Jó lenne egy új panelprogram – Átalakítaná az ÉVOSZ a lakáshiteleket és a támogatásokat

Az egyre növekvő banki kamatok miatt hamarosan tarthatatlanná válik a lakástámogatások és lakáshitelek mai rendszere. Az ÉVOSZ összeállított egy javaslatcsomagot azzal kapcsolatban, hogy mit lenne érdemes átalakítani. Például változtatnának az energetikai követelményeken, hogy a támogatások valóban hozzájáruljanak az otthonok takarékosabbá válásához.

Kifejezetten bőkezűen, vagy úgy is mondhatnánk, hogy pazarlóan osztogatta az állam az elmúlt években a lakástámogatásokat. Ma is úgy lehet felújítási támogatáshoz, vagy napelemes rendszer felszereléséhez támogatáshoz jutni, hogy nincs velük kapcsolatban semmilyen minőségi követelmény. A felújítási támogatásokból konyhabútort készíttetünk, kicseréljük a parkettát a szobában, vagy éppen klímát szereltetünk be olyan épületekbe, melyek hírből sem ismerik a hőszigetelést. A bőkezű támogatással épített napelemes rendszerek egy része sem fog soha sem megtérülni – köszönhetően annak, hogy elavult fűtési rendszerre, szigeteletlen házra is lehet ma támogatásból napelemet vásárolni.

Többszöröződtek a kamatok

Az elmúlt években megszoktuk, hogy az állami pénz olcsó, a támogatott hitelek kamatai pedig már majdnem ingyen osztott pénzt jelentenek. Ennek most vége. A jegybanki alapkamat egy évvel ezelőtt 0,9 százalék volt, ma 7,75 százalék és havonta tovább emelkedik. Egy éve éppen ezért még reális volt a 3 százalékos kamatozású lakáshitel, ma pedig csak a kamatstopnak köszönhetően maradnak 10 százalék alatt a kamatok. Kamatrögzítés nélkül ez a duplája is lehetne.

Az építkezők és lakásvásárlók számára ez azt jelenti, hogy az emelkedő lakásárak mellett vagy egyre magasabb törlesztőrészletet fizetnek, vagy egyre kisebb összegű hitelt tudnak felvenni. Így jócskán leszűkül azoknak a köre, akik megengedhetik maguknak lakás vásárlását vagy építését. 

A kamatemelések leginkább azokat fenyegetik, akik igénybe vették a támogatásokat, de nem tudják teljesíteni a vállalt feltételeket. Nekik most egy sokkal drágább környezetben kell büntetést fizetniük. Például a csok esetében is a banki alapkamathoz mérik a büntetést. Egy házaspár új lakásra 3 gyermeket vállalt a maximális 10 millió forintos támogatásért. A házasság csődbe kerül, elválnak, gyermek nem születik, így a felvett támogatást a banki alapkamat ötszörösével számolva kell visszafizetni. Ez ma 38,75 százalékos kamatot jelent.

A sok állami pénz nem oldotta meg a lakásgondokat

A korábbi évek pénzbőségének vége, a gondok azonban nem oldódtak meg a bőség évei alatt. Az ÉVOSZ szerint Magyarországot lakhatási krízis fenyegeti. A lakásvagyon öregszik, műszakilag egyre rosszabb állapotba kerül, miközben a tulajdonosok nem költenek eleget a felújításokra (vagy nem arra költenek, amire kellene). Nem épül elegendő új lakás, az elkészültek pedig nem a rászorulókhoz kerülnek, hanem befektetési céllal vásárolják meg őket. Ez a folyamat még élesebb lesz a jövőben a hitelezés drágulása miatt. 

Az ÉVOSZ jelentős problémának látja azt is, hogy a lakossági megrendelésre induló építéseknél és felújításoknál a legmagasabb a feketemunka aránya. Nem csoda, hiszen a magánszemélyek ritkán kérnek szerződést és számlát, így pedig sokkal könnyebb a foglalkoztatást is bejelentés nélkül intézni. A helyzet vállalkozó és megrendelő számára is kockázatos, egyik fél sem jut megfelelő garanciákhoz.

Állandó kedvezmények kellenének

Az ÉVOSZ javaslatai azt a cél szolgálják, hogy a nehezített körülmények ellenére ne törjön meg a lakásépítések előző években megszokott üteme. Legfontosabb javaslatuk, hogy határidő nélkül maradjon meg az 5%-os kedvezményes áfa a lakásépítésre. Jelenleg ennek a határideje idén december 31. Még a határidő hosszabbítása sem megoldás, mert az egy-két évre megállapított kedvezmény mindig egy hullámzást idéz elő, a határidő lejárta előtt dömpingszerűen feltorlódnak az építések. Egyedül a kedvezmény véglegesítése hozna ezen a téren kiszámítható állapotokat. 

Ugyancsak határidő nélkül javasolják fenntartani a lakásépítési és -felújítási támogatásokat is. Nem csak a lakosság, hanem a vállalkozások érdekében is. A támogatások felhasználása javítja az építési vállalkozások törvényességét, hiszen minden egyes elszámolást szabályosan működő vállalkozáshoz, szerződéshez, számlához kötve fogadnak csak el.

5%-os lakáshitelkamat, feltélekkel

Nagy jelentőségű módosítás lenne az ÉVOSZ-nak az a javaslata, hogy a támogatott lakáshitelek kamatát véglegesen rögzítse 5%-os maximumon a kormány. Ezt az 5%-ot tartják lélektani határnak: fölötte a magas törlesztésnek köszönhetően már jelentősen megritkul a hitelfelvétel, és a lakossági megtakarítások lakásépítés helyett más területre vándorolnak. A maximált kamatozású hitelek folyósítását viszont össze kellene kötni szigorú energetikai követelményekkel – azaz az állam csak olyan hitelt támogasson, ami valóban a lakásállomány minőségi megújulását szolgálja.

Munkáltatói lakáshitel

Új elemként a szervezet bevezetné a munkáltatótól kapható adómentes lakáscélú hitelt és támogatást is. Javaslatuk szerint új építésű lakás építésére vagy vásárlására a munkáltató 8 millió forint hitelt vagy vissza nem térítendő támogatást adhatna dolgozójának adó- és járulékmentesen. Felújításnál ugyanez 4 millió forint lehetne.

Vissza kéne hozni a panelprogramot

Visszahozná az ÉVOSZ a panelprogramot is, de olyan módon, hogy az valóban a lakások minőségi felújításához vezessen. Ennek érdekében arra is megoldást kellene találni, hogy az érintett lakók hova költözhessenek ki a felújítás idejére, vagy hogy a lakóközösségek milyen forrásból indítsák el a beruházást.

Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink