Budapesten tartanak ki legtovább az építőipar megrendelései

Az építőipar szerződésállománya országosan 28 százalékkal lett kisebb éves szinten, míg Budapesten mintegy 15 százalékkal. A legtovább a fővárosban fog kitartani olyan mértékben a piaci megrendelés, mint amire a szakma vágyakozik – mondta az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) Építőipari Osztályának éves osztályértekezletén.

Koji László ugyanakkor jelezte, hogy várakozásuk szerint az év második felében már Budapesten is jelentősen csökkenni fog a megrendelésállomány. Kiemelte, hogy minden megrendelői szegmens csökkenti a megrendelését, és különösen igaz ez a fővárosra, amely szerinte nem tanúsít beruházásélénkítő magatartást. Példaként említette, hogy Budapest nem támogatja helyi adókedvezményekkel a beruházásokat, emellett a fővárosban erőteljesen sújtja az építőipart a közterülethasználati díj mértéke, a logisztikai nehézségek és a viszonylag drága behajtási engedélyek.

Koji László jelezte: ha nem jelennek meg kedvező folyamatok a fizetőképes kereslet oldalán az év második felében, akkor éves átlagban az építőipar országosan 5, Budapesten 2-3 százalékkal kevesebb foglalkoztatottal tervezi a rendelkezésre álló munkák elvégzését. Tavaly 385 ezer embert foglalkoztatott az építőipar, 38 százalékuk, körülbelül 140 ezer ember budapesti székhelyű vállalkozásoknál dolgozott. A fővárosban főtevékenységét tekintve 26 ezer építőipari vállalkozás van bejegyezve, amelyek között országos összehasonlításban meghatározó részt képviselnek a közepes és nagy cégek.

Arra is kitért, hogy 2022-ben országosan 35 ezer lakásépítési engedély, bejelentés történt és végül 20 540 új lakás épült meg, ennek 32 százaléka, 6610 darab Budapesten. Idén jó esetben 17 000 újépítésű lakást adhatnak át az év végéig az országban, ezen belül a fővárosiak száma nem haladja majd meg az ötezret. 2023 első negyedévében az előző év azonos időszakához képest 20 százalékos a csökkenés, a fővárosban 42 százalékos. Ez a tendencia egész évben érvényesülni fog – ismertette az ÉVOSZ elnöke.

Koji László felidézte, hogy tavaly a magyar építőipar teljesítménye 6860 milliárd forint, durván 17 milliárd euró volt. Ennek 42 százaléka, körülbelül 2800 milliárd forint a budapesti székhelyű cégekhez köthető. Hozzáfűzte, hogy a 2800 milliárd forintból Budapesten 1600 milliárd forintnyi, a fennmaradó összegből pedig a fővároson kívül valósult meg építőipari beruházás, ami azt jelenti, hogy a budapesti székhelyű építőipari vállalkozásoknak országos kihatásuk van.

Forrás: MTI

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink