Hőszigetelő képzést indítanak felnőtteknek

A hőszigetelést csak olyan brigád csinálhatja, ahol legalább egy embernek van szigetelő szakképesítése. Magyarán önállóan se a kőművesek, se a festők nem rakhatnák fel sem a hőszigetelő táblákat, sem a vakolatot a végén. Csakhogy nincs elég épületszigetelő szakember ahhoz, hogy minden brigádba jusson egy. Több építési szakszövetség most összefogott, és közösen szigetelő képzést indítottak felnőtteknek. 

A képzési rendelet szerint épületek, építmények víz-, hő- és hangszigetelésének létesítése és javítása csak szigetelő szakképesítés birtokában végezhető. Ez eddig is így volt, és a szeptemberben megjelent új szabály is ezt tartalmazza. A rendelet azt megengedi, hogy a munkát szakképzettséggel nem rendelkező dolgozó is végezhesse, ha a munkavégzés teljes ideje alatt megfelelő végzettséggel rendelkező szakember felügyelete alatt áll. Azaz legalább brigádonként, műszakonként egy szakképzettséggel rendelkező szigetelőre szükség van.

A baj csak az, hogy nincsenek ilyen szakemberek. Az építőiparból amúgy is hiányzik rengeteg szakmunkás, őket eleve nehéz pótolni. Más területeken azonban ott vannak a régiek, még ha fogyóban is: például a kőművesek, a festők és más szakmunkások. Szigetelőket azonban régen még nem képeztek, most meg nem jelentkeznek elegen ahhoz, hogy fennakadás nélkül lehessen dolgozni.

Néhány építőipari szakszövetség éppen ezért most arra törekszik, hogy meglévő építőipari munkások számára kínáljon szigetelőképzést. A középiskolás diákok között ugyanis nincs utánpótlás. A tavalyi tanévben országosan 11 diák tanult bádogosnak, 46 pedig tetőfedőnek. Miközben mindegyik szakmában évente 200 új diák kellene ahhoz, hogy a szakemberhiány ne növekedjen.

A szervezők októberben indították a képzésüket. A mostani oktatási rendszer úgy épül fel, hogy az úgynevezett alapszakmákat csak iskolai keretben lehet oktatni, az ezekre ráépülő részszakmákat viszont felnőttképzésben is lehet. Éppen ezért nem a szigetelő alapszakmát, hanem a részszakmaként bejegyzett hő- és hangszigetelő képzést indítják el. Egyébként ebben az évben iskolai keretben szigetelőképzés nem indult, mert nem volt rá jelentkező.

Említsük meg a szervezők nevét. A képzést az alábbi szervezetek indítják közösen:

– Épületszigetelők, Tetőfedők, Bádogosok és Ácsok Magyarországi Szövetsége (ÉMSZ)

– Magyar Építőkémia és Vakolat Szövetség (MÉVSZ)

– Magyarországi EPS Hőszigetelőanyag Gyártók Egyesülete (MEPS).

– A lebonyolítást pedig a SZTÁV Felnőttképző Zrt. végzi.

A képzés helyszíne Budapest. Ha a jelentkező már most is a szakképesítéshez kapcsolódó munkakörben dolgozik, akkor a képzés óraszáma akár 180 órára is lecsökkenhet. A pontos óraszámot a szervezők egy előzetes felmérés után tudják megmondani. A képzés pénteken és szombaton zajlik, összesen 11 hétvégén. A jelentkezés feltétele alapfokú iskolai végzettség és foglalkozás-egészségügyi alkalmasság.

A képzésről itt találunk több információt: bit.ly/szigetelokepzes.

Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink