Kötelező lesz az energetikai felülvizsgálat a 70 kW-nál nagyobb fűtési és hűtési rendszereknél

A jövőben rendszeresen el kell végeztetni a 70 kW-nál nagyobb teljesítményű fűtési és légkondicionáló berendezések energetikai felülvizsgálatát – a társasházaknál is. A felülvizsgálatok anyagai egy központi adatbázisba kerülnek, így a klímavédelmi hatóságnak pár év alatt átfogó képe lesz a hazai fűtési és hűtési rendszerekről. A munkát energetikai felülvizsgálók fogják elvégezni, akikről külön névjegyzéket állít össze a kormány.

Energetikai felülvizsgálóval kell elvégeztetni – új munkakör lesz, még nincs elég szakember

Jelenleg az épületeinket energetikai tanúsítók vizsgálják. Ők azok, akik használatbavétel vagy adás-vétel előtt kiszámolják, hogy az épület milyen energetikai osztályba tartozik, megfelel-e a hatályos előírásoknak, és kiállítanak erről egy energetikai tanúsítványt. Az építési törvény rendelkezik az energetikai tanúsító feladatairól, valamint e tevékenység folytatásának a feltételeiről is. A törvény szakirányú végzettséget, szakmai gyakorlatot ír elő, valamint azt, hogy a szakember a munka elkezdését bejelentse, és neve rákerüljön az erre a célra létrehozott névjegyzékre. 

Új, rokon szakma lesz a most létrejövő energetikai felülvizsgáló. Az ő feladata azoknak a fűtési és légkondicionáló rendszereknek a rendszeres vizsgálata lesz, melyet a kormány december elején tett kötelezővé egy törvénymódosítással. A felülvizsgálatot csak olyan energetikai felülvizsgáló végezheti majd, aki a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság által létrehozott adatbázisban regisztrálva lesz. Ez a névjegyzék eddig még nem létezett, most hozzák létre. A névjegyzéket a Magyar Mérnöki Kamara vezeti majd, ők látják el a felülvizsgálók továbbképzését és vizsgáztatását is. A regisztráció feltétele az éves felügyeleti díj megfizetése is, ami személyenként 50 ezer forint. Az energetikai felülvizsgálónak évente továbbképzésen kell részt vennie, ezt a mérnöki kamara fogja megszervezni. 

Mi is lesz az az energetikai felülvizsgálat?

Az új törvény a 70 kW névleges teljesítménynél nagyobb fűtési rendszer, légkondicionáló rendszer vagy valamilyen kombinált rendszer használata esetén 8 évente írja elő a kötelező, rendszeres energetikai vizsgálatot. Két kivétel van:

– nem kell felülvizsgálat a lakóépületekben működő rendszerek esetén, ha azok olyan felügyeleti funkcióval vannak ellátva, melyek folyamatosan mérik a rendszer hatékonyságát és a problémákról tájékoztatják a rendszer kezelőjét. 

– Szintén nem kell felülvizsgálat a nem lakóépületben működő, 290 kW-nál nagyobb teljesítményű rendszereknél, ha azok olyan épület-automatizálási rendszerrel vannak ellátva, ami folyamatosan ellenőrzi, naplózza az energia felhasználást. 

A felülvizsgálatról a fűtési-hűtési rendszer üzemeltetőjének kell gondoskodnia. Ha nincs külön üzemeltető, akkor az épület tulajdonosa a felelős a munkák elvégzésé­ért.  

A felülvizsgálat során azt kell megvizsgálni, hogy a berendezések méretezése megfelelő-e az épület jellemzőihez képest. A felülvizsgáló ajánlásokat is tesz arra, hogy a berendezések működését lehet-e még valamilyen módon optimalizálni. 

A klímavédelmi hatóság nyilvántartást fog vezetni az elkészült felülvizsgálatokról, így idővel az összes érintett épület jellemzői bekerülnek a nyilvántartásba. Ezt olyan szigorúan veszik, hogy a mentességeket igazolni is kell, és a hatóság nyilvántartást fog vezetni a mentesített épületekről is. 

Meddig kell elvégeztetni a felülvizsgálatot?

Új rendszerek esetén az üzemeltetőnek az üzembe helyezést követő egy éven belül kezdeményeznie kell az első felülvizsgálatot. Nyilvántartásba veszik az épület címét, a  rendszer megnevezését, funkcióját, típusát, egyedi azonosítóját, teljesítményét, valamint a rendszerüzemeltető adatait. 

A már meglévő, pontosabban a 2022. január 1. előtt üzembe helyezett rendszerek első felülvizsgálatát 2025. december 31-ig kell elvégeztetni. 

Fontos, hogy társasház vagy lakásszövetkezeti ház esetén a társasház vagy szövetkezet közgyűlésének határozatot kell hoznia a felmérés elvégzéséről. 

A felülvizsgálatot nagyon is komolyan veszik, jelentős bírság jár, ha valaki elmulasztja a feladatot. A lakóépületben működő, 70-290 kW közötti rendszerek esetén a vizsgálat elmulasztásának bírsága fűtés esetén 150 ezer, légkondicionálás esetén 450 ezer forint. A 290 kW-nál nagyobb rendszereknél ez már 300 ezer, illetve 550 ezer forint. Nem lakóépületeknél már magasabbak az összegek: 70-290 kW-os a fűtési rendszernél 200 ezer a büntetés, a hűtésnél 500 ezer, míg 290 kW fölött 350 és 600 ezer forint.  

Forrás: 2020. évi CLX. tv. és 666/2020 kormányrendelet

Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink