Dolgozhatunk-e vasárnap is az építkezésen? Beírjuk az e-naplóba?

Egyéni vállalkozó kivitelező hétvégén is dolgozna az épülő házon alkalmi munkásokkal. Vajon megtehetik-e ezt jogszerűen, vagy inkább ne jegyezzék be az e-naplóba, mert büntetést kaphatnak érte? 

Ha jó idő van, akkor dolgozni kell, az építőiparban nem nagyon figyelhetjük a hét napjait. Csakhogy a munkaügyi szabályokat nem ezzel a rugalmassággal találták ki, így kénytelenek vagyunk saját elvárásainkat a jogszabályokhoz igazítani. Előre bocsátjuk: lehet hétvégén is dolgozni az építkezésen, ám van néhány olyan nap, amikor tényleg kerülnünk kell a munkavégzést. 

A hétvégi munkavégzés elsősorban foglalkoztatási kérdés. Nem önmagában a munka esik tiltás alá, hanem az alkalmazottak foglalkoztatása. Ebből következik, hogy aki vállalkozó, az a hét bármely napján szabadon dolgozhat, megkötések nélkül. De ez csak akkor érvényes, ha egyedül dolgozik. Ha alkalmazottat vesz fel, akkor minden megváltozik. Az alkalmazott csak a törvényi keretek között foglalkoztatható. Ez független attól, hogy állandó alkalmazottunk van, vagy egyszerűsített munkaszerződéssel alkalmi dolgozót veszünk fel. A munkaidőre vonatkozó szabályok rájuk is érvényesek. 

A normál munkarend egy alkalmazott számára a heti 5 napos, napi 8 órás munkavégzés. Heti 2 pihenőnapot kell biztosítani. Mindez azonban egyenlőtlenül is beosztható, ami azt jelenti, hogy nem kell mindig a hétvégére esni mind a két pihenőnapnak, és nem biztos, hogy minden nap 8 óra lesz a ledolgozott idő. Egyik nap több, másik nap kevesebb, a lényeg, hogy átlagban kijöjjön a szerződés szerinti idő. 

Vasárnapi munka

Alkalmazottak számára vasárnapra általában nem írható elő normál munkaidő. Ez többnyire csak olyan munkáltatónál lehetséges, amit a törvény külön megnevez: rendeltetése folytán vasárnap is üzemelő szolgáltatóknál, például benzinkutakon vagy cukrászdákban, vagy folyamatosan termelő üzemekben. Az építőipar nem tartozik ebbe a körbe. 

Van azonban egy kiskapu a vasárnapi munkával kapcsolatban is. Ez a munkaidőkeret. Munkaidőkeret esetén a ledolgozott órákat nem naponta vagy hetente számoljuk, hanem egy hosszabb időszakot, mondjuk 3 hónapot veszünk alapul. Ezen belül egyik nap hosszabb a munkaidő, a másik nap rövidebb. Ilyen munkaidőkeret alkalmazása esetén a rendes munkaidő vasárnapra is beosztható.

Heti pihenőnapok munkaidőkeretben 

Munkaidőkeretben az alkalmazottaknak heti 2 pihenőnapot kell biztosítani, az azonban nem előírás, hogy ennek hétvégére kell esnie. Igaz, az építőiparban ezt a lehetőséget csak akkor tudjuk kihasználni, ha több, egymást váltó csapatot tudunk kiállítani. Annak nem lenne túl sok értelme, hogy szombat-vasárnap dolgozunk, majd hétfőn és kedden pihenőre küldjük a társaságot (más kérdés, ha valami miatt csak hétvégén lehet dolgozni). 

Ahogyan a munkanapokat, úgy a pihenőket is be lehet osztani egyenlőtlenül. Ez akkor jó, ha sürgősen kell egy munkával végezni, s az 5 napos hét után hétvégén is dolgozni kellene. Nem gond, mehetnek hétvégén is az emberek, de a következő szabályokat ekkor is be kell tartani:

– hetente egy pihenőnap így is kötelező

– hat nap munka után legalább egy pihenőt ki kell adni

– legalább havonta egy pihenőnek vasárnapra kell esnie. 

Munkaszüneti napokon nem dolgozhatunk!

Meg kell különböztetünk a sima vasárnapoktól a munkaszüneti napokat, mert ezekre más szabályok érvényesek. Ezek a piros betűs ünnepek: március 15., nagypéntek, húsvét, május 1., pünkösd, augusztus 20., október 23. és karácsony. Munkaszüneti napra munkaidőkeret esetén sem tervezhető beosztás, így építkezni nem lehet ezeken a napokon.

Vasárnapi pótlék kinek jár?

A dolgozóknak rossz hír, hogy nem feltétlenül kell pótlékot fizetni a vasárnapi munka után sem. Ha munkaidőkeretet alkalmazunk és éppen vasárnapra esik a beosztás, akkor az normál munkaidőnek számít, pótlék nélkül. Pótlék csak olyan munkakörökben jár, melyeket a törvény külön kiemel:

– a többműszakos munkarendben, 

– készenléti munkakörben, vagy

– kereskedelmi munkakörben dolgozók számára. 

Túlóra vasárnap

Ha a dolgozókat nem munkaidőkeretben foglalkoztatjuk, akkor is be lehet hívni őket vasárnapi munkavégzésre, de csak túlóraként. Normál munkaidőt nem tervezhetünk erre a napra, de rendkívüli munkaidőt, azaz túlórát igen. Ez viszont azzal jár, hogy a vasárnapi munkára az alapbéren felül 100% túlórapótlékot kell kifizetni. Választható másik megoldás is: ekkor 50%-ot kell pótlékként megfizetni, ám ekkor még pluszban adni kell egy másik szabadnapot is a munkával töltött vasárnap helyett. 

Szabad-e egyáltalán hétvégén építkezni?

Sokakban persze a munkaügyi kérdéseken túl is makacsul tartja magát az a tévhit, hogy hétvégén egyáltalán nem szabad építkezni. Ezzel a hiedelemmel nem egyszer akkor találkozunk, amikor a szomszédok tesznek bejelentést valamilyen hatóságnál, hogy leállítsák a hétvégi munkákat, mert zavarja a zaj és a por a hétvégi pihenésüket.

Nos, ilyen általános rendelkezés nincs. Egy-egy nyaralóhely önkormányzata néha megpróbálja rendelettel tiltani a hétvégi munkákat, de ma már erre nincs lehetőségük. Az általános tiltás helyett így gyakran azzal próbálkoznak, hogy zajkibocsátási határértékeket állapítanak meg, melyeket a munkavégzés nem haladhat meg. 

Balatonkenese például zajjal járó tevékenységet, különösen építőipari, szerelési, kertépítési, vagy bármilyen más, lakossági zajkeltő munkát is munkanapokon 8-18 óra között, szabadnapokon 8-15 óra között enged meg, vasárnap pedig egyáltalán nem engedélyezi. Balatonakarattya is külön szabályt hozott az építési tevékenységekre: munkanapokon 8-18 óra, szombaton 8-14 óra között engedélyezi, vasárnap pedig szintén teljesen tiltja. Mindenhol – persze indokolt esetben – az önkormányzat felmentést adhat a szabály betartása alól. 

Meg kell jegyeznünk azt is, hogy az önkormányzatoknak ma már nincs joguk ahhoz, hogy teljes egészében tiltsanak egy tevékenységet, csak annak zajkeltő részeit kifogásolhatják. Magát az építési tevékenységet nem tilthatnák meg, ha az zaj nélkül, csendben folyik. Ez egy korábbi alkotmánybírósági döntés volt. A testület azt mondta ki, hogy még a vendégek pihenése sem elég ok ahhoz, hogy a vállalkozások szabadságát ilyen módon korlátozzák. Kár, hogy ezt sok helyen nem veszik tudomásul, s például az említett Balatonakarattya is magát az építési munkát tiltja meg, nem pedig annak a zajjal járó szakaszait.

Ezek tehát nem általános tiltások, a helyi önkormányzatoknál kell érdeklődni, hogy van-e ilyen rendeletük. 

Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink