Változott az építtető: amíg nem intézzük el a jogutódlást, nem kap használatbavételt a ház

Olvasónk az építőipari cége nevében vett egy egyszerű bejelentéssel épülő, félkész ikerházat és befejezte. Most viszont nem kap rá használatbavételt, mert másik cég kezdte el építeni a házat, az ő nevükön van minden. A hatóság 3 napot adott a papírok rendezésére, ami lássuk be elég rövid határidő. Nézzük, hogyan kerüljük el a hasonló helyzeteket!

Szerző: Kovács Nikoletta

A hatóság azt tekinti építtetőnek, aki megtette az egyszerű bejelentést, egészen addig, amíg be nem jelentjük nekik, hogy már más az építtető. Ha egy jogviszonyban valaki helyébe valaki más lép, azt hivatalosan  jogutódlásnak hívjuk.   Esetünkben az építtető személyében következett be jogutódlás, erről kell tehát értesítenünk a hatóságot. 

Nem kell engedély, elég, ha bejelentjük

Sem egyszerű bejelentésnél, sem engedélynél sem kell a hatóságtól engedély a jogutódlásra, tájékoztatási kötelezettségünk viszont van. A változást az ÉTDR felületen kell jelezni. 

A bejelentést megteheti a korábbi építtető és az új is. Az ő közös nyilatkozatukat kell majd csatolni a bejelentéshez. (Ha nem eladásról van szó, hanem öröklésről vagy bírósági döntésről, akkor az ahhoz kapcsolódó  papírt kell csatolni, a hagyatékátadó végzést vagy a bírósági határozatot.) A bejelentésről a rendszer küld egy PDF formátumú visszaigazolást, ezt őrizzük meg. 

Ha az egyszerű bejelentéssel épülő ház nagyobb, mint 300 négyzetméter, és a vevő magánszemély, akkor az új építtetőnek az ÉTDR-ben az a nyilatkozatot is csatolnia kell, hogy ő természetes személy és az építési tevékenységet saját lakhatásának céljából végzi.

Ha építési engedély van

Az engedélyes építéseknél ez annyiban más, hogy ott a hatóság tudomásul veszi a bejelentésünket. Erről az építési hatóság legkésőbb nyolc napon belül kiad egy végzést, és erről értesíti az építésfelügyeleti hatóságot is. A tudomásulvételi eljárás során ne várjunk az építésügyi hatóságtól tájékoztatást sem az eljárás megindításáról, sem az esetleges hiánypótlásról. Nincs pontosan meghatározva. hogy a kérelem mellé milyen dokumentumokat kell csatolni, de azokat mindenképp adjuk be, amik a jogutódlást alátámasztják.  Az eljárásért 10.000 Ft-ot kell fizetni. A kérelmet az ÉTDR rendszerben tudjuk beadni. (A kérelem típusánál a jogutódlás tudomásulvételi eljárást kell választani.)

E-napló módosítása

Az e-naplóban is át kell írni az építtetőt. Itt az építtetői alapadatokat tudjuk módosítani, cserélni vagy ha több építtető is van, akkor törölni is tudjuk valamelyik építtetőt.  A törlés és a csere funkciókat az építtető vagy a meghatalmazottja érheti el.

Az építtető sorára kattintva felugró ablakban kezdeményezhető a kiválasztott építtető alapadatának törlése vagy cseréje. A törlés csak abban az esetben elérhető funkció, ha táblázatban több érvényes építtető is látszik.

A felugró ablakban kell megadni az új építtető alapadatait. A törlést és a cserét is meg kell indokolnunk, és fel kell tölteni az ezt  alátámasztó dokumentumokat (például meghatalmazást).

A részletes leírás itt érhető el:  bit.ly/epittetoadatok

Figyeljünk a határidőkre!

A jogutódlást legkésőbb 6 hónapon belül be kell jelenteni a jogutódnak. Ha ezt elfelejtjük, az problémát okozhat a későbbi ügyintézésben így célszerű ez idejében elintézni. Azok a végzések, amiket a hatóság a jogutódlás előtt hozott hatályosak a jogutóddal szemben is.

 

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink