Lehet-e NMÉ nélkül is könnyűszerkezetes épületet építeni?

Eltérhetünk-e a tervektől, ha már megkapta a könnyűszerkezetes ház az építési engedélyt?

Olvasónk megbízója megkapta az építési engedélyt a könnyűszerkezetes terményfeldolgozóra, ám szeretne eltérni az engedélyes tervektől. Úgy döntött, hogy nem bevizsgált, NMÉ-s szerkezetből épített “kész házat” építene, hanem a ház faszerkezetét egy vállalkozó, a hőszigetelési feladatokat másik vállalkozó, a borítást egy harmadik vállalkozó végezné. A szükséges anyagokat pedig építőanyag-kereskedőknél szerezné be. Lehet ezt? Az így készült könnyűszerkezetes ház megkapja a használatbavételi engedélyt?

Hazánkban könnyűszerkezetes házat legegyszerűbben minősített elemekből lehet építeni. Ilyenkor a házat már adott, előre kitalált és bevizsgált rétegrendű fal- és födémszerkezetekből, azaz kész panelekből építik meg. Ahhoz, hogy a kész panelek biztonságosan beépíthetők legyenek, és mindig ugyanazokkal a műszaki tulajdonságokkal rendelkezzenek, komoly minősítésen kell keresztülmenniük. Szakemberek által laboratóriumban megvizsgált teherbírású és tűzállóságú szerkezetekről van szó, melyeknek még a gyártása is ellenőrzött körülmények között történik. Könnyűszerkezetes ház építésekor ha bevizsgált, kész panelekből épül fel az épület, a gyártás a kivitelezés helyszíne is lehet. Ez esetben a gyártás voltaképpen a fa és a födémszerkezet megépítése a helyszínen.

A paneleknek van teljesítménynyilatkozatuk 

Az egyes szerkezetek itthon az ÉMI vizsgálja és minősíti (Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Kft.). A panelek (szerkezetek) minőségét 

  • az ún. NMÉ (Nemzeti Műszaki Értékelés) 
  • és az emellé kiállított Teljesítmény Állandósági Tanúsítvány igazolja. 

Az NMÉ egy olyan vizsgálati dokumentáció, ami a teljesítménynyilatkozat kiállításának alapjául szolgál. A Teljesítmény Állandósági Tanúsítvány pedig azt igazolja, hogy az előállított termékek nem lesznek rosszabbak a bevizsgált mintadaraboknál. Mindkét dokumentumot az ÉMI állítja ki. Ez a két dokumentum kell ahhoz, hogy a panelek gyártója teljesítménynyilatkozatot tudjon kiállítani, amit majd a kivitelezés során az építési naplóba kell feltölteni.


NMÉ és ETA – Mik ezek? 

Az NMÉ a Nemzeti Műszaki Értékelés rövidítése. 2018. július 1-től NMÉ-nek nevezik a könnyűszerkezetes panelekre vonatkozó műszaki előírást, azaz az értékelő mérnökök számítási és vizsgálati eredményeit tartalmazó műszaki dokumentumot. Az ÉMI honlapján elérhetőek a nyilvános NMÉ dokumentumok és a tanúsítványok (az www.emi.hu oldalon, az ÉMINFO adatbázisban regisztráció után tudunk keresni). Minden NMÉ-nél jelezve van, hogy annak gyártója rendelkezik-e a szükséges Teljesítmény Állandósági Tanúsítvánnyal is.

Az NMÉ előtti hasonló műszaki dokumentumok az Építőipari Műszaki Engedélyek (ÉME) voltak, azonban már minden ÉME érvényét vesztette, már nem használhatók. 

ETA: európai, de nem biztos, hogy jó

Könnyűszerkezetes házak esetén találkozhatunk még az ETA (Európai Műszaki Értékelés) mozaikszóval is. Az NMÉ és az ETA között az a különbség, hogy az NMÉ csak Magyarországon érvényes, míg az ETA alapján minden Uniós országban forgalmazhatók a könnyűszerkezetes panelek. Azonban egy másik tagállamban készült ETA nem biztos, hogy teljesíti a hazai tűzvédelemmel kapcsolatos előírásokat, vagy bevizsgálták az összes itthon szükséges műszaki paraméterre. Ezért a csak ETA-val rendelkező panelek hazai bevizsgálására is szükség lehet a beépítés előtt.


Panel helyett egyedi szerkezet

Lehetőség van arra is, hogy ne csak minősített szerkezetekből építsünk könnyűszerkezetes házat, hanem “egyedi” szerkezetekből. Ekkor nem az előre bevizsgált rendszerekből épül fel a könnyűszerkezetes ház, hanem az építés helyszínén az egyes alapanyagokból, termékekből jön létre az épület „egyedi” szerkezete. Például ahogy olvasónk is írta, a ház faszerkezetét egy vállalkozó, a hőszigetelési feladatokat másik vállalkozó, a borítást harmadik vállalkozó végzi. A szükséges anyagokat pedig építőanyag kereskedőnél szerezik be.

A tervező igazol

Ebben az esetben a tervezőnek kell igazolnia, hogy a szerkezet megfelel-e a műszaki követelményeknek. Ezt az egyes anyagok teljesítménynyilatkozatával tudja megtenni. Ez jól hangzik, de gyakorlatban nem mindig ilyen egyszerű a dolog. A probléma általában ott kezdődik, hogy a tüzépen beszerezhető fa minőségét teljesítménynyilatkozattal nagyon nehéz bizonyítani. Ugyanis általában nincs neki. Persze az építés helyszínén egy jó ács, műszaki ellenőr, felelős műszaki vezető meg tudja állapítani, hogy megfelelő-e a faanyag. Sőt a jogalkotó is gondolt az ilyen esetekre: minősítheti a faanyagot az ÉMI. Azonban ez a gyakorlatban túl költséges lenne.

A másik gond a tűzvédelmi megfelelőség igazolása

Az egyedi szerkezeteknél azt, hogy az épület megfelel a tűzvédelmi előírásoknak (is), egyedi tűzvédelmi megfelelőségi tanúsítvánnyal kell igazolni. Ez azt jelenti, hogy egy külön tűzvédelmi vizsgálatot is el kell végeztetni (pl.: ÉMI-vel), hogy az egyedi szerkezet kellőképpen ellenáll-e a tűznek.

Ezért mondjuk azt, hogy sokkal könnyebb minősített panelekből könnyűszerkezetes házat építeni, mint egyedi szerkezetekből. Az egyedi szerkezetek minősítésének problematikája évek óta fennáll, a megoldás egyenlőre várat magára.

Eltérhetünk a könnyűszerkezetes ház építési engedélyétől?

Olvasónk esetében a könnyűszerkezetes épület engedélyezési terveiben minősített panelek szerepeltek. A minősített szerkezeti elemek teljesítménynyilatkozatát építés közben vagy legkésőbb a használatbavételnél kell feltölteni az e-naplóba. Persze jobb már a beépítéskor feltölteni, hiszen menet közben is rápillanthat a naplóra az építési hatóság, távolról ellenőrizheti, hogy minden rendben van-e a kivitelezéssel. Kész paneleknél a gyártótól könnyen beszerezhetők a teljesítménynyilatkozatok. Használatbavételnél a szerkezeti elemek teljesítménynyilatkozata és a fővállalkozó kivitelező nyilatkozata együtt garantálja, hogy a ház a tervek szerinti minősített elemekből épült meg. Valljuk be, az építési hatóság is szereti, ha a könnyűszerkezetes ház már bevizsgált szerkezetekből épül fel. Ugyanis biztosan nem fogják használatbavételnél kapargatni a falat, hogy tényleg az van-e alatta aminek lennie kell.

Jó tudni, hogy nem kell az építési engedélyt módosítani, ha más anyagból épül a ház, vagy esetünkben nem minősített könnyűszerkezetes elemekből, hanem hagyományosan. De! Tervek kellenek a módosításról (új statika biztos kell, hogy készüljön). A módosított terveket a kivitelezés megkezdése előtt kell elkészíttetni és az e-naplóba is fel kell tölteni. A kivitelezés közben pedig ez esetben is folyamatosan fel kell tölteni az építőanyagok teljesítménynyilatkozatát.

Ahogy korábban írtuk ha “egyedi” szerkezetekből épül a könnyűszerkezetes ház a szerkezeti elemek megfelelőségét jóval nehezebb igazolni. Szóval lehet hagyományosan, szakikkal is építeni, de előbb meg kell terveztetni és dokumentálni kell az eltérést az e-naplóban, és persze valahogy igazolni kell az egyes szerkezetek megfelelőségét.

Nem biztos, hogy ez az olcsóbb és gyorsabb megoldás. Új tervek kellenek, és a több kivitelező miatt műszaki ellenőrre is szükség lesz. A műszaki ellenőr egyébként jól is jön, hiszen ellenőrizni tudja a beépített elemek megfelelőségét.

Király Viktória

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink