Lazítottak az energetikai felülvizsgálat követelményein

Enyhített a kormány a nem lakóépületekre vonatkozó energetikai felülvizsgálat előírásain. Eddig csak a nagyobb, 290 kW-nál nagyobb teljesítményű fűtési rendszerrel rendelkező épületek mentesültek a felülvizsgálat alól, ha bizonyos feltételek az épületben teljesültek. Mostantól a kisebb teljesítményű rendszerrel felszerelt épületeknél sem kötelező ez a felülvizsgálat. A kormány ezzel gyakorlatilag visszavonta a két évvel ezelőtt hozott új szabályozás nagyobb részét.

A 2021-ben hozott új szabályok szerint kötelező 8 évente energetikai felülvizsgálatot végezni azokban az épületekben, melyekben 70 kW névleges teljesítménynél nagyobb fűtési rendszer, légkondicionáló rendszer vagy valamilyen kombinált fűtő és szellőzőrendszer működik. A felülvizsgálat lakóépületekben is kötelező. Felmentést kaptak viszont azok a nem lakóépületek, ahol ennél a határnál jóval nagyobb, 290 kW-nál nagyobb teljesítményű rendszer működik, ha meg tudnak felelni az alábbi feltételeknek:

  • az épületben működő automatizált rendszer alkalmas az energiafelhasználás folyamatos naplózására, ellenőrzésére, elemzésére
  • a rendszer alkalmas arra, hogy a berendezéseket kezelő személy elemezni tudja az energiahatékonyságot és tájékoztatást kaphasson a hatékonyság növelésének a lehetőségeiről és
  • az épületben működő technikai rendszerek összekapcsolhatók, azok képesek egy rendszerben működni a gyártótól függetlenül.

Ha lakóépületről van szó, akkor a felülvizsgálat alóli felmentéshez az is elég, ha az épület elektronikus felügyeleti rendszerrel és hatékony ellenőrzési funkciókkal rendelkezik.

Energetikai felülvizsgáló kell hozzá

A felülvizsgálat elvégzésére létrejön egy új szakma, az energetikai felülvizsgálóé. A felülvizsgálatokat ugyanis csak olyan szakember végezheti majd, akit a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság által létrehozott adatbázisban energetikai felülvizsgálóként regisztráltak. Ez a névjegyzék korábban még nem létezett, most hozzák létre. A névjegyzéket a Magyar Mérnöki Kamara vezeti majd, ők látják el a felülvizsgálók továbbképzését és vizsgáztatását is. A regisztráció feltétele az éves felügyeleti díj megfizetése is, ami személyenként 50 ezer forint. Az energetikai felülvizsgálónak évente továbbképzésen kell részt vennie, ezt a mérnöki kamara fogja megszervezni. A kamara tájékoztatása szerint olyan szakember láthatja el ezt a feladatot, aki a G, G-ÉF, SZÉS3, SZÉS6 jogosultságok valamelyikével rendelkezik (gépész tervező, épületfizikai tervező, gépészeti szakértő és épületenergetikai szakértő), mellette elvégzett egy képzést, és leszurkolta az 50 ezer forintos éves felügyeleti díjat.

Az idén váltak volna aktuálissá az új épületek első felülvizsgálatai

A 2021-es törvény szerint az új épület első felülvizsgálatát az üzembe helyezést követő egy éven belül kell elvégezni. A meglévő építmények esetén adtak egy hosszabb haladékot: a 2022. január 1. előtt átadott épületek első felülvizsgálatának 2025. december 31-ig kell megtörténnie. Az első felülvizsgálatoknak tehát éppen most kellene megtörténniük a 2022 elején átadott épületekben.

Azt feltételezzük, hogy kevés lehet a szakértő, aki megfelel a feltételeknek, azaz nincs elég ember, aki a most esedékessé váló első vizsgálatokat elvégezné. A kormány ugyanis egy február közepén kiadott rendelettel gyakorlatilag majdnem minden érintett épületet kivett a törvény hatálya alól, töredékére csökkentve a felülvizsgálatok szükségességét.

Ha van épületüzemeltetési automatika és felügyelet, nem kell felülvizsgálat

A törvényt módosító veszélyhelyzeti kormányrendelet a 290 kW helyett már a 70 kW teljesítmény feletti rendszereket is felmentette a felülvizsgálati kötelezettség alól, melyek megfelelnek a fentebb említett feltételeknek. Ez azt jelenti, hogy teljesítménytől függetlenül egyáltalán nem kell felülvizsgálat, ha az épületben működő rendszer megfelel a naplózás, elemzés, rendszerek közötti együttműködés feltételeinek. Továbbá mentesítették azokat a közintézményeket is, melyek a szolgáltatóval energiahatékonyság alapú szerződést kötöttek, vagy távhőszolgáltatóval megkötött rendszerüzemeltetési szerződésük van. 

Milyen épületekre vonatkozik akkor az energetikai felülvizsgálat követelménye? Gyakorlatilag azok maradtak a körben, melyekben 70 kW teljesítményűnél nagyobb fűtési vagy szellőzőrendszer működik, és hiányoznak belőlük a korszerű épület-üzemeltetési automatikák és felügyeleti rendszerek. Valószínű, hogy ma nem épül ilyen épület, így csak a régi középületeket, irodaházakat és hasonlókat kell majd felülvizsgálni. Mivel ezek 2022 előtti építésűek, él számukra a haladék, így 2025 végéig van idő az első felülvizsgálatokat elvégezni. Addig pedig remélhetőleg teljesülnek majd a feladathoz szükséges feltételek is, és nem kell ezt is elhalasztani egy újabb rendelettel.

Nagy Csaba

Forrás: 32/2023 kormányrendelet

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink