Zöld Otthon Program – folytatódik, de szigorúbb feltételekkel

Március végén sorra jelezték a bankok, hogy nem fogadnak be több kérelmet a Zöld Otthon Lakáshitelre. A kedvezményes lakáshitel kizárólag az energiatakarékos új ingatlanok építését támogatta, de elfogyott az erre szánt 200 milliárdos keret. Lesz folytatás, de még szigorúbb energetikai követelmények mellett.

 

A kedvezményes hitel november elején indult, úgy tűnt, hogy elég döcögősen. Mert bár kedvezőek voltak a pénzügyi feltételek, de ennek meg is kérték az árát. Akár 70 millió forint hitel felvételét is lehetővé tették, s ha valaki csok-kal is kombinálta, akkor ebből 15 millió forint teljes egészében kamatmentes lehetett. Csakhogy cserébe a létrejövő lakásnak legalább BB energetikai besorolásúnak kell lennie, s az épület energiafogyasztása nem lehet több négyzetméterenként 90 kW-nál. 

Mivel a koronavírus-járvány miatt a kormány korábban ideiglenesen lazított az energetikai előírásokon, tavaly ősszel még kétséges volt, hogy a BB szint várható többletköltségei miatt megéri-e a zöldhitel. Időközben azonban a piaci kamatok emelkedni kezdtek, az energetikai követelményekre adott haladék pedig a végéhez közelít. Így ma már nem nagyon kérdéses, hogy akarunk-e ilyen házat építeni vagy sem: pár hónap múlva már mindenképpen ez lesz a kötelező elvárás. Egyre nőtt tehát a zöldhitel iránti igény az építtetők részéről. 

Megnőtt az érdeklődés, elfogyott a keret

Nyilvános bejelentés ugyan nem szólt róla, ám március végén már egyre több bank jelezte a weboldalán, hogy nem fogadnak be több hitelkérelmet ebben a konstrukcióban. Úgy tűnik, elfogyott az erre a célra szánt 200 milliárd forint. Nagyobb részét már lekötötték, a fennmaradó összeg pedig a már benyújtott, bírálat alatt álló hitelek kifizetésére kell. 

Időközben ugyanis nagyon megnőtt az érdeklődés. Nem csoda: ma már túl nagy a különbség a zöldhitel kedvezményes kamatozása és a meglódult infláció miatt mostanra kialakult piaci kamatok között. Tény, hogy a nemzeti bank által biztosított zöldhitel az igénylőknek hivatalosan ma is maximum 2,5 százalékos kamatra érhető el. Bevezetésekor, 2021 októberében a jegybanki alapkamat még 1,8 százalék volt, március végén viszont már 4,4%. Sokkal jobban megérné ma ezt az építési hitelt igényelni, mint bármilyen más, piaci kamatozású jelzáloghitelt.

Júliustól meglódulhatnak a kamatok

A banki ajánlatokat tanulmányozva ez a különbség ma is érzékelhető, ám az igazi különbségek még rejtve maradnak. Ma a Zöld Otthon Lakáshitel 2,07-2,66% THM mellett érhető el, a piaci kamatozású hiteleket pedig ugyanarra a 20 milliós összegre 5,8-6,2% THM mellett kínálják a bankok. Csakhogy ez utóbbi ma már nem reális. Az alacsony banki kamatok az árszabályozásnak köszönhetők. A kormány egyik „árstop“ intézkedése a jelzáloghitelek kamatainak befagyasztása volt decemberben. Ez év június 30-ig a hitelek kamata nem lehet magasabb, mint a 2021. október 27-én érvényes kamatok. A ma kínált hitelekhez tartozó 5-6% THM tehát még az októberi, 1,8%-os jegybanki alapkamat idején született, ezt rögzítette a befagyasztás. Számíthatunk arra, hogy júliustól ezek a hitelek a 10%-os kamatszint közelébe kúsznak fel – ami pedig már elég messze esik a támogatott zöldhitel 2,5%-os szintjétől.

Folytatás: az MNB ad még pénzt, de szigorúbb feltételek mellett

Április elején már hivatalos közleményekben is megjelent, hogy valóban kimerült az eredeti keretösszeg. Az MNB szerint 135 milliárd forintnyi hitelt már folyósítottak, s gyakorlatilag le van kötve a teljes 200 milliárdos keret. A bankok hosszabbítást kértek az MNB-től. Úgy tűnik, lesz is folytatás: a nemzeti bank további 100 milliárdot ad még erre a célra, de még szigorúbb feltételekhez kötik a pénz folyósítását. Szigorúbbak lesznek az energetikai követelmények: az új szerződéseknél a primer energiafelhasználásnak már nem a 90, hanem a négyzetméterenkénti 80 kW-ot nem szabad meghaladnia.

Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink