Türelmi idő a szakképesítés megszerzésére

Az új szakképzési előírások több szakma dolgozóinak is gondot okoztak. Volt, ahol nehezen tűnt teljesíthetőnek az új jogszabályban szereplő követelmény. A kormány visszavonult, adtak két év haladékot az új előírások teljesítésére. Így most két év van a gipszkartonozáshoz előírt szárazépítő képesítés megszerzésére is.

A mostani könnyítést a vendéglátóipari szakmai követelmények módosítása kényszerítette ki. A 34/2021-es kormányrendelet talán tévedésből úgy változtatta meg a képzési előírásokat, hogy annak a vendéglátós vállalkozók többsége nem tudott volna megfelelni. Az új előírások bevezetésére a vendéglátó-iparból olyan felháborodás érkezett válaszul, hogy a kormány napokon belül módosította a jogszabályt.

Ennek a könnyítő jogszabálynak köszönhető az is, hogy haladékot adtak a szakképesítések megszerzésére. A szöveg szerint annak, akinek eddig egyáltalán nem kellett szakmai végzettséggel rendelkeznie, a mostani előírások viszont ezt kötelezővé teszik, két éve van a szakképzettség megszerzé­sére. Az 51/2021 kormányrendelet ilyen esetben 2023. december 31-ig ad felmentést.

Az építős szakmák közül keveset érint ez a változás. A szakmunkák többségét eddig is csak szakképesítés birtokában lehetett végezni. Egyetlen kivétel talán a szárazépítés (gipszkartonszerelés). Erre az eddigi jogszabályok nem tartalmaztak konkrét képzési előírást. Az új rendelet szerint a szárazépítő a következőkkel foglalkozik: szerelt válaszfalak, előtétfalak, aknafalak, függesztett és függesztés nélküli álmennyezetek, fa- és fémvázas tetőtér-beépítés és szerelt aljzatok, bontható és nem bontható álpadlók, valamint a fa és fém tartószerkezetek és gépészeti vezetékek (kábel- és légcsatornák) tűzvédelmi burkolatai kivitelezési technológiáinak alkalmazása, a felhasználandó anyagok kiválasztása. Ehhez a munkához szárazépítő végzettség szükséges. A munka úgy is végezhető, hogy a csapatban csak egy embernek van meg a szakmai végzettsége, a többiek pedig az ő felügyelete alatt dolgoznak. De a munkavégzés teljes ideje alatt jelen kell lennie legalább egyvalakinek, akinek van szakmai végzettsége. Erre a kötelezettségre ad most haladékot a rendelet 2023 végéig. 

Mi lesz a festőkkel?

A fentiektől éppen ellentétes folyamat játszódott le a festőkkel. A festési munkákat korábban jogszabály szabályozta. Az 5/1997 IKIM rendelet tartalmazta, hogy az épületek kül- és beltéri felületeinek a festése, mázolása, tapétázása a szobafestő-mázoló és tapétázó szakképesítéshez kötött tevékenység.  Akinek nem volt ilyen végzettsége, nem dolgozhatott festőként. A mostani rendeletből viszont ez a szakma kimaradt. Ez azt jelenti, hogy jelenleg nincs semmilyen érvényes képzettségi előírás a festőkre vonatkozóan. Szakmai végzettség nélkül is bárki elhelyezkedhet festőként, vagy indíthat festővállalkozást. 

Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink