Építőipari szerződések

„Tudjuk, hogy fontos szerződést írni. Csak valahogy mindig elmarad…
Jön a megrendelő lelkesen, hogy hallott rólunk, milyen jó munkát végzünk, a Jóügyfél Feri ajánlott. Ugye tudunk adni az ő házára is árajánlatot?

Kimegyünk, felmérjük, elbeszélgetünk, olyan szimpatikus figura ez az építtető! A Feri is mindig korrekt volt. Kiadjuk az árajánlatot, persze dolgozunk vele egy csomót, el is fogadja gyorsan. Csak minél hamarabb jöjjünk! Mi jövünk is, rendszeresen, bár mintha ez az építtető nem lenne annyira jófej, mint a Feri volt..
Aztán az első fizetésnél kiderül, hogy egyáltalán nem korrekt: szerinte nem is csináltunk jó munkát, késtünk is, az anyagot is pazaroltuk (…amit egyébként mi vettünk a saját pénzünkből…). Ő bizony 25%-al kevesebbet fizet.
Szerződés? Az nincs. Hiszen siettünk, meg megbeszéltük, hogy majd utólag lepapírozzuk a dolgot… Már nem az első eset, hogy őszinték legyünk, mert valahogy az ajánlatadás után többször is elmaradt a szerződéskötés. Nem lehetne ezt a kettőt egy lépésben…?”

Minden építőipari munkára kötelező írásos szerződést kötni. Persze, ez az elmélet, de hányszor más a gyakorlat…!
Fél a megrendelő a NAV-tól, siet, rokonunk, stb. Márpedig ha nincs szerződés, de az építtető valami miatt nem fizet, vagy kevesebbet fizet, vagy bármi más probléma van vele, akkor az ügyvédek is csak széttárják a kezüket és azt mondják, hogy szerződést kellett volna írni…

Amúgy a kérdésre a válasz, igen, lehet egy lépésben ajánlatot adni, és szerződést kötni.
Amit a jog ajánlatként ismer, az valójában nemcsak árajánlat, hanem egy konkrét szerződési ajánlat. Ha az ajánlatkérő fél elfogadja a feltételeket változtatás nélkül, akkor ezzel a szerződés automatikusan létrejön. Ilyen szerződési ajánlat jön létre minden alkalommal, amikor a boltban valamit a polcról leemelünk. Az eladó tesz egy ajánlatot, amit elfogadunk azzal, hogy a terméket kosárba tesszük, és a pénztárnál ki is fizetjük.
Akkor tartunk egy ajánlatot szerződési ajánlatnak, ha az pontosan tartalmaz minden olyan információt, ami egy szerződéshez is szükséges. Ne de mik is ezek? És hogyan fogalmazzuk bele az ajánlatunkba vagy éppen a szerződésbe, hogy az minden bukató ellen megvédjen bennünket?
Ezekre is választ ad az „Építőipari szerződések” című kiadvány, amihez letölthető szerződésmintákat is biztosítunk.

Megrendelhető webshopunkban.

 

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink