Bombahír a napelemeseknek: visszatér-e a szaldó elszámolás?

Bombahírként tálalta több újság is az Alkotmánybíróság május 8-án megjelent döntését, ami egy korábbi kormányrendelet megváltoztatásával újra zöld utat adhat a háztartási kiserőművek szaldó elszámolásának. A döntés valóban megszületett, ám az Alkotmánybíróság elég tág mozgásteret adott a kormánynak. Ha akarják, nem történik semmi, ha akarják, mindenki előtt kinyílik újra a lehetőség. Május végéig kell a döntésnek megszületnie. 

Mire vonatkozik a döntés? 

Az otthoni napelemek, azaz háztartási méretű kiserőművek éveken át az úgynevezett éves szaldó elszámolásban működtek. Ennek a lényege, hogy elszámolás évente csak egy alkalommal történik, így a nyári nagyobb termelés és a téli nagyobb fogyasztás kiegyenlíti egymást. Ha jól tervezett a rendszer, akkor szaldó elszámolásban szinte teljesen elkerülhető a fizetendő villanyszámla. 

Ezt az elszámolást váltotta fel 2023-tól a mostani, úgynevezett bruttó elszámolás. Itt nem vezetik össze a termelt és fogyasztott energia mennyiségét. Kifizetjük, amit fogyasztunk a hálózatból, a szolgáltató meg kifizeti, amit megtermeltünk és feltöltöttünk. A probléma az árkülönbözet: a fogyasztott energia sokkal drágább, mint amit a megtermelt mennyiségért kaphatunk. Így a napelem működtetése már egyáltalán nem olyan gazdaságos, mint a szaldó elszámolás alatt volt. 

A két elszámolás közötti váltás 2023 őszén történt. Szeptember 13-án lépett hatályba egy kormányrendelet módosítása. Ez írta elő, hogy akik eddig beadták a csatlakozási kérelmüket, azok még 10 évig maradhatnak a szaldó elszámolásban, akik viszont később csatlakoznak, azok már nem. A kormány viszont elkövetett itt egy hibát: visszamenőleg húzta meg a határidőt. A szeptember 13-án megjelent rendelet szerint a szeptember 7. előtt benyújtott kérelmek kerülhetnek a szaldó elszámolás alá. 

Nyilván voltak többen is, akik éppen ebben az egy hétben adták be csatlakozási kérelmüket, de már nem kerülhettek a szaldó alá. Számukra ez jelentős sérelem volt, hiszen a terveiket, gazdaságossági számításokat a szaldóra készítették, majd jött a hideg zuhany, hogy mégsem ennek alapján fognak működni. A pórul járt kérelmezők egyike nem is hagyta annyiban a dolgot, s megfogalmazta alkotmányjogi panaszát. Ez az eljárás, a visszamenőleges jogalkotás ugyanis alapjogokat sért, ellenkezik az Alaptörvény szövegével is. 

Az Alkotmánybíróság mostanra fejezte be az eljárást, s helyt adott a panaszos felvetésének. Megállapították a jogsértést, s annak orvoslásaként megsemmisítették a visszamenőleges hatályú dátumot, törölték ezt a részt az érintett kormányrendeletből. 

Mi lesz az intézkedés hatása? 

A legegyszerűbb olvasata a döntésnek az, amit a sajtóban is láthatunk: sokan örvendeznek, hogy „bomba robbant“ a napelemesek között, újra tömegek kerülhetnek vissza a szaldó elszámolás alá. Ez azért nem ennyire egyszerű. 

Az Alkotmánybíróság nem a szaldó megszüntetését kifogásolta, hanem kifejezetten azt az egy hetes átmeneti időszakot, a visszamenőleges jogalkotást. Közvetlenül tehát csak azokat érte kár, akik 2023. szeptember 7. és szeptember 13. között adták be a csatlakozási kérelmet, s már nem kerülhettek a szaldó hatálya alá. Csakhogy az Alkotmánybíróság a jogszabály szövegét megváltoztatni nem képes, csak törölni tudja a kifogásolt részeket. Így törölték a problémát okozó, a dátumot tartalmazó mondatrészt a szövegből. Csakhogy így az marad a rendeletben, hogy valamennyi újonnan csatlakozó jogosult még a 10 éves szaldó elszámolásra. Azok is, akik ma adják be csatlakozási kérelmüket, meg azok is, akik 2023 szeptembere és a mai nap között indították a beruházást. 

Az Alkotmánybíróság is látta, hogy ez egy kezelhetetlen helyzetet teremtene, így a labdát visszadobták a kormánynak. Eleve a döntést nem azonnali hatállyal hozták meg, hanem adtak egy határidőt, s csak május 31-i dátummal semmisítették meg a kifogásolt mondatrészt. Addig lehetősége van a kormánynak arra, hogy új szabályozást alkosson, a szándékának megfelelő módon módosítsa az eredeti rendeletet. 

Jelenleg tehát még nem változott meg semmi, a labda a kormánynál van. Ha nagyon engedékenyek akarnak lenni, akkor visszaengednek mindenkit a szaldó alá, de ez nem valószínű. Arra számíthatunk, hogy születni fog még májusban egy újabb módosítás, ami helyre teszi a korábbi hibát anélkül, hogy bármi is megváltozna. Ez azonban még csak feltételezés, biztosat majd vagy az új módosítás megjelenése után, vagy május végét követően tudunk mondani. 

Nagy Csaba

Forrás: 2/2025 AB határozat

 

 

Hirdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink