ÉVOSZ: csökkennek az árak, most lenne érdemes építkezésbe kezdeni

Árcsökkenés várható az építési termékek piacán, s mivel a beszerzési nehézségek is megszűntek, az ÉVOSZ szerint most lenne érdemes új építésekbe kezdeni. Csakhogy úgy tűnik, a beruházók nem így gondolják, így idén sokkal kevesebb új projekt elindítása várható. A visszaesés olyan mértékű, hogy az több tízezer munkahely megszűnését is magával hozhatja.

Az ÉVOSZ építőanyag-kereskedelmi tagozata adott ki egy vegyes hangulatú közleményt a várható változásokról. A szervezet a tagjai között szereplő 150 kereskedőt kérte fel arra, hogy foglalják össze várakozásaikat, a szerintük várható változásokat. Az eredmény: csökkennek az árak, ennek viszont a kereslet visszaesése a fő oka, így nem nagyon van okunk örülni az olcsóbbá váló termékeknek. Egyes termékek kereslete egyharmadával csökkent az első félévben, a megrendelések mennyisége pedig a felére esett vissza. 

Tovább csökkenhetnek az anyagárak

Felmérésük szerint az építőanyag-kereskedők a termékek egy részénél már árcsökkentéseket várnak. A betonacéloknál például már ma 35, a faanyagoknál 20 százalékos árzuhanás érezhető. 

Gyakori vélemény volt, hogy az árak az előttünk álló félévben is lefelé fognak módosulni. A csökkenés kismértékű lesz, 10% alatt várható. A legnagyobb árcsökkentés az EPS szigetelőanyagok és a beton­acélok körében várható. A legkisebb változásra a festékek, a cement és a gipszkarton árában számíthatunk. 

A gondot most a megrendelések elmaradása jelenti. A jelentés szerint erre a válaszadók 83%-a panaszkodott. Nem csoda, hogy az építőanyag-kereskedések arra számítanak, hogy 2023-ban csökken az árbevételük. (A cégek 92%-ának ez a várakozása.)

Mi okozza a visszaesést?

Az ÉVOSZ kérdőíve természetesen arra is rákérdezett a vállalkozóknál, hogy szerintük mi okozza a bevétel és a várható jövedelem visszaesését. A listán megjelentek ugyan a korábbi évek problémái is, mint a nyersanyaghiány, tőkehiány, szakemberhiány, ám ezek a tényezők messze nincsenek ott a legfontosabbnak ítélt problémák között. A legnagyobb gondot a válaszok szerint a megrendelések hiánya okozza, ezt a válaszadók 83%-a jelölte meg. Ezt a második helyre sorolva követi az infláció, harmadikként pedig a gazdasági szabályozás kiszámíthatatlanságát említették a megkérdezettek.

Pedig a java még várat magára, hiszen előttünk áll az építőipari jogszabályok összességének a teljes megváltoztatása. Bár az új építési törvény koncepciója tartalmazza a nemzeti építőanyag-kereskedelmi hálózat, azaz a nemzeti tüzépek létrehozásának a szándékát, a kereskedők nagyon nem várják ezt a lépést. Többségük szerint ez az intézkedés káros lenne a működésükre. Úgy vélik, hogy az építési termékek ellátásának a biztonságát meg tudják oldani ilyen jellegű állami beavatkozás nélkül is. 

Szinte nem volt beszerzési nehézség

Három évvel ezelőtt a válság az építőipart a beszerzési problémák erősödésével és a nyomában járó áremelkedéssel érte el. Ennek mára nyoma sincs. A kereskedők döntő többsége semmiféle beszerzési nehézséget nem tapasztalt 2023 első félévében. Mindössze 8%-uk válaszolt igennel, náluk a cement, bizonyos hőszigetelő anyagok és egyes téglafajták esetén jelentkeztek beszerzési problémák. 

Most kellene építeni és felújítani

Az építőanyag-kereskedők szerint a mostani időszak lenne a legkedvezőbb egy átfogó állami felújítási program elindítására, ami fel tudná pörgetni a megrendeléseket. Bíznak abban, hogy előbb-utóbb el fog indulni egy lakossági energetikai felújítási program, ami fellendítené az ehhez szükséges építőanyagok forgalmát. De állami program lehetne, hogy kedvező kamatozással fellendítsék, ösztönözzék a lakásépítési kedvet is.

A megkérdezettek az állami szerepvállalástól függetlenül is úgy vélik, hogy most lenne érdemes új beruházásokba kezdeni. Az építőanyagok ára jelentősen csökken, a munkadíjak is alacsonyabbak lettek, és rövidebbé váltak a vállalási határ­idők. Az ÉVOSZ szerint most sokkal könnyebb jó kivitelezőt találni, mint korábban, így érdemes lenne most elkezdeni az eddig halogatott munkákat.


ÉVOSZ: 40-50 ezer munkahely is megszűnhet

A visszaesést a KSH friss adatai is megerősítik. Az építőipari termelésről szóló rendszeres havi jelentés szerint a májusi termelés már 12%-kal maradt el az egy évvel korábbitól.

Ám mivel a most zajló kivitelezésekről általában egy-két évvel korábban született döntés, lényesebb az az adat, hogy az új szerződések száma hogyan alakul. Márpedig az új szerződések körében már zuhanásról kell beszélnünk, nem kisebb visszaesésről: az új szerződések értéke összességében majdnem 37%-kal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Ezen belül is az épületek építésére kötött új szerződések estek vissza legnagyobb mértékben, 48,5%-kal. 

A vállalkozások teljes meglévő szerződésállománya 30%-kal alacsonyabb az egy évvel ezelőttinél, azaz ennyivel kevesebb lekötött munkájuk van. Ennek a visszaesésnek a jelentős részét az állami építések teljes lefékezése okozta – a kormány a pénzhiány miatt mintegy 2500 milliárd forintnyi állami beruházást törölt az elmúlt hónapokban. Mellette igen magasak a banki kamatok is, ami pedig a vállalkozások beruházásait veti vissza. Koji László, az ÉVOSZ elnöke egy lapinterjúban úgy értékelte a helyzetet, hogy az építőipar igazi mélyrepülését hozhatja magával, ami akár 40-50 ezer munkahely megszűnését is jelentheti.


Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink