Digitális aláírások: milyen lehetőségeink lesznek?

Január 15-én szűnik meg az állami digitális ügyintézésre kijelölt Ügyfélkapu, és adja át a helyét a kétfaktoros hitelesítést igénylő Ügyfélkapu Plusznak. Az elmúlt hetekben egyre jobban látszott: nem is az új fiókba történő belépésekkel lesz a nagyobb baj, hanem azzal, hogy az ígéretekkel ellentétben egyelőre ingyen elérhető digitális aláírás nélkül maradunk. Ez pedig egy sor hivatalos ügyintézést nehezít, vagy tesz majdnem teljesen lehetetlenné.  

Az Ügyfélkapu-váltás

A főbb tények talán már mindenkihez eljutottak. Január 15-én megszüntetik az állampolgárok elektronikus ügyintézésére eddig használt Ügyfélkapu-felületet, és egy újabb lesz helyette. Ez az Ügyfélkapu Plusz (Ügyfélkapu+). A váltásra a hivatalos indok szerint a digitális felület biztonsága miatt van szükség. Az eredeti Ügyfélkapu egyfaktoros hitelesítést használ. Ez azt jelenti, hogy a belépéshez csak egy felhasználónévre és jelszóra van szükség, és már be is léptünk a tárhelyünkre vagy valamilyen állami szolgáltatáshoz. Aki tudja a név-jelszó párost, az rendelkezni tud az adatainkkal is. Ez veszélyesnek tűnik, ám sokan éppen ezt a lehetőséget kihasználva tudtak gördülékenyen ügyeket intézni. Például a könyvelők, akik ügyfeleik ügyfélapus hozzáférését elkérve tudták beadni a bevallásokat. 

Ezt az azonosítási módszert váltja fel az úgynevezett kétfaktoros hitelesítés. A két faktor itt arra utal, hogy a számítógépen megadott jelszón kívül egy másik eszközön végzett hitelesítés is szükséges a belépéshez. Ez lehetne telefonra küldött sms, lehetne e-mail, ujjlenyomat, másik jelszó, hiszen sok alkalmazás ismeri és használja ezeket a módszereket. Az Ügyfélkapu+ azonban úgy lesz egyeduralkodó, hogy még nincs kész. A sok lehetőség közül egyelőre kizárólag egy kódszám megadása lesz lehetséges a belépéshez. 

A folyamat úgy megy, hogy az Ügyfélkapu+ belépési felületén megadjuk a nevet és a jelszót. A program ezután egy kódot kér. A telefonunkon lennie kell egy hitelesítő alkalmazásnak. Ha ezt megnyitjuk, kapunk egy hatjegyű számot. Ezt kell beírni a webes felületre a belépéshez. 

Az új rendszerben tehát a telefonunkra is szükség lesz a belépéshez, méghozzá arra a telefonra, amelyikre feltelepítettük a szükséges programot. Erre legjobb a Google vagy a Microsoft hitelesítő, amik ingyen elérhetők a megszokott alkalmazásboltokban.

A későbbiekben lesz lehetőség email-hitelesítésre is, de ez még nincs kész a programban. 

Mi a DÁP?

Sok szó esik egy másik alkalmazásról is, a DÁP-ról. A DÁP a Digitális Állampolgárság Program rövidítése. Hosszabb távon a kormánynak az a szándéka, hogy az Ügyfélkapu+ is megszűnik, s minden elektronikus ügyintézés a DÁP-on keresztül zajlik majd. A DÁP ma is használható. Le kell tölteni hozzá egy alkalmazást a telefonunkra, de ez még nem elég, regisztráció is szükséges. Ezt ma szinte kivétel nélkül csak az okmányirodákban, személyesen tudjuk megtenni.

A DÁP használata ma még nem kötelező, akinek nem muszáj, ne is vegye még használatba. Ez a program sincs teljesen kész, több funkció is hiányzik belőle. Például a digitális aláírás, aminek a hiánya ma a fő problémát jelenti. 

Digitális aláírás: hol az AVDH?

Az elmúlt években többször is írtunk az AVDH nevű programról, ami nagy segítséget jelentett a vállalkozásoknak is. Az AVDH is egy rövidítés, az Azonosításra Visszavezetett Digitális Hitelesítés kifejezés áll mögötte. Ez az állam ingyenes szolgáltatása (volt), amivel bárki létre tudott hozni elektronikus aláírást. 

Ehhez tudnunk kell, hogy az elektronikus aláírás létesítése ma nem egyszerű és nem is mindig olcsó folyamat. Csak néhány szolgáltató van, amelyik ezt üzleti alapon biztosítani tudja, elsősorban cégeknek. Ügyvédeknek, orvosoknak is kell, másnak eddig nem nagyon volt rá szüksége. 

Elektronikus aláírásra azonban bármikor szükségünk lehet, ha az állammal kell ügyet intéznünk. Pályázat benyújtásához, bármilyen kérvény mellékletének hitelesítéséhez, építkezés esetén az építési naplóval kapcsolatos meghatalmazásokhoz számos esetben kell az elektronikus aláírás. Ennek ingyenes módja eddig az AVDH használata volt. Állami szervezetekkel történő kommunikáció során alapértelmezett volt a használata. Azt értjük ez alatt, hogy például egy pályázat összeállítása során az űrlapkitöltő alkalmazás automatikus átváltott az AVDH-ra, amikor hitelesíteni kellett valamit. Egyszerű, jól működő alkalmazás volt. 

A problémát az jelenti,hogy a kormány minden ilyen szolgáltatást a DÁP-hoz akar hozzárendelni, ami azonban erre még nincs készen. Az AVDH-t az átállás jegyében december 31-én megszüntették. Kis trükkel ugyan még működésre bírható, de hivatalosan már nem használható. Ez azt jelenti, hogy bár trükközve rá tudjuk tenni az AVDH-s hitelesítést a dokumentumokra, de ma már az nem jelent hiteles aláírást. Semmi joghatása nincs, jogi értelemben olyan, mintha semmi nem lenne rajta. Ez annak köszönhető, hogy az AVDH elérhetőségét technikai értelemben meghosszabbították, de jogi szempontból nem.

Mi a helyzet a DÁP szolgáltatásával?

A kormány szándéka, hogy a digitális állampolgárság keretében minden magánszemélynek ingyen biztosítanak digitális aláírási lehetőséget. Ez a DÁP alkalmazáson belül működne. Úgy kell elképzelni, hogy az elektronikus személyi igazolványunk segítségével ingyen létre tudunk hozni digitális aláírásokat. Ez azonban még nem működik. A fejlesztő szerint benne van a programban, működik, csak még nem tették mindenki számára elérhetővé. Ez a „mindenki“ valójában azt jelenti, hogy még nem tudunk senkiről, akinek már rendelkezésére állna ez a funkció. 

Milyen lehetőség maradt digitális aláírásra?

A helyzet ma tehát az, hogy az állam által biztosított digitális aláírás lehetőségét megszüntették, miközben még nem biztosítottak helyette mást. Ma nincs hivatalos digitális aláírási lehetőség, amit állampolgárok vagy cégek ingyen használhatnának. 

Az ügyben a Magyar Elektronikus Aláírás Szövetség Egyesület január 9-én adott ki egy tájékoztatót. A napi helyzet alapján foglalták össze a lehetőségeket. Információik szerint a DÁP-ba már bekerült a digitális aláírás lehetősége. Ezt a médiahatóság december 20-án engedélyezte, így a szolgáltatás az ezt követően letöltött programokban már rendelkezésre állhat. A rendelkezésre állás nem automatikus: a felhasználónak meg kell kapnia egy személyes hitelesítést is. A DÁP-ot letöltő felhasználó tehát kapni fog egy értesítést, ami után az Aláírás funkciót egy jelszó megadásával kell majd aktiválnia. 

Fontos tudni, hogy ez az Aláírás csak a magánszemélyek ügyintézésére lesz alkalmas. Jogi személyek képviseletére, vállalkozások azonosítására a törvény nem teszi lehetővé.

Vállalkozások számára nem marad más megoldás, mint az, hogy üzleti alapon fizessünk elő digitális aláírást nyújtó szolgáltatásra. Olyan szolgáltatók kínálatát vehetjük igénybe erre a célra, melyek minősített bizalmi szolgáltatást nyújtanak. Magyarországon két ilyen szolgáltató létezik, de külföldit is használhatunk, amennyiben rendelkezik EU-s minősítéssel. 

A két magyar szolgáltató:

  • Microsec Zrt. – e-szigno.hu
  • Netlock Kft. – netlock.hu .

Ezek mellett az egyesület a magyar piacon is tevékenykedő külföldiként egy olasz szolgáltatót ajánl: az InfoCert szolgáltató a hazai Lippert Kft.-n keresztül kínál e-aláírást – a flintsign.hu oldalon érhető el. Ez utóbbi cég például 3 évre 60 ezer forintot kér korlátlan számban létrehozható hiteles aláírásért, ami sokkal kedvezőbb a hazai ajánlatoknál (az E-szignó és a Netlock évente kér nagyjából ugyanennyit, ráadásul az csak kb. 1000-1200 aláírás lehetőségét tartalmazza). 

Hosszú távon tehát úgy tűnik, más megoldás nem áll rendelkezésünkre: ingyenes elektronikus aláíráshoz magánszemélyként juthatunk csak hozzá, a DÁP programon keresztül, vállalkozásként pedig kénytelenek leszünk igénybe venni egy üzleti szolgáltatót a digitális hitelesítésekhez. 

Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink