Tényleg nem kell az idén megtett egyszerű bejelentéseknél tervezői művezetés?

2017-ben tették kötelezővé a tervezői művezetést és a tervezői, kivitelező felelősségbiztosítást. Kezdetben minden egyszerű bejelentéses építkezésnél, majd a magánszemély építtetőket kivették a körből, nekik már nem kell művezetésre felkérni az építészt. Aztán a vészhelyzetre hivatkozva újra alaposan megkeverték a szabályokat. Az idén megtett egyszerű bejelentéseknél sehol sem kötelező a tervezői művezetés, még a társasházépítéseknél sem. Összefoglaltuk a szabályokat. 

Alapszabályok – ha nem idén történt a bejelentés

Egyszerű bejelentésnél ha nem saját magának építtet egy magánszemély, akkor:

– hat alkalmas tervezői művezetésre kell megbízni az építész tervezőt,

– a tervezőnek (és a kivitelezőnek is) felelősségbiztosítással kell rendelkeznie.

A magánszemélyeknek mindez nem kötelező a saját házuknál. Itt naplózni sem kell.

A tervezői művezetés arra jó, hogy segítse a szakszerű kivitelezést, és a tervező ellenőrizze, hogy a kivitelezés a tervei szerint történik-e. Például elmagyarázhatja a kőművesnek, hogyan kell jól megcsinálni egy-egy cikis csomópontot. Ez nem egy rossz dolog, így akár a magánszemély építtető is dönthet úgy, hogy megbízza művezetéssel is a tervezőt. Ilyen esetekben a tervezői szerződésben kell kitérni arra, hogy hányszor és mikor jöjjön ki a tervező. Ezt a tervező és az építtető közösen dönthetik el, hiszen ebben az esetben nem kötelező a hat alkalom. A tervezői művezetés díjában is eltérhetnek, mert rájuk nem vonatkoznak az előírások. (A tervezői művezetés maximális díja a szakképzett minimálbér másfélszerese lehet, 2021-ben ez 328.500 Ft.)

Fontos! Ha a magánszemély úgy dönt, hogy legyen vezetve az építési napló, akkor ott már kötelező lesz a tervezői művezetés is. Ilyen esetekben minden olyan előírást be kell tartani, amit a céges építtetőknek is. Kivéve, ha az idén tették meg az egyszerű bejelentést… Nézzük csak!

Idén nem kötelező a tervezői művezetés akkor sem, ha cég az építtető

A koronavírus miatti vészhelyzeti szabályok az idén alaposan bekavarnak. Ugyanis a 2020. december 30. és 2022. január 1. között megtett egyszerű bejelentéseknél nem kell tervezői művezetőt megbízni, függetlenül az építtető személyétől. Magyarul: az idén megtett egyszerű bejelentéseknél nem kell a tervezőt művezetéssel megbízni.

Ne felejtsük el, hogy idén egyszerű bejelentéssel építhető:

– bármilyen egylakásos lakóépület, alapterületi korlátozás nélkül, és

– legfeljebb 6 lakásos és max. 1000 m2-es társasház is.

Megjegyeznénk, hogy az elmúlt másfél év alatt számos olyan átmeneti szabály született, amiket csak a vészhelyzet alatt kell alkalmazni. Ezeket a szabályokat már most is nehéz követni, nemhogy évek múlva visszakeresni. Ezért azt tanácsoljuk, hogy mindenki jól gondolja végig, hogy milyen könnyítéssel él. Lehet, hogy öt-tíz év múlva, mikor elkészül a ház, már az építésfelügyeleti hatóságnak is nehéz lesz visszaemlékezni az átmeneti szabályokra. S mint tudjuk, a hatóságnak mindig igaza van, akkor is ha nincs.

A művezetést bele kell írni a tervezői szerződésbe

A kötelező tervezői művezetés feltételeit a tervezési szerződés tartalmazza. Ha idén van az egyszerű bejelentés, és a beruházó nem kér a tervezői művezetésből, azt is írjuk bele a szerződésbe! Biztos, ami biztos.

Alapvetően tervezői művezetéssel az építész tervezőt szokás megbízni. A tervezőnek viszont lehetősége van arra is, hogy a szakági munkák ellenőrzésére szakági tervezőt bízzon meg. Ha a megbízott megy ki művezetni, akkor ezt a tervezési szerződésben rendezni kell. A tervezőnek pedig úgy kell felelősséget vállalnia megbízottja után, mintha saját maga végezte volna a művezetéseket.

A művezetést naplózni kell

A tervező a művezetések során tapasztaltakról, az eredeti tervektől eltérő kivitelezésről eseti bejegyzést rögzít az e-naplóba. Az e-naplós bejegyzést a művezetés időpontjától számított 24 órán belül kell megtenni.

A kivitelezést lezáró, utolsó tervezői művezetés során a tervező köteles minden olyan megvalósítást rögzíteni, ami eltér az egyszerű bejelentési dokumentációtól. Az eltérő kivitelezések megállapításait, és azok mértékét akkor is köteles a lezáró nyilatkozatban rögzíteni, ha azokat a korábbi művezetések során már rögzítette, függetlenül attól, hogy a kivitelezés közben kijavították-e az eltéréseket vagy sem.

A tervezőnek értesítenie kell az építésfelügyeleti hatóságot, ha olyan tervektől eltérő kivitelezést tapasztal, ami statikai problémákat, az életre, egészségre vagy közbiztonságra veszélyt jelent, és a kivitelező nem javítja ki rögtön.

Megjegyzés: A tervezői művezető nem ellenőrzi a kivitelezést, nem felelős a műszaki ellenőri vagy felelős műszaki vezetői feladatok ellátásáért. Ami az FMV vagy a műszaki ellenőr felelőssége, az továbbra is az övé, és nem a tervezőé.

Mikor kell a tervezőnek felelősségbiztosítás?

A felelősségbiztosításra nem hoztak ilyen átmeneti szabályokat, a normál szabályok érvényesek. A saját házukat építtető magánszemélyeknél már nem kötelező a tervezői felelősségbiztosítás sem, minden más esetben igen. Ennek ellenére úgy gondoljuk, hogy egy valamire való tervezőnek mindig van felelősségbiztosítása, akkor is, hogyha a jogszabályok ezt nem teszik kötelezővé. Miért is? Mert a tervezőnek is érdeke, hogy ha netán elszúr valamit, akkor azt ne saját zsebből kelljen kifizetnie. Legalább az építtető kárát a biztosító fizesse ki, a hatósági bírságot ugyanis sajnos nem fedezi a tervezői felelősségbiztosítás.

Forrás: 155/2016  kormányrendelet

Alapesetben drága mulatság kihagyni a művezetést

Bár az idén induló egyszerű bejelentéses építkezéseknél nem kötelező a tervezői művezetés, “normál” körülmények között jópár építésfelügyeleti bírság bezsebelhető, ha kihagyjuk. Az építtető 100 – 500 ezer forintos bírsággal számolhat, plusz a tervezői művezetővel kötött írásbeli szerződés hiányáért is jár 100 ezer forint. Utóbbiból nemcsak az építtető kap, hanem a tervező is. Ha nincs tervezői művezető, akkor az e-napló bejegyzésére vonatkozó követelmények megsértéséért is jár 80 ezer forint.

Jogsértő cselekmény építtető tervezői művezető
Tervezői művezető közreműködésének mellőzése, jogszabályban előírt kötelezettség esetén 100 000 Ft

+ 0,005xSZÉ

legfeljebb

500 000 Ft

nincs bírság
Írásbeli tervezői művezetői szerződés hiánya 100 000 Ft 100 000 Ft
Tervezői művezető nem rendelkezik megfelelő jogosultsággal 100 000 Ft 100 000 Ft
Jogszabályban előírt kötelezettség esetén a tervezői művezetés legalább hat alkalmának nem teljesítése nincs bírság 80 000 Ft
Az építési napló bejegyzésére vonatkozó követelmények megsértése 80 000 Ft 80 000 ft

 

Király Viktória

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink