat fizetjük a melegvízért is. Szívás!”

Tényleg nem lesz szigetelési bumm? “Itt felénk a szigetelést még nyomják ezerrel.” “Nekünk kb. ugyanannyi munkánk van a magánházaknál, mint tavaly. Az uniós pénzcsap elzárása miatt az állami beruházások ugye állnak. Nem lett szigetelési láz, mert a hülye is látja, hogy ez a gázár csak egy felfújt lufi. Jelenleg a földgáz 100 Ft/m³, igaz a kormányunk 650-750 Ft/m³ áron adja el nekünk, de ez nem tart majd örökké. Tavaly ahogy bejöttek a hűvösebbek, aki csak tudott, október-november-decemberben végig szigetelt a fagyban is, ezzel vége is lett a bummnak. Akinek volt pénze, megcsináltatta azonnal, a többieknek nem telt rá. Láttam olyan maszek kivitelezéseket a környéken is, nem tudtam eldönteni, sírjak vagy nevessek. Ennek megfelelően megy majd lejjebb az áruk az építési rendszereknek.” 

Munkadíjak – attól függ, hogy van-e elég megrendelés. De van elég megrendelés? 

“A munkadíjak lassabban csökkennek majd, mint az anyagárak. Ha egyáltalán csökkennek, mert a szakmunkás és a segéd bérek stagnálnak,és azokat ki kell termelni!“

“A szakmunka ott lett olcsóbb, ahol otthon ülnek a „mesterek”, és inkább bevállalják olcsóbban, ami szembejön. Normális szakembert továbbra is 2-3 hónapos várakozási idővel lehet megbízni, és a magas üzemanyag-, energia-, alkatrészárak miatt nem lett olcsóbb a munkájuk sem. Viszont folyamatosan van érdeklődés javítási munkálatokra, amiket az elmúlt 2-3 év alatt csináltak a „mesterek” jó pénzért, és nem hajlandóak gariba visszamenni megcsinálni. Rengeteg kókler futott be a nagy érdeklődés miatt, hát most hullik a csempe a falról, mert átfúrták a vízvezetéket, tiszta penész a tetőtér amit beépítettek, nyomvályús a térkő amit leraktak… vigyázni kell! Az biztos, hogy idén már nem drágultak olyan mértékben a dolgok mint az elmúlt 2 évben.”

“Vállalkozóként azt látom, hogy a villanyszerelési anyagok kb. 10-20 %-al lejjebb mentek. A munkadíjak még nem:  pár vállalkozó kollégám inkább otthon ülve várja, hogy a tavalyi magasabb árajánlatát elfogadják. Igen, most nem szabad pofátlan munkadíjakat kérni!”

“Egyéni vállalkozóként azt látom, hogy az építőanyag és a munkadíj is 20% -ot csökkent tavalyhoz képest. A cégek nem építenek annyit, tavaly csak behozták a lemaradást tavalyelőttről. A magán megrendelések száma a felére csökkent. Alighanem elment a kedvük az építkezéstól (vagy csak a brutálisan elszállt hitelkamatok vették el a kedvüket – a szerk.)”

“Szakik kőműves munkára konkrétan versenyeztek (árban is), mindegyik 1 héten belül tudta vállalni a kezdést. Ez számomra mutat egy irányt.”

“Nem minden szakma érintett, de érezhetően csökkent a megrendelés a mi szegmensünkben.” (betonfúrással foglalkozó vállalkozó)

“Áprilisban kértünk ajánlatokat családi ház generálkivitelezésre. Sajnos a tervek miatt csúszik az építkezés. Azóta viszont több vállalkozó, aki érdeklődött, hogy övé-e a munka, jelezte, hogy már tudna olcsóbb lenni. “

Egy optimista vélemény: “Mi generálkivitelező cég vagyunk, főleg szerkezeteket, tetőket, illetve belső munkákat és homlokzatokat csinálunk. Mi ugyanúgy teljes gőzzel dolgozunk. Azt gondolom, akinek minőségi a munkája, annak nem lesznek lelassulási problémái. Minden nap jön egy új megkeresés. Ezért hálás is vagyok!”

Mi újság a tervezőkkel? Nekik van még munkájuk? 

Sajnos aránylag kevés építész vagy egyéb mérnök jelzett vissza, de itt van két jellemző vélemény: 

“Nekünk a tervező mondta, hogy tavaly éppen befértünk a sorba, idén eddig 0, azaz nulla családi ház megrendelésük van. Ergo építkezés sem lesz…”

“Nagy gond, hogy a mérnököknek nem fizetik meg a munkáját az építőiparban. Egy ideje már olcsó tervező kell. Mindegy milyen, de legyen olcsó. Ne legyen kiviteli terv, ne legyen tervezői művezetés, építési napló, műszaki ellenőr. Semmi ne legyen, csak ami kötelező. Így aztán rengetegen buknak milliókat, mert százezreket spóroltak előtte.” 

Aki jó szakember, az nem biztos, hogy enged az árból?

Egy vélemény, amivel nagyon sokan egyetértettek, és ami arra a megrendelői kritikára érkezett, hogy egyesek inkább nem dolgoznak és otthon ülve várják a megrendelők jelentkezését, minthogy engedjenek a munkadíjból. Még, de az építtető szerint pár hónap, és biztosan ők is engedni fognak…:  

“A normális szakik most is tele vannak munkával, mint a délibusz. Akik otthon ülnek, azok 3 éve még segédek voltak, és a munkájuk is olyan, csak a felgyorsult ipar miatt mindenki vállalkozó lett. Most eljött a természetes lemorzsolódás. Vagy vár a szakira a megrendelő, vagy megbíz valaki otthonülőt. Mindenki előtt ott a választás.”

Egy másik vélemény arra, hogy ha a megrendelők türelmesek, majd minden bizonnyal engedni fognak a kivitelezők az árból: “miért engednék az árból? Nekem is pont duplája lett pl. a kiló kenyér és minden más. Sőt nekem gépeket is kell venni, és fent is kell tartani, ami megint nem lett olcsóbb.”

“Az hogy a vállalkozók nem tudnak olcsóbban dolgozni szerintem érthető. A szerszámok tekintetében továbbra is inkább folyamatos drágulás figyelhető meg, adózni (ha ugye tisztességes vállalkozásról beszélünk) ugyanúgy kell. Munkaerőt találni nagyon nehéz és drága. Az igazán jó szaki igazán jó pénzt keres egy stabil vállalkozónál. Én még nem hallottam, hogy tavaly 35.000 Ft-ot keresett és idén elég neki a 30.000 is. Ez is érthető, hisz se a lakhatás , se megélhetés nem lett olcsóbb. Amivel találkozik mindenki, az az a jelenség, hogy kóklerek, semmittevők csoportja most dolgozna a tavalyi ár 70%- ért is, csak ne kelljen elmenni ténylegesen dolgozni. Ebből viszont biztos probléma lesz, hiszen a matek nem fogja kiadni, hogy időben, jó minőséget produkáljon, hisz ennek a fentiek az alapfeltételei (szerszámozottság, jó szakemberek). Szerintem nemcsak a kivitelezőkre, hanem a tervezőkre, statikusokra, felelős műszaki vezetőkre ugyanez igaz.”

Úgy látszik, hogy a befejező munkákra még töretlen az érdeklődés

Egy megrendelő panasza: “én örülnék, ha egyáltalán találnék valakit a szakmunkára. pl. nagyon kellene egy-két bátor ember, aki a fürdőszobánkat komplett felújítaná, de nem találok senkit, aki egyáltalán kijönne megnézni és árajánlatot adni. “

Egy másik már kapott árajánlatot, de ő nem volt elégedett, és a burkolói árakra panaszkodott:  “Abban csak reménykedni tudok, hogy a burkolói munkadíjak is csökkenni fognak, mert olyan árajánlatot kaptunk, amitől tátva maradt a szám.”

 “Mi felújítunk, az Otthonfelújítási támogatás kifutása előtt kezdtuk. Amikor kifutott, azt hittem, hirtelen minden mester rá fog érni. Amúgy is január volt… Most azt látom, ugyanúgy el vannak havazva. Én nem érzékelek hanyatlást.”

“Ha az ember elkezdte a felújítást, azt már be is kell fejezni. Még akkor is, ha a felújítási támogatást már meg is kapták, sőt, el is költötték. Az igazi kérdés az, hogy vajon hányan kezdenek most bele felújításba vagy új családi ház építésébe. A statisztikák alapján elég durván visszaesett a kereslet, de az is lehet, hogy mivel már nincs támogatás, ezért rengetegen nem kérnek megint számlát. Szóval lehet, hogy süllyed bele megint az építőipar a szürke-, sőt, sötétszürke gazdaságba.”

Sipos Anna

 

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink