Építő hírek

Rosszul néznek ki a jövőre mutató adatok

Augusztusban az építőipari termelés megegyezett az egy évvel korábbival, az előző havinál azonban 4,4 százalékkal alacsonyabb volt. Az épületek építése 5,5 százalékkal emelkedett tavalyhoz képest, az egyéb építményeké 8,5 százalékkal csökkent – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az év első nyolc hónapjában az építőipari termelés 5,3 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakához viszonyítva. Az épületek építése 7,2 százalékkal, az egyéb építményeké 3,5 százalékkal emelkedett.

A megkötött új szerződések száma viszont 50,4 százalékkal kisebb volt a tavaly augusztusinál. A magasépítésben 18,3 százalékkal kevesebb új szerződést kötöttek, mint tavaly augusztusban, a mélyépítésre 68,9 százalékkal zuhant az új szerződések értéke. Az építőipari vállalkozások augusztus végi szerződésállományának volumene 7,8 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál.

Forrás: MTI

Szűk esztendők várhatóak

Az idén az építőipar növekedése 4,5 százalék körül alakulhat, a bő esztendők után azonban 2023-ban és 2024-ben szűk esztendő várható – mondta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) által szervezett konferencián. Az építőipar hármas szorításban van az emelkedő energia-, munkabér- és alapanyagköltségek, a dráguló finanszírozás, valamint az elhalasztott állami beruházások és a mérséklődő lakossági kereslet miatt. A költségsokkról szólva a miniszter elmondta, hogy míg az infláció 20 százalékos, az építőipari árindex, főként az anyagköltségek emelkedése nyomán meghaladhatja a 30 százalékot. A jegybanki alapkamat emelések hatására a hitelkamatok kétszámjegyűek, amire az elmúlt 20 évben nem volt példa. Ez a kamatszint pedig megállíthatja az építőipart – vélekedett. Kitért arra is, hogy az állami beruházások értéke 2020-ban tetőzött 3500 milliárd forinttal, idén ez az érték 2700 milliárd forintra fog csökkeni. Ezen beruházások 60-70 százaléka építőipari beruházás. A következő két évben az állami beruházások elhalasztása miatt az építőipar teljesítménye jelentősen vissza fog esni. Nagy Márton elmondta, hogy az idén 17 000 új lakással számolnak, ez jövőre 10 000 körül alakul, míg 2024-ben az alatt lehet.

Forrás: MTI

A  vállalkozások több mint fele arra számít, hogy jövőre csökken az árbevétele

Idén az építőipari vállalkozások 45 százaléka számít árbevétele növekedésére. 18 százalékuk változatlan árbevételt vár, 36 százalékuk viszont úgy nyilatkozott, hogy 2022-ben várhatóan csökkenni fog az árbevétele 2021-hez képest – közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ), amely 400 építőipari cég megkérdezésével készített felmérést. A jövő évi kilátások még borúsabbak: 2023-ra már csak a válaszadók 14 százaléka számít árbevétele növekedésére, 59 százalékuk csökkenő, 27 pedig százalékuk változatlan árbevételt prognosztizál.

A cégek tevékenységét leginkább akadályozó tényezők közül a válaszadók legnagyobb része, 64 százaléka a szakemberhiányt emelte ki. A listában ez után következett a forint gyengülése (55 százalék), a megrendelések hiánya (50 százalék) és az energiaárak változása (45 százalék). A jövő évről a válaszadó cégek kevesebb, mint 10 százaléka jelezte, hogy rendelésállománya várhatóan meghaladja jelenlegi kapacitását. A megkérdezettek 27 százaléka számít 80 százalék feletti kapacitást lekötő rendelésállományra, 32 százalékuk csak 50-80 százalékra, harmada pedig a mostani kapacitása felénél kevesebb megrendeléssel számol.

Augusztus 31-én a felmérésben szereplő cégek 64 százalékának volt kintlévősége, aminek átlagos nagysága elérte az érintett cégek árbevételének csaknem 9 százalékát. Ez nagyságrendileg 600 milliárd forint. A kintlévőséggel rendelkező vállalkozások 71 százaléka úgy ítélte meg, hogy ez peres út nélkül behajtható, ami azonban a tartozásnak csak a 91 százaléka. Mindez pedig a szakszövetség szerint a lánctartozás várható növekedését vetíti előre.

Minden építőanyagnál az inflációt meghaladó árnövekedésre számítottak a megkérdezettek. Az augusztus végi felméréskor az év végéig még 20 százalékos drágulást vártak a hőszigetelő anyagoknál és a faanyagoknál, a téglánál 19 százalékos, a tetőcserépnél pedig 18 százalékos árnövekedést. Miközben a megkérdezettek várakozásai szerint olyan tételek is emelkednek, mint például a fuvarköltségek és az alvállalkozói díjtételek.

Forrás: MTI

Bauma: terjednek az elektromos eszközök az építőiparban

Október utolsó hetében lezajlott Münchenben a Bauma, a világ legnagyobb építőipari kiállítása és vására. A vásár ezúttal hangsúlyozottan az elektromos meghajtású építőipari gépek, berendezések térhódításáról szólt. Az építőiparban ugyanolyan követelmény a károsanyag-kibocsátás csökkentése, mint pl. a közlekedésben, és az sem mellékes, hogy az elektromos gépeknek sokkal alacsonyabb a zajkibocsátásuk.

A legzajosabb eszközök közé tartozik a döngölőgép vagy a lapvibrátor. A Wacker Neuseon cég bemutatta a levegőt nem szennyező, csendesen működő elektromos változatot, amit irányváltóval is felszereltek. A változtatható előre-hátra menet különösen árkokban előnyös.

A vásár látogatói megismerhették az elektromos tandem úthengert, ami elől és hátul is egy-egy vibrációs hengerrel tömöríti az aszfaltot. A Hamm AG a világon elsőként mutatott be elektromos meghajtású tandem úthengert, mégpedig 8 különböző változatban. Az akkumulátorok töltése egy egész munkanapra elegendő energiát biztosít.

Egy elektromos hajtású, kisméretű, lapátos rakodógép bemutató példányával is megismerkedhettek az érdeklődők. A Bobcat cég a kiállításon mérte fel az igényeket. A T7X nevű rakodó abban különbözik az összes többi rakodógéptől, hogy nem használ folyadékot a működéséhez. A szokásos hidraulikus emelő-berendezést ezúttal  elektromos erő pótolja. Folyadékra csak a hűtéshez van szükség, de abból is mindössze 5,7 literre. A T7X össztömege 1400 kg. A lítium-ion akkumulátorok egy feltöltéssel 4 óra folyamatos munkavégzésre képesek. A gumilánctalpas rakodó iránt nagy az érdeklődés.

De létezik betonmixer is 100 százszázalékos elektromos meghajtással. Az iONTRON segítségével a betonszállításnak is megvan az elektromos változata, ami a csaknem teljesen zajmentes üzemmód miatt kórházak és iskolák közelében is használható. A 350 kWh teljesítményű akkumulátorok nagyjából egy teljes munkanapra elegendő energiával látják el a járművet. 

A Tadano, a legnagyobb japán darugyártó vállalat már 2019-ben bemutatta a nagyközönségnek E-Pack nevű elektro-hidraulikus, károsanyag kibocsátás mentes daruját. Az E-Pack akkor még csak egy teherautó-típus számára volt elérhető. Az idei Bauma vásáron már 5 különböző elektromos daruval állt elő a Tadano, amelyek akár utólag is beépíthetők a meglévő darus autókba. A károsanyag kibocsátás nélkül dolgozó elektromos darut nagyvárosokba, valamint csarnokokba, belső terekbe ajánlja a gyártó.

Forrás: transport-online.de

Jelentősen megújult a szakképzési rendszer

Tartalmában, módszertanában és szerkezetében is megújult a szakképzési rendszer – hívta fel a figyelmet a Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára, Pölöskei Gáborné.

Az átalakítással új, izgalmas tartalmakkal gazdagították a szakképzést; elindult a projektoktatás, ami során a diákok egy feladatot kapnak, amit végig kell vinniük. A szakképzésben minden diák 16 ezer forintnyi havi ösztöndíjat kap, míg a technikumban 8 ezret két évig. Az ösztöndíj feltétele, hogy a diák ne hiányozzon az órákról, és ne bukjon meg egyetlen tantárgyból sem. Az első években a diákok nem szakmát, hanem ágazati kompetenciákat tanulnak, amelynek részeként megismerhetik a munkaköröket is.

Az államtitkár szerint  elég jól “levették a szülők” a gazdaság igényeit, mivel egyre több diák választja a gépipart és a mechatronikát, de jelentősen javult az építőipar is, és továbbra is jól teljesít a vendéglátás, turizmus.

Pölöskei Gáborné úgy látja, a gimnázium azok számára jó választás, akik bölcsész pályára készülnek, de aki például mérnök szeretne lenni, szerencsésebb, ha a technikumot választja, mert jobb alapokat szerezhet a felsőoktatáshoz.

Forrás: MTI

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink