Pontosították az illeszkedés fogalmát

Ha egy területre nincs hatályban lévő helyi építési szabály, vagy az hiányos, akkor sem lehet építeni bármit: a telek beépítettségével, az épület magasságával, a zöldfelületi aránnyal a környezethez kell illeszkedni. Az építési törvény azonban eddig elnagyoltan írta elő az illeszkedés követelményét. Most a kormány pontosította, hogy meddig kell illeszkedni, és milyen feltételeknek kell megfelelni. Az önkormányzatok pedig hosszabb határidőt kaptak a hiányzó településrendezési dokumentumok elkészítésére.

Módosultak az építési előírások, csak éppen a törvény megváltoztatása helyett kormányrendeletben jelentek meg az újdonságok, a kormány egy veszélyhelyzeti rendelettel módosította az építési törvényt. Ez azt jelenti, hogy a most megváltoztatott szöveg nem is kerül bele magába a törvénybe, ezt egy külön rendelet tartalmazza. A rendelet csak a háborús veszélyhelyzet végéig maradhat hatályban. Sok esetben ez így azért zavaros, mert ha a törvényt olvassuk, akkor nem ezekkel az előírásokkal találkozunk, betartani viszont azt kell, amit a rendeletbe foglaltak bele.

A telektömbön belül kell illeszkedni

A telektömb fogalmának az átírására azért volt szükség, mert ezzel pontosították az illeszkedés követelményét. Az egy meglévő szabály, hogy ha egy adott területre vonatkozóan nincs, vagy hiányos a hatályos építési szabályzat, akkor ott úgy lehet építkezni, hogy érvényesüljön a településrendezési illeszkedés követelménye. Ezt a szabályt most azzal pontosították, hogy az illeszkedésnek a telektömbön belül kell megvalósulnia.

Ezzel kapcsolatosan meg is változott a telektömb fogalma. Korábban telektömbnek egy legalább 6 telekből álló csoportot lehetett nevezni. Mostantól csak akkor beszélhetünk telektömbről, ha az legalább 8 telket tartalmaz, vagy legalább egy hektárnál nagyobb területről van szó. Ha a terület meghaladja az egy hektárt, akkor akár egyetlen telek is telektömbnek nevezhető. Ide tartoznak a tömbtelkek is. (A tömbtelek kapott egy meghatározást is: 1998 előtti előírások alapján létesített, több épülettel beépített építési telket jelent. Maga a fogalom már létezett egy miniszteri rendeletben, de a törvényben eddig nem szerepelt, ezt pótolták.)

Pontosan meghatározták az illeszkedés feltételeit

A telektömbön belüli illeszkedés a korábbi elvárásokhoz képest szigorodott is. Eddig csak az illeszkedést írták elő, mostantól viszont ezt az illeszkedést a tervekben igazolni is kell. Az illeszkedéshez a nyilvántartásban már szereplő épületeket kell figyelembe venni, a kialakult állapotról pedig az önkormányzatnak konzultációt kell tartania a kérelmezővel. 

Pontosabb megfogalmazást kapott az is, hogy mikor beszélhetünk illeszkedésről. A rendelet szerint az illeszkedés akkor teljesül, ha

  • a telek mérete és a telken lévő zöldfelület aránya eléri vagy meghaladja a telektömb átlagos jellemzőit
  • a beépítettség nem haladja meg az átlagos beépítettséget
  • a beépítési magasság nem haladja meg az átlagos beépítési magasságot
  • az épület legmagasabb pontja nem magasabb, mint a telektömbön belüli épületek legmagasabb pontjainak átlaga
  • a telek beépítési módja azonos a telektömb jellemző beépítési módjával (jellemzőnek azt kell tekinteni, ami egyszerű többségben van)
  • az épület fő rendeltetése megegyezik a telektömbön belüli épületek többségének a rendeltetésével. 

Új határidők az önkormányzatoknak

Változtak az önkormányzatok számára az új településrendezési dokumentumok elkészítésére előírt határidők (településfejlesztési koncepció, integrált településfejlesztési stratégia és településrendezési eszközök, ezen belül fejlesztési koncepció, településszerkezeti terv, szabályozási terv és helyi építési szabályzat). Ha a település ezt eddig elmulasztotta, akkor a törvény szerint 2024. január 1-ig kell pótolnia és hatályba léptetnie az új anyagokat. Ezt a határidőt 2027. június 30-ig kitolták.

A másik határidő azokra a településekre vonatkozik, amelyeknek vannak ilyen dokumentumai, de ezek a korábbi, 2012-es szabályok alapján készültek. Ha a tervek felülvizsgálatát az önkormányzat elkezdte, akkor a törvény előírása alapján ezt 2022 végéig önkormányzati döntéssel le is kellett volna zárni. Ezt a határidőt egy évvel hosszabbították meg: az önkormányzati döntésnek 2023. december 31-ig kell megszületnie.

Nagy Csaba

Forrás: 525/2022 kormányrendelet

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink