Szakmagyakorlási jogosultság: kinek kell 20 órában felelős műszaki vezetőt alkalmaznia?

Április elején lép hatályba az építőipari szakmagyakorlásról szóló, ősz végén kiadott új rendelet. A jogszabály szigorítja a felelős műszaki vezetésre vonatkozó előírásokat. Nézzük, mik az új követelmények!

Szerző: Nagy Csaba

Nem kötelező felvenni alkalmazottként az FMV-t, maradhat megbízásos

Úgy látjuk, többen félreértették a változásokat, és úgy értelmezték, hogy mostantól mindenkinek legalább napi 4 órában alkalmazottként kellene foglalkoztatni a kivitelezés idejére megbízott FMV-t. Ez nem így van. Továbbra is lehet a műszaki vezetőt megbízásos jogviszonyban alkalmazni. Tehát továbbra sem kell felvennünk senkit FMV-nek, ha megbízást adunk a “femüzésre” egy másik, ezzel foglalkozó vállalkozásnak. Ezt ugyanazokkal a feltételekkel tehetjük meg, mint eddig. Az erről rendelkező 191/2009-es kormányrendelet szövege változatlanul csak azt írja elő, hogy az építőipari kivitelezőnek rendelkeznie kell tagsági, munkavállalói vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló felelős műszaki vezetővel. Ide nem került be semmilyen további előírás, ami a foglalkoztatás minimális óraszámát előírná.

Az FMV-k számára hoz változást a rendelet!

Változást azok számára hoz a rendelet, akik műszaki vezetőként, vagy a megjelölt többi szakmában tevékenykedve nyújtanak ilyen szolgáltatást más vállalkozásoknak. Például van egy olyan szakértői cégünk, ami többek közt műszaki vezetői szolgáltatást is nyújt más építési vállalkozások számára. Eddig ezt akkor is megtehettük, ha ebben a cégben csak havi pár órában foglalkoztattunk egy műszaki vezetőt. Nem volt gond, ez a havi pár óra is elég lehetett ahhoz, hogy jogszerűen nyújthassunk ilyen szolgáltatást másoknak. Erre áprilistól nem lesz lehetőség. Akkor nyújthatunk más vállalkozásnak műszaki vezetői szolgáltatást, ha saját cégünk legalább heti 20 órában foglalkoztat ilyen jogosultságú szakembert. Az ennél rövidebb óraszámú foglalkoztatás már nem lesz elegendő.

E változás nem csak a műszaki vezetői szolgáltatást érinti. Ugyanezekkel a feltételekkel kell számolni valamennyi szakmagyakorlási jogosultság esetén:

  • településrendezési tervezés
  • építészeti-műszaki tervezés
  • településrendezési szakértői
  • építésügyi műszaki szakértői
  • építési műszaki ellenőri
  • felelős műszaki vezetői és az
  • energetikai tanúsítói tevékenység.

A tavaly novemberben kiadott kormányrendelet a szakmagyakorlással kapcsolatos előírásokat módosítja. Adtak fél évet a felkészülésre, így a változások csak most áprilisban lépnek majd hatályba

Forrás: 618/2021 kormányrendelet

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink