Gyorsabban eladhatók, mert önálló helyrajzi számot kaphatnak a társasházi parkolóhelyek

Egyszerűbb lesz a jövőben a társasházak mélygarázsaiban kialakított parkolóhelyek eladása, mert önállóan is forgalomképesek lettek. A teremgarázsi helyeket eddig csak osztatlan közös tulajdonként lehetett kezelni, mostantól viszont önálló helyrajzi számot is kaphatnak. 

Április végén módosította a kormány az ingatlan-nyilvántartásról szóló jogszabályokat. Konkrétan az ingatlan-nyilvántartásról szóló törvény végrehajtási rendeletét egészítették ki néhány ponttal, ami megváltoztatja a parkolóhelyek kezelését is. A módosítás szerint az ingatlan-nyilvántartással összefüggésben nem lakás céljára szolgáló helyiségnek kell tekinteni az álláshelyet is. A magyarázat szerint az álláshely az épület gépjárműtároló helyiségében kialakított, gépjármű elhelyezésére szolgáló terület, amelynek egyik oldala az álláshelyekhez vezető közlekedési úthoz kapcsolódik, további három oldala pedig a helyiség padlóján tartós fizikai jelöléssel vagy fallal körülhatárolt. Ez a leírás illik a teremgarázsokban, mélygarázsokban felfestett, kijelölt parkolóhelyekre. Egy-egy ilyen beállóhelyet tehát külön helyiségként kell kezelnünk.

A rendelet szerint az ilyen álláshely hossza legalább 5,00 méter, szélessége legalább 2,70 méter, a mozgáskorlátozott helyek szélessége pedig 3,60 méter. A közforgalom számára nem megnyitott gépjárműtárolóban az álláshelyek legfeljebb 30%-a ennél kisebb is lehet: ezek hossza 4,10 méterre, szélessége 2,20 méterre csökkenthető.

Sokkal egyszerűbb lesz eladni-venni

Ez a módosítás nemcsak az új építésű házakra, hanem a már meglévő ingatlanokra is érvényes. Ahhoz, hogy a parkolóhelyeket be lehessen jegyezni külön-külön az ingatlan-nyilvántartásba, csupán magának a gépjárműtároló helyiségnek a meglétét kell igazolni.

A módosítás azért fontos, mert az eddigi szabályozás eléggé megnehezítette a közös garázsban lévő parkolóhelyek értékesítését. A társasházi teremgarázsok osztatlan közös tulajdonként kerültek a nyilvántartásba. Így ha valaki el akarta adni a parkolóhelyét, akkor ehhez először a többi tulajdonos hozzájárulására volt szüksége. A tulajdonostársakat elővásárlási jog illeti meg. Egy tulajdonos például eladta a lakását, s vele együtt akarta értékesíteni a parkolóhelyét is. A többi lakó viszont ezt megakadályozhatta, ha bármelyikük igényt tartott a parkolóhelyre. A folyamat akkor is nehézkes volt, ha senki nem akart élni az elővásárlási jogával, ugyanis a többi tulajdonost tértivevényes levélben kellett értesíteni az eladási szándékról.

Az új előírás alapján a parkolóhely is bejegyezhető, önálló ingatlannak minősül. A tulajdonos változásához nem kell a többi tulajdonos hozzájárulása, nem kell őket levélben értesíteni. Az eladás gyorsabbá válik, és nincsenek nem várt akadályok.

A módosítás egyszerűsíti azoknak a meglévő ingatlanoknak a helyzetét is, ahol továbbra is osztatlan közös tulajdonként van bejegyezve a parkolóhely. Mostantól itt sem kell külön-külön értesíteni a tulajdonostársakat az eladási szándékról. Az is elég, ha a közös képviselő ezt a szándékot a társasház közös helyisé­gében kifüggeszti, majd készít erről egy tanúkkal is aláírt nyilatkozatot. Ez tartalmazza a kifüggesztés napját, a levétel napját, valamint a nyilatkozatot tevő közös képviselő, az intézőbizottság elnöke vagy szövetkezet esetén a képviseletre jogosult személy aláírását. Ezt kell eljuttatni a földhivatalnak.

Forrás: 9/2022 MvM rendelet

Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink